Necdet Karadeniz

Necdet Karadeniz


Kalanlar ve Geçenler

Kalanlar ve Geçenler

Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 6 Şubat 2023 saat 4.17'de meydana gelen ilk sarsıntı, 100 saniye sürdü. 7.7 büyüklüğündeki bu sarsıntı, Türkiye'deki unutulmuş bir gerçeği hatırlattı: deprem.

Ülkemizde 10 ili etkileyen ilk deprem, Türkiye ve Suriye'nin yanı sıra Lübnan, Kıbrıs, Irak, İsrail, Ürdün, İran ve Mısır'ın da yer aldığı geniş bir coğrafyaya etki etti. 

Yıkılan binlerce binanın enkazlarından sesler yükselmeye devam ederken aradan geçen günler hatta haftalar sonrasında kimlerin sınıfı geçemediği açıktır.

Ne  kadar acı ki böyle bir felakette devletin yeterince hızlı davranamadığını gördük.Ordunun bekletilmesi ,belki de insanların canlı canlı enkazlarda bulunamaması ,ölüme mecbur bırakılması,çok talihsizceydi…Hele milyarlarca lira para kazanan gsm operatörlerinin çökmesi ,fatura ödenmediği zaman insanların iflahını kesen operatörler yok oldu. 

Elektrik şirketleri fiyasko …Hele o imar izni veren belediyeler,insan kanı ile beslenenen müteahhitler…

Ama sınavı geçenler de oldu … İl bazında düşünürsek Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan , iyi bir koordinatör görevi gördü. Aktif sosyal medya kullanımı ,ihtiyaçların yerinde tespiti doğruydu .Ancak çadır ve ısıtıcı konusunda ülke olarak çaktığımız gibi Urfa’da da sınıfta kaldık. 

Ama deprem sonrası evleri yıkılmayanların evini yıkmayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı/Müdürlüğü planlıyor herhalde .Ne siteleri site ,ne tespitleri tespit .

Dün sistemde görülen ev bugün yok.Az hasarlı binalar neye göre belirlendi.Böylesi bir  afette hayır günde ulaşamadığımız Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne ulaşmayı ,muhattap bulmayı beklemiyordum.Ama doğrusu bu kadar dağınıklık beni bile hayal kırıklığına uğrattı.Belediyeler güzel çalıştı . Ama Haliliye Belediyesi ‘nin İbrahim Tatlıses İlkokulu’nda ilk gün kurduğu çadırı düşünmek istemiyorum. 

Bu süreçte desteğini esirgemeyen markalara teşekkür eder,kaderimizle baş başa kalmayacağımız başka bir felaket yaşamamayı umut ediyorum.

Rabbim göstermesin .Hayatını kaybedenlere Yüce Allah ‘tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyorum.

Ülkemizin ,milletimize geçmiş olsun.

Kaynak: urfahaber.com

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar