Özlem Algül

Özlem Algül


Yeniye Doğru Yıl Sonu

Yeniye Doğru Yıl Sonu

Her yıl biterken uzun gelir. Keşke bitmeseydi demez insan. Yeni ile başlayan her şey içinde yaşanmamış olanın yaşanma ihtimali olasılığını barındırır. Yeniye doğru gitmek iyi gelir. Nasılsın? Yeni yıla hazır mısın?

Şehri sessizce ışıklar sardı, yakınlarına müzik sesi yerleşti.
***

Düzenli yazmak farkında olmadan sizi gündemin içinde tutan bir eylem. Yıl sonu geldiğinde bende aldığım notları karıştırırken buldum kendimi, not almanın büyülü bir tarafı var yazıp bıraktığın bir dilekse olma olasılığı yüksek, doğru kelimeler bütününün evrenin anladığı bir dili var ve bir bakmışsınız farkında olmadan hayata geçen o kelimelerin büyülü yolculuğuna dönüşmüş.

Ayrıca size ulaştığım bu sayfam benim için arşiv niteliğinde olmuş bu yıl. Birlikte hatırlayalım mı? Neleri kaleme almışım kelimelerin o büyülü dünyasında.

Yuvayı kim yapıyor?

İlk oluşumun sığınağı kadın bedeni orada yeşeriyor yerleşme başlıyor, yerini sevme duygusunu ve hayatın tamamında da o güveni, sıcak alanı arıyor ya da bulmaya çalışıyor insan. Her yaşam alanını kurgularken o sığınağı arayan gözler ile buluşuyorum her ne amaca hizmet edecek olursa olsun o bedensel güveni arıyor insan, kutsal bedenlerden kutsal mekanlara yolculuğa dönüşüyor yerleşme duygusu.

Mekânlar ve İlişkiler

Bütünü ile düşünülmüş her yaşam kurgusu ilişkinizi canlı, tutkulu ve yeniliklere açık kılacaktır. Düşünülerek yaşama dahil edilmiş her ayrıntı ve bütünlük iki insanın tek parmak izi gibi benzersiz ve özel olacaktır.

‘’Ev; içinde insanların yaşadığı, çevresi duvarlarla çevrili, odalara bölünmüş, kendine ait çatısı ve bazen de bahçesi olan yapı. ‘’ İçindeki tüm kurgu ve duygu size ait… Sizin eviniz kaç kişilik?

İçinizden Bir Renk Seçin

Ve Bir Süre daha yalnız gitmeye cesaret edin; her nereye gidiyorsanız… Hızlı ve dijital dünyada sadece ‘’olmak’’ için zaman elde etmek mükemmel bir panzehir. Beklentileri en aza indirmenin yolunda ne hesaplanacak döviz kurları ne de bağlı olunması gereken programlar vardır. Zaman sadece sizin için hangi yolu seçerseniz ondan keyif almak için vardır. Basit olun basit düşünün… ‘’Şarkı söylemek isteyen her zaman bir şarkı bulur…’’ Anonim

Boşluk

Yaşanan ve son bulan hayat o tarihler arasındaki tire de (-) diye yazılan o boşlukta yaşanan o koca ömür.
Yeninin doğumu eski ile yeni arasındaki boşlukta
Yerden baktığım o gökteki yıldızlar boşlukta
Gökten baktığım bu yer boşlukta
Büyük işlerin öncesinde hep bir boşluk yok mu?

Hep sorarım mekân tasarımcı olarak neyi istediklerini değil de neyi istemediklerini ve anlarım ki tüm istekler o neyi istemedikleri boşlukta, orası deniz derya, orası hayal gücü, orası bugüne kadar düşünülmemişi yapma arzu …
Ve dünya bize neyi istemediğimizi özümsemek için boş bir zaman bıraktı neyi istediğimizi bulmak ise boşlukta.

Boşluktayım diyen sizce de şanslı değil mi bu durumda?

Suyun Gücü

Suyun çokluğu ve azlığı ile arada kalındı ve bisikletli bir çocuk belirdi sokağın başında.

Elbette sular çekilecek
Ve bir çocuk belirecek  
Bisikletini yıkayacak
Yola kavuşacak  

Bu fotoğraf belirince balkonun kıyısında aklıma geleni yazdım bedenimin 4'te 1'lik kısmına.

Yeni Her Zaman Daha İyi Anlamına Gelmez

Evet bekli de tüm derslerin en özgürleştirici hissi ‘’ yeterince olanla ‘’ tatmin olmaktır. Daha az meta etrafında bir hayat inşa ederek daha az baskı ve stres hisseder sevdiklerinize ve sevdiğiniz işleri yapmak gibi daha önemeli şeylere odaklanma özgürlüğü bulabileceğimizi düşünüyorum. Bunu keşfetmiş toplumlar ve kültürleri de araştırdıkça da sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Şöyle bir etrafınıza bakın bu uzun tatilde çoğaldınız mı? azalarak mı çoğaldınız? Bir de! Less is More- Az Çoktur. (Mies van Der Rohe) Alman tasarımcı ve mimarın sözünün üstüne bir söz bulamayız bir şeyin yeterliliğini anlatmaya çalıştığımız yaşam alanlarında genelde.

Kapılar Arası Yolculuk Seyahat Ganimetleri

Geçtiğiniz ya da yaşadığınız şehrin kapılarından neler topluyorsunuz ve her gün bir kapıdan girdiğiniz evinizin hangi köşesinde ganimetleriniz. Ben cam küre toplayıcısı, gezgin. Şehrin o minyatür hallerinin cam kürelere sığmasına her zaman hayran olan, şehrin mevsimi hep yaz hep kış olsa da üzerine kar taneli yağan, cam kürelerin hayranı. Şehirden çıkarken valizime sığan, konu gördüklerini anlatmaya geldiğinde elime aldığım beni o şehrin sokaklarına götüren ve her zaman hikâyemi tamamlayan.

Küçük Şeyler


 
Fika ( fee-ka) (isim): kahve, arkadaşlarla sohbet ve ikram için ayrılan zaman. İsteğiniz arkadaş ile vakit geçirmek, ihtiyacınız bir kahve ve gerçekleştiğinde arzunuz tamamlanmış oluyor. Her şey yerli yerinde olduğunda da aradığınız huzuru bulmuş oluyorsunuz ben demiyorum İsveçli dostlarımız söylüyor. Fika, ‘’ kahve ve küçük ikramların tadını çıkarmak için mola vermek’’ anlamına gelen kutsal sayılan bir İsveç ritüeli. Aslında çok daha fazla anlamı var. Bu, rahatlamak ve beraber takılmak stres ve günlük hayatın zorlamalarından uzak olarak aile ve arkadaşlardan geri kalmamak anlamına da geliyor. Fikanın güzelliği, bu kadar basit olmasıdır. Kelimenin tam manasıyla her yerde, mutfakta masanızda, yerel bir kafede, sahilde ve hatta yol kenarında yapılabilinir. Ayrıca neredeyse her zaman. Tek ihtiyacınız olan bir fincan kahve. Önemli olan, yaptığınız şeyi bırakıp hayatın basit, güzel şeylerinden zevk almak için kendine zaman tanımak. ‘’Binlerce millik bir yolculuk her zaman sadece bir adımla başlar.’’ İsveç Atasözü Evet benim İsveç kültür ve geleneklerine ayrı bir ilgim var Fika Sanatı da küçük şeylerden büyük şeylere giden bir kahve içelimin sanata dönüştürülmüş tanımı. Yaşama uyarlandığında büyük şeyler küçük şeyleri yaparken ki tavrımızdan geçtiği de kaçınılmaz bir gerçek. Sanırım son zamanlarda en çok ihtiyacımız olan küçükten büyük mutluklar çıkartmak!

Renklerin, mekânların ve ilişkilerin iç içe girdiği kalemimin ucundaki kelimelerim.

Evet kaleme aldıklarımdan bazılarını derleyerek bu yılın son yazısını buraya bırakıyorum.

Umarım kimilerine dokunmuş ya da ilham olmuştur.

Yeni yıldan sağlık, mutluluk ve tüm kalbimle kolaylık diliyorum.

Sevgi ile kalın.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar