Füsun Paşa

Füsun Paşa


İlişkilerde nasıl manipüle ediliyorsun?

İlişkilerde nasıl manipüle ediliyorsun?

( Kendini düşürdüğün tuzaklar -4)

İşimi yaparken, hayatın içinde her zaman kullandığım, çok severek söylediğim bazı kelime ve cümleler vardır. Her biri bana göre çok sihirli ve çok özel.

En çok Sakin kelimesini kullanırım. Güvendesin, rahatla. Gülümse. Dengede kal,  gücünü ve enerjini yaşamak istediğin hayata odakla. Sevdiğin işi yap. Mutlu olduğun, iyi hissettiğin yerde ol. Kendine güven, kendi değerine sahip çık, sevilebilir değerde olduğunu kabul et. Kendini sev, kendini onayla, kendini takdir et. Önce sen kendini alkışla, başkalarını takdir et, onların güzel yanlarına odaklan. Kendini seçen ol. Önce ben demeye başla, kendini mutlu et, karşındakini anla, anlat, konuş, dinle, gör, öğren, soru sor, farkında ol. Geçmişte değil şimdi şu an da kal. Oyuna girme, hayır demeyi öğret kendine. Hayır, istemiyorum deme hakkın var.  Nefes al, su iç, eğlen, dans et,bedenini esnet,  yürüyüş yap. Sosyalleş. Seçen ol. Kendine iyi davran, kendine karşı şefkatli ol.

Olanı olduğu gibi kabul et, kabullen, kendini olduğun gibi kabul et. Değişime izin ver, değişimlere açık ol. Varsayımda bulunma, kişisel algılama. Sev sadece sev, başkalarının sevgisini sorgulama.  O sevgiyi o kadar biliyor o kadar verebiliyor diye düşün.

Başkalarına göre değil ben ne istiyorum diye yaşa. Güçlü olduğunu bil. Güç sensin dışarıda arama. Net ol, dürüst ol, açık ol, kararlı dur. Vicdanın rahat olacak şekilde yaşa. Duygularını, düşüncelerini, davranışlarını yöneten ol, çözüm odaklı ol, sonsuz seçeneklerin var biri seni çok iyi hissettirecek seç ve yaşamaya başla, beğenmezsen değiştir.Başka seçim yap.  

Yolunu, yol arkadaşlarını iyi seç, sana iyi gelmeyen her şeyi bırakabilirsin. Özgürleş, bırakmak güvenlidir bunu bil. Dene, devamlı dene, farklı yollar dene. Enerjini yükselt. Kendinin ve hayatının, yaptığın tüm seçimlerin sorumluluğunu al, kim olduğunu ne istediğini bilen ol. Kendi zenginliğini yarat. Yapabilirsin,başarırsın. Yarat, üret, çalış, dinlen. Sevgi dolu, yapıcı, çözüm odaklı iletişim kur. Yeteneklerini kullan, adım at, bekleyerek yaşama, harekete geç, kendini bekletme,kimseyi bekletme, ilerle. Koş, uç. Hayallerinin peşinden git. Bu hayat senin istediğin gibi yaşama hakkına sahipsin, kendine saygı duy, değerlerin olsun, değerlerine göre yaşa, hedeflerin olsun... bu ve bunun gibi konuşurken daha bir çok kelime ve yüzlerce cümle kullanırım.

Peki siz bütün bunları  okurken ne hissettiniz?

Size iyi geldiyse belki bunları bir yerlere not olarak yazar, asar,her gün okur, kendinize hatırlatırsınız. Bütün bunları hayatınıza geçirdiğinizi, böyle yaşadığınızı  hayal edebilir misiniz? Acaba o zaman hayatınızda nasıl değişimler olur? Nasıl bir sen olursun?  İlişkinizde neler değişir? Bence düşünmeye ve denemeye değer .

Peki neden sakin olmak ve dengede kalmak önemlidir?  Su iç, dans et, nefes al, yürüyüş yap, enerjini yükselt yaşanan en olumsuz olaylardan sonra söylenecek kelimeler mi? Enerjini yükseltmek neden bu kadar önemli? Aslında yaşadığın olayların içinde kaybolmaman, savrulmaman çok önemli. Önce sen kendini iyi olacak duruma getirmelisin ki yaşadığın olaylar seni değil, sen yaşadığın olayları yöneten ol.  Her birini sorgulayabilirsiniz. Her birini neden hayatınızda olması gerektiği ile ilgili, günler, aylar boyunca bambaşka örneklerle size  anlatabilirim.

Yazdığım her şeyin arkasındayım. Hepsi denenmiş ve yaşanmıştır. Bütün bunları siz de hayatınıza geçirin ve kendinize öğretin.Size nasıl iyi geldiğini, kendinizi nasıl daha keyifli, canlı ve enerjik hissettiğinizi göreceksiniz.

Şimdi neden gerekli bunlar buna bakalım.

Sakin olup, dengede kaldığında, ne istediğini bilen olduğunda, karşı tarafın senin gücünü, enerjini çalma oyununa girmezsin. Oyunu görürsün, kendini ve hayatını yöneten sen olursun. Seni manipüle etmelerine izin vermezsin. Öfke oyunu, kızgınlık oyunu, suçlanma oyunu,değersizlik, sevgisizlik içeren bir çok olumsuz oyundan daha rahat çıkabilirsin yoksa bu oyunlar seni kontrol eder, hapseder. Sakin ol, enerjini yüksek tut  ve yaşadığın her olaya yukarıdan ya da dışarıdan bir izleyici gibi bak. Ne yaşıyorsun? Ne görüyorsun? Ne hissediyorsun? Farkında ol. Bunu sen değil de başkası, çok sevdiğin bir dostun  yaşasa ona ne dersin? İşte kendi hayatına da böyle bak. Nerelerde kaybolduğunu bul. Kendinle ve hayatınla yüzleş. Kendini yeniden bul, yeniden yarat ve bunun için ne gerekiyorsa onu yap. Gücünün, yapabileceklerinin farkında olarak, kendine kendini hatırlat ve  yaşamının lideri sen ol.

 Bütün ilişkiler manipüle oyununa dönebilir mi?

Çoğunlukla evet diyebiliriz. Çocuklar ailelerini, aileler çocuklarını, erkek kadını, kadın erkeği, patron çalışanı, çalışan patronu, hükümet halkını , arkadaş arkadaşı herkes birbirini manipüle edebilir. Manipülasyon yapan kişiler sizin kendiniz olmanızı, onsuz mutlu olmanızı istemez. Kendi menfaatleri ve istekleri doğrultusunda yaşamak, kendi görüşlerini dayatarak, size bu doğrultuda müdahale ederek  yönetmek isterler. Farkında bile olmadan gücünüzü hatta hayatınızın yönetimini onlara verirsiniz. Bu yüzden kendinizi tanımalı,bilmeli yukarıda saydığım özelliklerinize sahip çıkarak yaşayabilirsiniz.

Süreçlerin, yaşadığınız deneyimlerin, ne yaşadığınızın, ne yaşattığınızın lütfen farkında olun.

KENDİNİZE VE HAYATINIZA UYANIN

 Tüm ilişkiler için konuşmuyorum, bu çok iddialı olur ama  çoğunlukla ilişkide yaşanan birçok durumlardan bahsedeceğim. Bunlar o kadar çok ki burada sadece bazı örnekler vereceğim.

Manipüle edildiğinde yönlendirilirsin.Burada hedef, senin üzerinde bir güç ve otorite uygulanmasıdır.  Başkalarının senin için olumsuz olarak söyledikleri bir çok şey gerçeğin olur. Mesela sana bir çok etiket yapıştırırlar. Sen sorunlusundur, suçlusundur, güçsüzsündür, yetersiz, değersiz, güvenilmez olduğun söylenir ya da hissettirilir. Duygularını ve öz güven eksiliğini kullanırlar. Bunları o kadar çok söylerler ki inanır gerçeğin sanırsın,  aslında onlar yönetebilecekleri, itaat edecekleri kişiler arar.

 İlişkilerde bunun için bazen sevgiyi, bazen parayı, bazen çocukları kullanırlar.Senin zayıf yanlarına oynarlar, hareket alanın kısıtlanır. Baskı altında kalır, paralize olursun. Düşünemezsin neyin içinde olduğunun, duygularının ne olduğunun bile farkına varamazsın. Korku odaklı yaşamaya başlarsın. Buna özellikle çalışırlar. Önce korkuturlar, kötü hissettirirler, sonra seni rahatlatacak, senin duymak istediğin bir kaç söz söylerler. Seni sevdiğim için, seni düşündüğüm için,çocuklarımız için, seni kaybetmekten korktuğum için, kıskandığım için,  ben aslında öyle demek istemedim, sen yanlış anladın derken bile manipüle ederler seni anlamazsın. Çoğu zaman gitmek istersin, gidemezsin.  Kaybetmek korkusunu öyle bir aşılarlar ki en kötü ilişkiden bile çıkmak istemezsin. Mantığını kaybedersin. Oranın güvenli olduğunu, orada sevildiğini, seni sevdiği için böyle davrandığını düşünürsün. Onlar ister, sen yaparsın. Ne yaparsan yap memnun olmazlar, suçlu ve  başarısız hissetmen sağlanır.

Değişmek için bir adım atsan muhakkak engellenirsin. Kendi isteklerini senin isteğinmiş gibi gösterirler. Kendinden bile şüphe etmeni ,kendini devamlı suçlu , yanlış, hata yapmış gibi hissetmeni sağlarlar. Seni yönetemedikleri bir nokta olursa, kaybedeceklerini hissettikleri an da bu sefer seni övmeye başlarlar.  Sana çok güveniyorum, tabi ki yaparsın, sana inandığım için seninle birlikteyim, başarırsın derler. Ne duymak istiyorsan o söylenir ve ne istiyorsan çok kısa bir süre öyle davranılır. Sen tam gücünü eline almaya başlarsın, tekrar aynı hikaye başa sarar.O hikayenin, oyunun içine tekrar nasıl girdiğini bile anlamazsın.

Şimdi burada dikkatli olun çünkü sana orada duymak istediğin cümleler söylenirken diğer taraftan gizli olarak yine manipüle edilirsin. Mesela şöyle cümleler kullanılarak  10 sene, 1 sene ya da  6 ay öncesinde fark etmez eskiden olan bir olay, yaptığın bir şey önüne getirilir. Aslında ben sana çok güvenmiştim ama o zaman bu davranışın beni çok üzmüştü,  o kadar kızmıştım ki,  sana olan inancımı kaybettim. Kendimi yalnız hissettim, beni sevmiyorsun diye düşündüm, sana olan sevgim bunu hak etmiyor, ben senin için neler yaptım, en zor zamanında yanında oldum  ama şimdi sana yeniden inanmak, yeniden güvenmek istiyorum... diye cümleyi tamamladıklarında ne oluyor? Yine sana kendini kötü hissettirdikten sonra, tamamen senin yanındayım duygusu verilerek, bak her şeye rağmen, sana güveniyorum, bana borçlusun bilinci içinde bırakılarak aslında mahkumiyetin ilan ediliyor.

Bazen bazı insanlar öfke ve kızgınlıkla yönetilir ve manipüle edilir. Bazen sevgi ve iyilik kullanılarak manipüle edilir. Manipüle edilen ilişkilerde duygusal, fiziksel,psikolojik birçok durum yaşanır ve yaşatılır.KORKUYA HİZMET EDER. Sonuçta sen kim olduğunu, ne istediğini bile unutmaya başlar artık kendinden vazgeçmiş biri olarak yaşamaya başlarsın. Ne giyeceğini, ne yiyeceğini, neyi nasıl yapacağını bile sormaya başlarsın. Kendine göre değil karşındakine göre yaşarsın.

Bu sen misin? Kim bu kişi? Kendi istediğin hayatı mı yaşıyorsun? Bazen de bazı insanların işine gelir böyle yaşamak. Sorumluluk başkasında. Biri söylesin ben yapayım adı altında yaşanır bu tip ilişkiler.Sonunda herkes yorgun olur. İlişkiler yıpranır. Hepsi bir seçimdir. Neye, ne için izin verdiğin bu yüzden önemlidir. İzin verdiğin şeylerin farkında ol. Korku ve kısıtlamalarla,baskıyla, kontrol ederek, tehditlerle, aba altından sopa göstererek ilişkileri yaşamak demek, ölü ,mutsuz ilişkiler demektir. Sonunda kavgalar, öfke patlamaları, gerginlikler ya da küslüklerle dolu,bazen içe kapanan,susan, boş vermişlikle yaşanan yorgun, üzgün,mutsuz insanlara ve mutsuz hayatlara dönüşür bu ilişkiler. İlişki artık hastalanmıştır.

BİR DE BENİ SEVİYORSAN, BENİ ÜZMEK İSTEMİYORSAN, BANA DEĞER VERİYORSAN DİYE YAPILAN KONUŞMALAR,TALEPLER VARDIR. VİCDANA OYNANIR İLİŞKİLERDE. SEBEP? NEDEN İHTİYAÇ VAR Kİ BU TİP İLİŞKİLERE?

BİRLİKTE OLMAK, BİZ OLMAK, İLİŞKİ YAŞAMAK, AİLE OLMAK BU MUDUR?

Neden insanlar birbirlerinin kendileri gibi, olduğu gibi olmasına izin vermiyor? Neden birbirini değiştirmeye, yönetmeye, kontrol etmeye çalışıyor?  Başkasının gücünü çalarak mı, onu yönettiğini düşünerek, kontrolün altında tutarak mı  güçlü olduğunu sanıyorsun?  ya da baskıyla, kontrol altında tutarsan mı terk edilmeyeceğini düşünüyorsun? Peki bu ilişkide sevgi nerede?

AİLE OLMAK BİR DEĞERDİR VE ÇOK ÖNEMLİDİR. SAYGI VE SEVGİ İÇİNDE, BİRBİRİNİ ANLAYAN, DİNLEYEN, ÇOCUKLAR DAHİL OLMAK ÜZERE HERKESİN İSTEKLERİNE  ÖNEM VE DEĞER VEREN,  KONUŞABİLEN,BİRBİRİNİ ÖNEMSEYEN, DESTEKLEYEN, YÜKSELTEN, İLETİŞİMİN MUCİZEVİ GÜCÜNÜ KULLANABİLEN  AİLE OLMAK ÇOK KIYMETLİDİR.

Bu sana ne hissettirdi? Böyle yaşadığın bir aile içinde olabilirsin. Sence, sende değişmesi  iyileşmesi gereken şey ne? Ne olursa böyle bir ilişkin olur? Nasıl bir ilişki seni heyecanlandırır ve mutlu eder?

ALMA VERME DENGESİNDE YAŞAMAK BİR İLİŞKİYİ CANLI VE KEYİFLİ HALE GETİRİR. ALMAK İÇİNDE VERMEK İÇİNDE KENDİNİZE VE KARŞINIZDAKİNE İZİN VERİN. SEVGİYLE ALIP VERMEK ÖNEMLİDİR.

DÜŞÜNCELERİNİ,HİSSETTİKLERİNİ, İSTEKLERİNİ,TALEPLERİNİ, SEVGİYLE,  YAPICI VE ÇÖZÜM ODAKLI OLARAK, ÖZGÜRCE SÖYLEYEN, PAYLAŞAN KİŞİLER DAHA MUTLU İLİŞKİLER YAŞARLAR.

BİRBİRİNİN İSTEKLERİNE ÖNEM VE DEĞER VEREN KİŞİLER BİR ARADA DAHA MUTLU OLURLAR.

ESAS GERÇEK GÜÇ VE SEVGİ İÇİNDE OLAN İLİŞKİ;  KARŞINDAKİNE NE YAPMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEMEK DEĞİL, ONA NE YAPMAK İSTEDİĞİNİ BULDURTMAK VE ONU YAPMASINA İZİN VERMEK, O YOLDA TAM VE MUTLAK GÜVENLE DESTEK OLMAKTIR.

HAYAT ORTAK BİR YAŞAM ALANIDIR. İLİŞKİ ORTAK BİR YAŞAM ALANIDIR. SADECE BİR KİŞİYE AİT DEĞİLDİR. BİRLİKTE BİZ OLABİLMENİN MUTLULUĞUNU YARATABİLMEKTİR. BİRLİKTE  EĞLENMEKTİR.

HER İNSANIN KENDİNE GÖRE  KİŞİSEL SINIRLARI OLDUĞU GİBİ İLİŞKİNİNDE SINIRLARI OLMALIDIR.

MUTLU VE KEYİFLİ İLİŞKİLER YAŞAMAK İSTEYEN TÜM KİŞİLER BU YAZININ BAŞINDA SÖYLEDİĞİM ÖZELLİKLERLE ÖNCE KENDİ İÇSEL DÜNYALARINDA KENDİLERİNİ MUTLU ETMEYİ ÖĞRENMELİLER.

ÖNCE SEN, NASIL MUTLU OLDUĞUNU, SANA NEYİN İYİ GELDİĞİNİ BİLMELİSİN.

SONRA İKİ KİŞİ BİR ARAYA GELDİĞİNDE ORTAK YAŞAM ALANINDA, BİZ NASIL KENDİMİZİ VE BİRBİRİMİZİ MUTLU EDEBİLİRİZ NOKTASINDA BULUŞABİLİRLER.

İlişkiler çok derin konulardır ama en önemli ilişki kendimizle olan ilişkidir. Sen kendinle ve hayatla olan ilişkini önce barış ve uyum içinde, kocaman sevgiyle yaşamayı öğrendiğinde, hayatındaki her ilişkide düzelmeye ve değişmeye, barış ve mutluluk içinde yaşanmaya başlayacaktır.

Umarım bu yazı size bir çok farkındalık kazandırmıştır. İhtiyacınız olan tüm değişimler şimdi şu anda kolaylıkla gerçekleşsin.Bu sadece sen seçtiğinde ve farklı bir adım attığında gerçekleşecek.

Kendinizle,hayatla, evliliğinizle, ilişkinizle, ailenizle barış ve sevgi içinde mutlulukla yaşamanız  dileğiyle...

Işık ve sevgiyle kalın

telif

Makale Yorumları

  • Leyla23-06-2022 22:40

    Her seferinde daha da derine dalıyorum

  • Hatice Buket Aker23-06-2022 11:25

    Füsunum seminer gibi herbirimizin yaşamına dokunan farkındalıkla nasıl bakabiliriz hayatımıza farklı bakışaçılarına nasıl alan açabiliriz kırmadan dökmeden hayır demek münkün ü ve daha birçok farkındalık sağlayacak muhteşem bir yazı olmuş.İyiki iyiki varsın ve Muhalif çok teşekkürler Füsun Paşa ile her hafta bizleri bıluşturduğun için kocaman Sevgiler

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar