Maltepe'yi parmakla gösterilen bir yer haline getirmek istiyorum - Esin Köymen

Maltepe'yi parmakla gösterilen bir yer haline getirmek istiyorum - Esin Köymen

Muhalif’le yerel seçimlerdeki belediye başkan adaylarını yakından tanıyoruz: CHP Maltepe Belediye Başkan Adayı Esin Köymen

 

1.    Semtinizin en büyük sorunu nedir?

Derin bir kent yoksulluğuyla karşı karşıyayız. Sadece Maltepe’nin değil tüm Türkiye’nin öncelikli sorunlarından biri kent yoksulluğu. Nüfusun daha çok kentlerde toplandığı ve ekonomik koşulların giderek ağırlaştığı bu tabloda; yerel yönetimlerin kamusal hizmetlere etkin ulaşımı sağlayarak yeni kamucu politikaları üretmesi ve uygulaması daha da önem kazanıyor. Dolayısıyla gerçekleştireceğimiz projelerde kent yoksulluğuyla mücadeleyi de öncelikli çalışma başlıklarımızdan biri olarak görüyoruz.

Barınma krizi ile mücadelede kiralık sosyal konutların üretilmesi bu başlıklardan biri. İlçemizin imkanları dahilinde tarlada ektiklerimizi dolaysız bir biçimde soframıza getirecek; ucuz, sağlıklı gıdaya erişimi sağlayacak ‘Tarladan Sofraya’ projesi bir diğeri. Kadınlarımızın istihdama katılacak şekilde donatılmasını sağlayacak merkezler oluşturmak ve kreşler ile annelerin istihdama geri dönmesini sağlamak yine kent yoksulluğuyla mücadeleyi de kapsayan önemli proje başlıklarımızdır. 


2.    İstanbul’da neredeyse tüm ilçelerin ortak sorunu olan ‘kentsel dönüşüm ve deprem’ konularındaki projeleriniz neler olacak?

Maltepe’nin geleceği için atacağımız adımlarda, planlı kentleşme ve afetlere hazırlıklı olma sorumluluğumuzu ön planda tutuyoruz. İlçemizin ihtiyaçlarını detaylı olarak tespit ederek, bu ihtiyaçların karşılanmasına yönelik projelerimizi mesleki ve teknik ilkeler doğrultusunda oluşturduk ve oluşturmaya devam edeceğiz.


Ayrıca halkın sağlıklı ve güvenli konut hakkına erişimi için yapılabilecek tüm çalışmaları detaylandırıyoruz. Yerel yönetimin, orta ve dar gelirlilere yönelik sağlıklı konutlar üreterek, ucuz kiralama yöntemiyle barınma sorununun çözümüne ve sosyal konut politikalarının geliştirilmesine katkı sağlayacağız.

3.    Yönetime geldiğinizden itibaren 1 ay, 1 yıl ve 5 yıllık süre sonunda yani kısa, orta ve uzun vadede ilçenizde gözle görülür ne gibi değişiklikler olacak?

Maltepe’nin çevresel, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimini destekleyecek projelerimizi toplumcu belediyecilik ilkeleri doğrultusunda hayata geçireceğiz. Doğayla uyumlu, kamu hizmetlerini sağlamakla sınırlı kalmayan, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarımızı gözeten ve toplumsal dayanışmayı yaygınlaştıran bir geleceği birlikte oluşturacağız.

Yerel yönetimde demokratik, katılımcı ve şeffaf bir sistemi birlikte oluşturmak öncelikli amacımız. Kamusal alanların tasarımından ulaşım sistemlerine, kentsel mekan düzenlemelerinden yerel hizmetlere kadar her aşamada eşitlik ilkesini esas alacağız.

Eğitim, kültür ve sanat gibi alanlarda toplumsal katılımı teşvik edecek bir modeli hayata geçireceğiz. Küçükyalı Kültür Merkezi, kültür ve sanat alanında sadece Maltepe için değil, Anadolu yakası için önemli merkezlerden biri olacak.

Gençlere yönelik destek hizmetleri ve eğitim programları oluşturularak, modern araştırma ve geliştirme imkanları sağlayan laboratuvarlar kurarak, kentimizi bir inovasyon merkezine dönüştüreceğiz.

Hem kadınların kooperatiflerde ekonomik olarak güçlenmesi ve üretime katılması için hem de ilçemizde yaşayan herkesin sağlıklı ve nitelikli gıdaya uygun fiyatlarla erişebilmesi için tarladan sofraya projemizi ivedilikle hayata geçireceğiz.


Maltepe’de başta su sporları olmak üzere; bütün spor branşlarının en iyi şekilde yapılabileceği mekanları sağlayacağız. Küçükyalı Su Sporları Merkezi, bugün Maltepe’deki ciddi bir ihtiyacı giderecek. Kültür ve Spor Kompleksi ile pek çok profesyonel sporun yapılabileceği bir alanı Maltepe’ye kazandıracağız. Maltepe’deki “amatör spor kulüplerine” sağlayacağımız desteklerle, tesis ve eğitmen ihtiyaçlarını gidereceğiz.

Kentin hafızası olan doğal ve kültürel varlıkların korunmasını ve geleceğe aktarılmasını sağlayacağız. Beşçeşmeler, Küçükyalı Arkeopark, Süreyyapaşa Köşkü, Başıbüyük Merkez Camii, Ceneviz Kalıntıları, Daver Baba Tekkesi gibi tarihi alanların restorasyonu ve kimliklerine uygun olarak yeniden kullanımını, sit alanlarının dokusunun korunması ve iyileştirilmesini yapacağız.

4.    Yeryüzünde aday olduğunuz semti benzettiğiniz & benzemesini arzu ettiğiniz yer neresidir?

Her ilçenin hatta her semtin kendine has bir dokusu ve kimliği var. Biz bir yere benzemekten öte bu özgün kimliği korumayı ve öne çıkarmayı önemsiyoruz. 45 yıllık bir Maltepeli olarak, ilçemizi parmakla gösterilen bir yer haline getirmek istiyorum. Üreten, gelişen, ilerleyen ve kendi özgün kimliği ile tanınan Maltepe’yi oluşturmak için hep birlikte çok çalışacağız. 
 

5.    Patili dostlarınız var mı? Aranızdaki ilişkiden bahseder misiniz?

Pitos isminde bir kedim var. Günüm ne kadar yoğun geçerse geçsin akşamları birlikte zaman geçirmeyi iple çekiyorum.  Onunla geçirdiğimiz zaman çok özel, kıymetli ve eğlenceli. Patili dostlarımızdan ayrı bir yaşam düşünemiyorum.
 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar