Özlem Algül

Özlem Algül


Yaşam alanlarında moda nedir?

Yaşam alanlarında moda nedir?

Yaşam alanlarında Modayı tarih kavramı ile anlatabiliriz . Tarih ; zamanın akışı içerisinde insanoğluna ait faaliyetlerinin diyalektik gelişimi ile oluşan dinamik süreçtir. Bu tanım bize geçmiş zaman ve şimdiki zamanın içinde ki ayrımı koyan keskin ifade ve her türlü yaşam alanının ve dönemini ifade ettiğimiz Moda Latinceden ‘’hemen şimdi ‘’ anlamına gelen ‘’modo ‘’ kelimesinden gelir. Bugünün modası olan ileriki bir dönemde de o dönemin modası olarak anılır ve   aslında geçici gibi görünen ama geçmişle ilişkili ve gelişilen bir kavramdır. 

2020 yılında çokça duyduğumuz fazla ,gereksiz , amacına hizmet etmeyen bir çok eşyayı yaşamımızdan çıkartmamız gerekliliğini hissettiren süreci geride bırakırken  ve 2021  için konuşulan  modern , çağdaş  ve minimalist stillerin 2021 mekan çözümlerinde moda olduğunu gözlemliyoruz. Bu tutum da moda olanın geçmiş dönemde belirlenmiş stillerin güncel zaman moda olduğunu destekliyor.

O halde modern, çağdaş, minimalist yaşam alanı kavramlarını tanımlayalım? Bakalım sizin yaşam alanlarınıza nasıl dahil olmuş ya da olmuş mu ? 

Modern ; Kendinden başka hiçbir şeyi yansıtmaz , seçilen her parçanın keskin  bir uyumu vardır ve  üsluplar bütünüdür . Zaman, hız bu çözümlemelerin içindedir ve fonksiyon kullanım amacı bellidir, fiziksel olarak uyumlu olmalıdır. Modern bir yaşam alanına sahip olmak için renklerin uyumu önemlidir renkler kullanılırken keskin ayrımları içinde barındırır bir duvar diğerinden farklı bir renge geçişi sağlıyor ise diğer yerde kullanılan koltuğun renginden içinde bir renk barındırır , seçilen koltuğun sandalyenin , oturma elemanın çizgisinden  , aydınlatma elmanın çizgisine  kadar uyumlu olma mesajını  verir , kullanılan tekstil ürünleri, objeler hatta bitkiler  kendi içinde bir bütünlük içindedir ve konforludur.

 

Çağdaş ; Modayı içinde barındırır , modernde ki kuralları fonksiyon olarak kullanır ama ciddi bir ayrımla özgür kılar ,çizgisel bir formda disipline edilmiş bir mekanda karşıt bir form ile dikkat çeken çözümlere yer verilir modern bir yaşam alanı içine moda olan yerleşir aktüel gerçeklik ön plandadır.

Çağdaş bir mekan oluşturmak için hobileriniz , ilgi alanlarınızın içinde resim, heykel, müzik var ise eserlerine ya da objelerine yer verebilirsiniz yaşam alanlarınız sizden sizi anlatan yaşayan boşluklardır ve çağdaş çözüm alanları içinde sizden bir parça barındırmaya yer verir. 

Minimalist ; Modern olan ile şekil bulan az kavramının kullanım alanına göre tam ihtiyaca yönelik çözümü içinde barındıran minimalist ‘’sadelik ve nesnellik kavramını ‘’ ortaya çıkartan mekanlar oluşturmak için mekanın büyüklüğü ya da küçüklüğü değil içinde yer alması planlanan  kullanım için gerçek tüm ihtiyaçların tam listesi ile başlamak gerekliliği esastır , renk azdır ya da yakın tonlarda birbiri ile uyumlanır , kullanılan mobilyalar ,aydınlatma elemanları , tekstil ürünleri sadece fonksiyona hizmet eder ve dışına çıkılmaz , şeçilenmalzemlerin kesitleri bile küçüktür , boyutlar ihtiyaca yönelik seçilir ve nasıl bir alanda olursanız olun boşluk hissi verir bu şekli ile insana daha geniş alan bırakır.

Sevgiler

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar