KEYVENİ 02.02 / 03.03 Google Adsense 960x150 *Responsive Eklendi (Mobil 320x200)
Dr. Pravin Kaushal

Dr. Pravin Kaushal


Beden sağlığı ve stres

Beden sağlığı ve stres

Stres hakkında düşündüğümüzde her zaman psikolojiye bakarız, ancak stresin fiziksel bir bileşeni vardır. Sadece vücudunuza ve nasıl çalıştığına dikkat ederseniz, stresinizin %70'i halledilir. Geri kalan %30 kişiliğinizle ilgili stresiniz olabilir, bu da çocukluktan itibaren nasıl yetiştirildiğinizi ve kültürünüzün, toplumun ahlaki davranışları nasıl düşündüğü, tanımladığı  anlamına gelir.

Basitçe anlatmak gerekirse şöyle düşünün vücudunuzda bir tür ağrı olduğunda ve ertelenemeyecek bir iş yapmak zorunda kaldığınızda, görevi yerine getirirken sinirli bir ruh hali içinde olacağınızı göreceksiniz. Öte yandan, mükemmel durumda olduğunuzda, yapılması gereken bir görevi yerine getirme isteğiniz, stresin neden olduğu sinirliliğe neden olmaz.. Bunu yaşamak zorundaysak, yapmamız gereken şeyler var. Dünyanın havasını beğenelim ya da beğenmeyelim… buna fiziksel rahatsızlık eklerseniz, bu göz korkutucu bir görev haline gelir… Fiziksel bedeninizi mükemmel durumda tutmak stresi azaltmanın anahtarıdır…

Başka bir örnek, eğer fiziksel bir rahatsızlığınız varsa, ya ağır hissediyorsunuz ya da mide ile ilgili bir rahatsızlığınız var ve devam ediyor.. Şimdi elinizde bir iş varken, günde birkaç kez o rahatsızlığa dikkatinizin kaydığını göreceksiniz.. Bu, beyninizin zamanını ve kaynağını kullandığınız anlamına gelir, bu yüzden yaptığınız işiniz % 100 olmaz çünkü işe dikkatiniz % 100 değildir… Ve dikkatinizi veremiyorsanız, işinizde hata yapmaya meyillisiniz ve bu da karşılığında mevcut fiziksel strese katkıda bulunuyor…

Soru şu olmalı;  fiziksel rahatsızlığı nasıl azaltacağız? Bunun için, bedeninizin en iyi şekilde çalışıp çalışmadığını, doğal olarak sizi iyi hissettirmek için gereken tüm iyi hissetme hormonlarını ürettiğini anlamalıyız.. Bu anahtar hormonlardan biri de serotonindir…  Bu hormonun %90 'ı bağırsaklarınızda üretilir.. yani sadece bitkilerden ve doğadan gelen işlenmemiş, yapay soslar olmadan pişirilmiş gıdaları, taze domates, soğan sarımsak gibi doğal sosları ve pirinç gibi vücutta işlenmesi kolay karbonhidratları yerseniz (patates.. et, tavuk, balık, yumurta). Vücudunuzun doğal bir duygudurum düzenleyicisi olan serotonin seviyeniz yükselir.. eğer  her gün biraz egzersiz yaparsanız, vücudunuzda doğal olarak iyi hissetme hormonu olan bir başka hormon endorfin yükselir.. Düzenli olarak seks yapma imkanınız varsa vücudunuz aşk hormonu olan oksitosin hormonu üretir.

Ama benim için vücudun egzersiz yapmak ve seks yapmak için enerjiye sahip olması çok önemli, bunun için bağırsaklarının yardımına ihtiyacın var.. Vücudunu dinlemek her zaman senin baştan çıkarıcılığından daha iyi bir fikirdir… İnsanlar yükselen yiyecekleri sever besin seviyesini yükseltmek yerine tat seviyesi… insanlar uyarıcı yemek yemek istediklerini söylediğinde, bunun çikolata ya da kek gibi ya da hamburger, pizza gibi olduğunu düşünürler.. Aslında bu zihninizin bir oyunudur.

Vücutta iki çeşit istek vardır, biri zihni aşerme, biri bedenen aşerme.. Vücutta çok belirgindirler, ancak insanlar akıl aşermesini beden aşermesi olarak algılarlar ve yiyeceklere çekilme eğilimi gösterirler, bu da sonunda onları daha yorgun ve stresli yapar ve yardımcı olmaz. 

Peki bu iki aşermeyi nasıl ayırt edebiliriz? Eğer canınız c vitamini çekiyorsa size genel olarak meyve yeme hissi gelir, portakal olabilir çilek veya limon suyu, şeftali olabilir, bu meyveler için genel bir özlem duyarsınız.. Aynı şey, vücudunuz hayvansal protein yemek için can atıyorsa, et, tavuk, hindi veya yumurta olabilir…

Öte yandan zihnin özlemi damak tadına çok özel de olabilir, ve evet, belirli bir dükkandan kebap, döner veya biraz et burgeri yemek isteyebilir.. Sadece bu iki farkı tespit edip sipariş vermeden önce kendinize sadece şu soruyu sorun; “lezzet mi arıyorsunuz yoksa bedeninizin istediğini mi?”

Yani canınızın çektiği yiyecekler de lezzetli ve sağlıklı olabilir bu durum da günlük stresinizin %70'ini giderebilir.. Ve bir kez vücut enerjiniz olduğunda egzersiz yaparak ve seks yaparak çoğaltabilirsiniz….

Yaşın anlamı zamanla enerjinin doğal olarak tükenmesidir.. Yaşlandıkça yaşam enerjiniz azalır. Ama unutmayın yaşınız 55 ama vücut enerjiniz ve performansınız 25 de olabilir.. Yani sadece bağırsaklarına dikkat ederek yaşını küçültebilir ve kendini genç hissedebilirsin.. Bence herkes beslenmesine dikkat etmeli.. İşte bu bonusla stres seviyeni %70 azaltabilirsin. Yani yemeğinize dikkat etmemeniz için hiçbir sebep yok… Yemek vücudunuz için temel yakıt sistemidir ve iyi yemek bedeniniz için, arabanıza uygun yakıt gibidir… Kendinizi böylece daha genç hissedecek ve yaşam durumlarına daha kolay katlanacaksınız..

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar