İsak Nino Debehar

İsak Nino Debehar


31 Mart vakası

31 Mart vakası

Sevgili Okurlarım

Geçen yazımda Tarihi bilmenin ne kadar önemli olduğunu yazmıştım. Tarihi bilmek önemlidir çünkü Tarih tekrarlanır. Tarihi bilmeyenler aynı hataları tekrarlarlar. Şimdi gelelim 31 Mart vakasına:

İkinci Meşrutiyet zamanında 1909 yılında Meclisi Mebusanın kapatılması için bazı askerler ve mutlakıyet taraftarı kişilerin birleşmesi ile bir isyan başlatılmıştı. İsyancılar Meclisin lağvedilmesini, mutlakıyete dönülmesini talep ettiler. Bu talepleri kabul görülmeyince İstanbul’da isyan başlattılar ve karşı koyanları katlettiler. Meclisi lağvettiler ve Meşrutiyeti kaldırdılar. Bu olayı duyan Edirne ve Selanik’teki subaylar derhal ortak bir ordu toplayarak başına Kurmay Yüzbaşı Mustafa Kemali tayin ettiler. Mustafa Kemal orduya Hareket ordusu adını verdi. 

Hareket ordusu İstanbul’da sokak sokak savaşarak kısa zamanda isyancıları durdurdu. Meclisi yeniden açtı. İsyancılar yargılandı ve bazıları idam edildi, bazıları sürgün edildi. Hareket ordusundan şehit olanlar için Abide i Hürriyet meydanında şehitlik yapıldı ve onların hatırasına heykel dikildi. Bugün oraya gidip ziyaret edebilirsiniz.

Sevgili Okurlarım

Bana göre bu savaş Cumhuriyet kurulduktan sonra da defalarca tekrarlandı. Şimdi soyadı Atatürk olan Mustafa Kemal hepsini yendi ve modern Türkiye’yi kurdu. Bunu devam ettirmeyi de gençlere emanet etti. 

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Atatürk ‘ün gençleri ve genç emeklileri bir kez daha Türkiye’yi modern yola soktu. Ben gençlerimize her zaman güvendim hala da güveniyorum. Türkiye Büyük Atatürk’ün dediği gibi muasır medeniyetin üstüne çıkacaktır. Çünkü bu potansiyeli vardır. Dilerim ki öyle olur.

31 Mart’ın ayrıca bende ve ailemizde özel bir yeri vardır. 31 Mart 1971 de eşim ile ben evlendik. 31 Mart 1975 de de oğlumuz doğdu. Böylece yıllarca ailemizde çifte kutlanan bu tarih şimdi üçlü kutlamaya dönüverdi. 

Bu kutlamaların devamı dileği ile sizlere Saygı ve Sevgilerimi iletiyorum.

telif

Makale Yorumları

  • Hakan16-04-2024 22:23

    31 Mart bir miladın başlangıcı Birileri için de Atatürk ün Gençlik Aşısı Oldu Unutmamak gerekir ki Dahili ve Harici Bütün Bedbaht lar Ülkenin içinde her konum ve Mevkii de Devam Ederken Bu Gençlik onların da gireceği İkinci Kurtuluş Mücadelesini Bu sefer Tüm Dünya'nın şahit olacağı şekilde verecektir Sevgilerimle

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar