Yael Telvi

Yael Telvi


Medusa’nın hikayesi ve biz

Medusa’nın hikayesi ve biz

Muhalif ailesi olarak gittiğimiz Yerebatan Sarnıcı’nda, büyüleyici atmosferin içerisinde, sütuna dönüştürülmüş Medusa’yı gözlemleyip, hikayesini de yeniden dinledik.

En kısa haliyle,

Poseidon, Medusa’yı çok beğenir; ve Athena’nın tapınağında onunla birlikte olur. Bu birlikteliğin cezası olarak da, Athena, Medusa’nın saçlarını yılana çevirir, yüzünün ise güzelliğini alır; onu çirkinleştirir ve bununla da kalmayıp yaşamına son verdirir.

Günümüzde ise, Medusa, kötüden bizi uzaklaştıran, bizi korumak için var olan bir çeşit nazar sembolü olarak kullanılabilir.

Bu gezintiyi yaparken, o büyülü ortamda düşünüyordum:

Bazen o an bizi umutsuzluğa sürükleyebilecek, kapanmış olduğunu düşündüğümüz kapılar, bizi üzen birtakım olaylar, ayrı düştüğümüz insanlar, bizi başka şeylerden koruyor olabilir… Medusa sembolü gibi..

Yaşam boyunca, açık ve aralı kapılardan giren, çıkan, kalan, duran, giden ve kapıların kapandığı insanlar, olgular, olaylar, durumlar ile karşılaşırız.

Yaşam döngüsü içerisinde,

Kendi geçmişi, yaşadıkları, deneyimleri ile karşımıza çıkan, bizimkine benzer, bizimkinden çok farklı,

Kimi zaman yolumuzun kesiştiği, el ele tutuşup beraber yürüdüğümüz,

Yan yana aynı yöne ilerledeğimiz,

Hızlarımızın ayrı, amaçlarımızın aynı olduğu,

Amaçlarımızın ayrı, yan yana yürümekten keyif aldığımız, birlikte yol aldığımız,

Yolumuzun aynı yöntemimizin farklı olduğu,

Ya da bir dönem için yoldaş olup sonra yön değiştirdiğimiz birçok ruh ile bir araya geliriz.

Bazen bu karşılaşmalar yumuşak duyguları uyandıran, akışta, huzur veren ilişkilere önayak olur; ve böylelikle yaşamımıza keyif katar.

Bazen ise zorlayıcı, yorucu, içinden geçmesi sancılı bir takım deneyimlerin yaşanmasına sebep olur.

Kimi zaman birbirimizin duygusal ihtiyaçlarına veya isteklerine hizmet eden bir ilişki içerisindeysek ilişki var olurken, aksinde ise ilişki yok olabilir.

Zamanla, değişimle, ilişkilerimize mesafelenebiliriz. Kimi zaman kesilebilir, veya zaman girebilir araya. Kimi zaman sonlanır. Kimi zaman ise yeniden, dönüşerek, evrilerek daha farklı bir bağ ile yeniden var olur.

Bazen olaylarla, ulaşmak istediklerimizle, hedeflerimizle bu durumu yaşarız..

Bazen çok istediğimiz bir şey olmaz.

Yüzümüze bir kapının kapanmış olduğunu hissedebiliriz. İçimizde hayalini kurduğumuz, yapabileceğimize inandığımız bir şey bazen düzen içerisinde kabul görmeyebilir, amacımıza o an erişemeyebiliriz. Daha sonra bambaşka bir yerde, ve zamanda başka bir biçimde bizi hayallerimize yanaştıracak olan başka bir kapının açık olduğunu görürüz. Aralıktır. İçeri girişi vardır.

Eğer o fırsatı yakalamış, o kapıdan girmeyi hala ister haldeysek, içeri girebiliriz.

Bu da o istediğimiz ve daha öncesinde olmayan şeyin form değiştirmiş hali olabilir. O şeyle aramızda kurulan bağ değişmiş, evrilmiş ve daha uygun bir şekilde karşımıza çıkmış, bize yolu açılmış olabilir.

Hayallerimize ulaşmak için, sevdiklerimizi sevebilmek için, ışığın görüneceği yollar nefes oldukça hep var.

Yeter ki umutlu olalım.

Bir de fotoğrafını eklediğim Medusa belki bize yardımcı olur.

Sevgim ile,

Yael

telif


Yael Telvi Kimdir?

Yael Telvi kimdir? Yael Telvi, 18 Ağustos 1988’de İstanbul’da doğdu. Koç Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdikten sonra ticaret yapmaya başladı. Yaratıcı yazarlık ve psikoloji ile ilgili çeşitli eğitimlere katıldı. Psikoloji okumak her zaman hayali olduğundan tekrar üniversite okumaya karar verdi; şu anda Amerika’da Arizona State University’de Psikoloji okuyor. Eş zamanlı olarak, Dr. Brown’s bebek ürünleri markasının Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Muhalif’te iç yolculuğumuza dair yazılar yazıyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar