Nursun Erel

Nursun Erel


Hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu işin aslını anlattı; Neden sadece Öcalan'ın, 19.02.1999 öncesi işlediği suçların cezası infaz ediliyor?

Hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu işin aslını anlattı; Neden sadece Öcalan'ın, 19.02.1999 öncesi işlediği suçların cezası infaz ediliyor?

YARSAV kurucusu, eski Yargıtay Savcısı, hukukçu   Ömer Faruk Eminağaoğlu, siyaset gündemine sık sık getirilen  “Abdullah Öcalan”la ilgili “bilinmeyen mevzuat”a dikkat çekti.

Öcalan’ın sadece 24 yıl öncesindeki suçlardan infaz edilerek hapiste tutulduğunu anımsatan Eminağaoğlu, “Neden bugüne kadarki süreçte PKK ile ilgili suçlarından dolayı soruşturulmuyor?” Diye sordu.

“Bu süreç soruşturulsa AKP yönetiminin de sorumluluğu gündeme gelebilir” diyen Eminağaoğulları, “Mevzuat değişikliği konusunda hukuken değil siyaseten hareket edileceği anlaşılıyor” görüşünü savunarak  Muhalif’e şu değerlendirmelerde bulundu;

—Öcalan neden soruşturulmuyor?—-

“Öcalan, 19.02.1999 sonrasında bugüne kadar işlediği (PKK ile ilgili) suçlardan (nedense) soruşturulmuyor.

Soruşturulsa, mevcut cezasının infazı sonrasında, ceza alması durumunda bu cezanın infazı söz konusu olacak.

Soruşturulsa, bu dönemde cezaevinden sorumlu AKP yönetiminin de sorumluluğu, bu bağlamda yardım ve yataklığı bile soruşturmada  gündeme gelecek!

—Hukukçular suskun—-

FETÖ'nün siyasi ayağını soruşturamayan yargı, bunu da soruşturamıyor.

Soruşturamadığı, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2015/16214  sayılı dosyası ile de ayrıca sabit.

Hukukçular bu konuda suskun kalıyor...

Hukuk adına idam kaldırılıp Öcalan idam edilmedi.

İktidarda kalabilmek için idam geri gelsin denilebiliyor.

Hukukun dışına çıkılınca da, böyle bir durumda ilk akla gelen Öcalan.

—-Öcalan iktidar aracı—-

Öcalan, asla iktidarda kalmanın aracı gibi görülmemeli.

Öcalan konusu, siyasi yönü ağır bassa da, konuya soğukkanlılıkla ve hukuk penceresinden bakılmalı.

—-İHAM Kararları—

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (İHAM) kararlarında yer alan "umut hakkı" gereği, 19.02.2024'ten itibaren Öcalan'ın koşullu salıverilmesi gündeme gelecek.

İHAM kararı uyarınca umut hakkına ilişkin mevzuat değişikliği görmezden geliniyor.

Konu Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin gündeminde bulunuyor.

Mevzuat değişikliği konusunda hukuken değil siyaseten hareket edileceği anlaşılıyor...”

Eminağaoğlu’nun söz ettiği, Öcalan’la ilgili soruşturma, “gizlilik kapsamında” ve yıllardır tamamlanamadı;

Zaman zaman TBMM’de soru önergelerine de konu olan bu durumla ilgili olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ,  
terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan hakkında 2010 yılında İstanbul Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında görev yapan savcılığın, örgüt yöneticiliği iddiasıyla açtığı soruşturmanın yetkisizlik kararıyla Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiğini, buradaki soruşturmanın ise henüz sonuçlandırılmadığını bildirmişti.

Bozdağ, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'na yetkisizlik kararıyla gönderilen dosyanın ise derdest olduğunu ve soruşturmanın henüz sonuçlandırılmadığını da söylemişti.

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/sorusturma-henuz-sonuclandirilmadi/184344

telif


Nursun Erel Kimdir?

Nursun Erel, SBF Basın Yayın Yüksek Okulu Mezunudur, meslek yaşamına Anadolu Ajansında başlamış, sonraki yıllarda Tercüman, Cumhuriyet, Milliyet Gazeteleri, NOKTA Dergisi, The New Anatolian Gazetesi̇, KANAL D Haber Merkezi ve Show Tv’de görev yapmış, TRT radyolarında düzenli yorumları yayınlanmıştır. Erel, 40 yıla ulaşan gazetecilik kariyerinde, siyasi muhabirlik, dış politika muhabirliği, haber müdürlüğü, editörlük, temsilcilik gibi sorumluluklar üstlenmiş, özel röportajlar gerçekleştirmiş, köşe yazarlığı yapmıştır… Pek çok araştırma haberi ile devlet mekanizmasındaki aksaklıklara, Kürt sorununa, önemli yolsuzluk olaylarına ışık tutan Erel’in yayınlanmış 3 kitabı bulunmaktadır...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar