İsak Nino Debehar

İsak Nino Debehar


Cennet ve Cehennem

Cennet ve Cehennem

Günlerdir kafama takılan bu konu ile ilgili düşündüklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bazılarınız saçma diyebilir, diğer okuyucular beğenebilirler. Herkesin fikri ve düşüncesi benim için makbuldür. Bu dünyada ve sonrasında olup biteni bugüne kadar kimse yaşamadı. Sadece düşünceler ve inançlar “Cennet ve Cehennemi” şekillendirdi. Ben başka bir açıdan bakalım diyorum…

Geçen hafta en küçük torunum altı yaşını bitirdi. Doğum günü için ebeveynlerinden yaşadıkları sitenin bahçesinde arkadaşları ile  kutlama istedi. Yirmi beş çocuk o bahçede koşturuyor, salıncaklara biniyor, balonlarla oynuyor ve çığlık çığlığa koşturuyorlardı. Orada tabii ki eşim ile büyükanne ve büyükbaba olarak yaş ortalamasını yükseltiyorduk. Eşime dedim ki:

İşte Cennet bu olmalı. Melekler koşturuyorlar, oynuyorlar, gülüp eğleniyorlar. Bahçe Cennet bahçesi olmalı dedim.

Dünyamızda böyle cennet manzaraları varken maalesef cehennem manzaraları da var. İnsanoğlu savaş çıkardıkça Dünyamızı Cehenneme çevirmiyor mu? İnsanların o savaş ortamlarındaki çaresizliği, ümitsizliği acaba hangi sıfat ile adlandırılabilir?

Ben buna cehennem diyorum.

Tek tanrılı dinlerde cehennem korkunç sıcak ve zebanilerin eziyeti olarak nitelendirilirken Vikinglerin dininde cehennem çok soğuk, buzdan nehirler ve donmak olarak tarif edilmektedir.

Üç tek tanrılı dinin menşei çöl olunca oranın dayanılmaz sıcaklığı cehennem oluyor. Vikingler soğuk kuzey ülkelerinde yaşadıklarından oranın cehennemi de soğuk olmaktadır. Cennet ise tek tanrılı dinlerde ağaçlıklı, çiçeklerle dolu, göllerin olduğu Bahçe olarak tarif edilirken , Vikinglerde içinde şömine yanan büyük bir salonda savaş arkadaşları ile yapılan ziyafet olarak anlatılır.Tarihte ise Eski Mısırda, Sümerlerde cehennem yeraltı ve karanlık olarak ifade edilmektedir. Yeraltı tanrıları kötü tanrılardır ve ceza verirler. Yeraltına düşen ise oradan çıkamaz, sonsuz karanlık içinde yok olur.

Eski Mısırda ise yeraltında içinde dev timsahlar olan siyah nehir olarak anlatılır.

Sevgili Okurlarım

Şimdi soruyorum, Acaba cennet ve cehennemi insanoğlu mu yaratıyor? Bütün bu cezalar ve eziyetler yerine insanoğlu Sevgiyi koysa her taraf cennet olmaz mı?

Ben Sevgiyi ve Cenneti seçiyorum.

Sevgi ve Saygılarımla

telif

Makale Yorumları

  • Metin Taşkent01-06-2022 01:07

    İnanışlardaki cehennem yaşanan koşullarla anlatılıyor.Zebanilerle ise hergün karşılaşıyoruz.

  • Neviye31-05-2022 19:55

    Cennet ve cehennem bu dünyada din adamlarının rant kaynağı… sırgulamayan tembellerin de bu dünyadaki cezası…. Nino ❤️

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar