Leyla Emeç Tavşanoğlu

Leyla Emeç Tavşanoğlu


Pitbull’un barınağı

Pitbull’un barınağı

Bu yakınlarda bir hikaye okudum. Memleketin birinde bıçkın, astığı astık, kestiği kestik bir adam varmış. Kendinden zayıf gördüklerine dehşet saçar ama kendinden güçlü olanların karşısında da pısırıklaşıp ayaklarını öpermiş.

Evindeki kadınlara, çocuklara, yanaşmalara olmadık kötülükler yapmakla kalmaz, konu komşuya bakıp daha kime ne eziyet etsem, diye aranırmış. Bir de pitbull cinsi, dişi bir köpeği varmış. Günlerden bir gün köpek üç yavru doğurmuş. Adam üç yavruya bakmış, bakmış. Bir tanesini gözüne kestirmiş. Kendi kendine, bu tam bana göre, demiş.

Talihsiz yavru köpek sabah akşam sahibinden eziyet görüp dayak yer olmuş. Köpecik, birini ısırmayı reddetse sırtında sopa kırılırmış. Her yediği dayaktan sonra köpecik gene sahibine sürtünür, ayaklarını yalarmış. Sonunda öğretilmiş çaresizlikle köpecik saldırganlaşmış. Artık önüne geleni ısırıyor, kan revan içinde bırakıyormuş.

Bizim acımasız adam günün birinde ölüvermiş. Bizim Pitbull ise birden sahipsiz, ortada kalıvermiş. Ev halkı bakmış ki o saldırgan köpekle baş etmek mümkün değil bir barınağa vermiş. Ama o kadar saldırganmış ki barınakta tutunamamış. Üstelik cins olmasına rağmen, Pitbull künyesi de alamamış. Başka bir barınağa gönderilmiş.

Bizim pitbull yeni barınağında biraz akıllanmış. Saldırgan huyunu gizlemiş. Çevresine öbür köpekleri toplamış. Ben artık eski huylarımdan vaz geçtim, bundan sonra yeni bir sayfa açıyorum, demiş. Sonra başlamış bütün barınaktaki köpekleri kendi çevresinde örgütlemeye. Artık bir köpek klanı haline gelmişler.

Pitbull bir gün örgütlediği köpeklerin hepsini toplantıya çağırmış:”Gürün birinde bütün sokak köpekleri dünyaya hakim olacak. Liderleri de ben olacağım,”demiş. Allah da ona, yürü ya kulum, mesajı gönderince yürümüş, yürümüş, yürümüş, Derken, bir gün yürüyemez olmuş. Tökezlemeye başlamış. Tökezleyince de barınaktaki köpekler kendilerine başka bir önder aramaya başlamışlar.

Bizim hasta ve yaşlı pitbull, öbür köpeklerin bu ihanetine çok kızmış. “Benden başka önder yok. En büyük benim,”diye havlarmış. Ama dinleyen kim?

Bu masalın sonunu hatırlayamıyorum. Aklımda kalan bölümü bu kadar. Hepinize ve eğer o barınak hala kalmışsa içindeki köpeklere mutlu, sağlıklı bir yeni yıl dilerim.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar