Serbay Yılmaz

Serbay Yılmaz


Avrupa Süper Ligi Kurulmalı 

Avrupa Süper Ligi Kurulmalı 

Futbolun beşiği Avrupa, futbola NBA tipi organizasyon gelmesini engelledi. Daha doğrusu Avrupa Birliği, kendi coğrafyasında "Americanization" olgusunun büyük bir eylemini-şimdilik- savuşturdu. Futbolun ruhu diye bir menem icat edip, hamaset halısını silkelediler ve 200 bin kişilik bir isyanla zafer(!) kazandılar.

Bırakın 330 milyoncuk ABD'deki NBA organizasyonunun yarattığı coşkuyu, maddi ve manevi devinim dalgasının büyüklüğünü... Beceriksiz UEFA ve FIFA elinde kötü yönetilen futbolun başarısı Amerikan futbolunun bile gerisinde, etki olarak.

Bir geldi mi yıllarca gitmek bilmeyen başkanları yolsuzluk yapıyor mu? Yapıyor! Hem UEFA hem de FIFA sekizer yıl uzaklaştırdı başkanlarını. Peki, yolsuzluk zihniyeti uzaklaştı mı, bitti mi yiyici hantal bürokratik tiranlıklar?
            
UEFA, FIFA ülke federasyonları futbolun rekabetten doğan normal çekiciliğinin üstüne ne koyabilmiş? Şampiyonlar Ligi müziği! Bir sürü maçı izlenmeyen Dünya Kupası organizasyonu! Adalet mi sunmuşlar da adalet diyerek isyan ediyorlar? Tüm statlar aynı çekicilikte mi? Zeminler muhteşem değil mi? Toplumlara spor yaptırmış oluyorlarmış; altyapı kötülüğü ve sigortasızlık her yerde.

UEFA, FIFA ve ülke federasyonları adlı beceriksizler bugüne kadarki tek başarılı(!) işlerine imza attılar; futbolun kurtuluşunu engellediler. Konuyu 12 takımın paragöz olmasına indirgediler. 

NBA, Super Bowl gibi organizasyonların varlığı ve maddi-manevi başarısı bu hantal yapılardan neden kurtulmamız gerektiğinin yanıtıdır. Dehşet örgütlenmiş ve cezalandırma yetkisine sahip bu yapılar ve büyük ama verimsiz ekonomilerini yok etmenin tek yolu Avrupa Süper Ligi değil, ASL yani AVRUPA SÜPER LİGLERİ'dir. 

İlk başta yirmi takımlı bir en üst lig olacaktır. Hafta ortası organizasyonu olarak başlayacak ve daha sonra daimî üye içermeyen alt liglerini kuracaktır. Penaltı ve ofsaydın dahi hakkından gelemeyen UEFA ve FIFA yok olacak, ülke federasyonlarının kulüpler birliğine dönüşmesi zaman alacaktır. Yani tüm kulüplere faydalı hale gelmesi için süre gerekmektedir. 

Covid süreci olmasa 2024'e değin lojistik ve diğer hazırlıklar için beklenecekti. Ama zarar büyük. Erken ötmek zorunda kaldılar ve İngiltere Premier Ligi’nin uyandıracağı isyana hazırlıklı değildiler. Kendilerini o kadar anlatamadılar ki Guardiola'dan Rio Ferdinand'a birçok futbol aktörü dahi salak salak açıklama yaptı, takdir için...

Girişim sermayesinin %60'ı Amerikalıların. Malum yayın devi ve Almanya hükümeti ikna edilirse 2024'te UEFA'nın saçma planı başlamadan ASL hayat bulur. Ve sayın isyana katılan yerel kamuoyum; UEFA'nın o teslim planı çok daha kötü ve adaletsiz olacak "biliyonuz mu?" İngiltere’den yedi sekiz takım şampiyonlar ligine gidince "görecem" ben sizi...

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar