KEYVENİ 02.02 / 03.03 Google Adsense 960x150 *Responsive Eklendi (Mobil 320x200)
Yalçın Karatepe

Yalçın Karatepe


Kapış kapış!

Kapış kapış!

Belki duymuşsunuzdur. Şirketler hisse senetlerini Borsa İstanbul’da halka arz etmek için sıraya girmişler. Hisselerini vatandaşa satacaklar. Yatırımcılar da bunları dört gözle bekliyor, desek yeridir.

Zaman zaman değişik platformlarda falanca şirketin halka arazına katıldım bana çok az hisse geldi, ben daha çok bekliyordum, gibi açıklamalarla karşılaşmışsınızdır. Halka arzda istediği miktarda hisse alamadıkları için üzülüyorlar. Aslında üzgün olmakta pek de haksız değiller. Nasıl olmasınlar ki? Halka arzda alamadıkları hisseler arasında borsada işlem görmeye başladıktan sonra tavan-tavan yapıp fiyatı çok kısa süre içerisinde 10 kat artanlar var. Siz olsanız üzülmez misiniz? Düşünsenize 10 kat kar etme imkânını kaçırmışsınız. Yazık olmuş size.

Peki, ne oluyor da payları borsada yeni işlem görmeye başlayan şirketlerin hisseleri “uçuyor?”
Acaba halka arz fiyatını mı yanlış belirlediler?
Düşünsenize bir şirket kendi durumunu biliyor, aylarca danışman firmalar ve aracı kurumlar ile çalışıyor, hesaplamalar yapıyor ve sonunda bir “ihraç fiyatı” belirliyor. Bunların bu kadar “derin analiz” sonunda belirledikleri fiyatları borsa yatırımcıları ucuz buluyor ki hem halka arzlara yüksek talep geliyor hem de işlem görmeye başladıktan sonra hisse fiyatları uçuyor.

Tabi ya, halka arz edilen bir hissenin olması gereken fiyatını şirketin sahibi ve onun danıştığı finansal kurumlar yatırımcılardan daha mı iyi bilecek? Yatırımcı dediğimiz kişiler borsanın tozunu yutmuş ama külyutmazlar. Fırsatlar onların gözünden kaçmaz.

Sahi kim bu yatırımcılar? Kimsenin bilmediği fakat onların bildikleri nedir?
Gelin bir göz atalım. Borsada yabancı yatırımcı gittikçe azalıyor. En son dün Merkez Bankası’nın açıkladığı veriye göre 2021 yılı başından beri yabancılar borsada net olarak 2 milyar doların üzerinde satış yaparak çıkmışlar. Payları gittikçe azalıyor. Onların sattıklarını da bizim yerli yatırımcılarımız alıyor.

Bu yatırımcılar hakkında birkaç veri paylaşalım. Veri Analiz Platformu verilerine göre borsada 2,2 milyonun üzerinde gerçek kişi yatırımcı var. Ve bunların bir kısmı son zamanlarda borsaya girenlerden oluşuyor. Borsaya gelen gelene. Ne yapsın insanlarımız, para kazanmak istiyorlar. Borsadan daha iyi “hızlı zengin olunacak” bir alternatif var mı? Yok.

Bu yatırımcıların yarısından fazlasının portföy büyüklüğü 10 bin liranın altında. Diğer bir ifade ile bir milyondan fazla küçük yatırımcı, küçük miktardaki paralarını hızla büyütmek için “çaba sarf ediyor.”

Peki, nasıl büyütecekler? İşte halka arzlar burada devreye giriyor. Düşünsenize halka arzdan aldığınız hisse kısa sürede katlanarak gidiyor. Eğer halka arz fırsatını kaçırdınız, size istediğiniz kadar hisse gelmediyse üzülmeyin. O kâğıtlar işlem görmeye başladıktan sonra hemen kaparsınız. Canım hemen derken, belki birkaç tavan yaptıktan sonra kaparsınız!  Madem sizin alıncıya kadar kâğıtlar koptu gidiyor, siz aldıktan sonra da uçup giderler. Niye gitmesin? En azında hayalleri bu. Umarım hayal kırıklığı yaşamazlar. Çünkü borsanın tarihi, hayal kırıklığına uğrayan, birikimlerini kaybeden küçük yatırımcılarla dolu.

Peki, hayalleri gerçek olur, hisse fiyatları yukarı gider mi, gitmeye devam eder mi? Bu soruların yanıtını bilsem ben de bu kervana katılırım! Bilmediğim için uzak duruyorum.

telif

Makale Yorumları

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar