Tuğçe Özcan

Tuğçe Özcan


Çöken modanın kurtuluşu

Çöken modanın kurtuluşu

Hayat pahalılığı her geçen gün şiddetini arttırarak devam ederken, artık şaşırmayacağım diye diye her geçen gün yeni şaşkınlıklar bünyede vuku bulmakta.

Bugün oğlumu parka götürürken kahvemin yanına aldığım peynirli poğaça için 7 lira ödedim! Hamur yahu, işe giderken tanesine 50 kuruş verip ofisteki bütün arkadaşlar için pakede birer tane daha eklediğimiz avuç kadar bi şey. Evet 7 lira!

BOMBOŞ BİR HALDE MÜŞTERİ BEKLEYEN İSPANYOL HAZIR GİYİM MAĞAZALARI

Gelişmemiş ya da az gelişmiş ülkelerde açılan zincir markaların mağazalarına çok az sayıda belli başlı ürünler gelir. Geniş bir ürün seçeneği yoktur, hatta gelişmiş ülkelerde “fast fashion” mantığı ile kadınların tekstil ürünlerini tükettiği yerlerden birkaç sezon önceki mallar bu ülkelere getirilir.

Hafta sonu hani normalde kasa kuyruklarının kapıya dek uzandığı, kabinlerinde giysi denemek için sıraya girilen İspanyol hazır giyim mağazalarından birkaçına girdim, deyim yerindeyse bomba atılmış gibiydi.

Müşteri yok, heryer toplu, kabinler ve kasada hiç insan yok. Raflarda az sayıda belli başlı ürün, çeşitlilik yok.

Birkaç sene önceye kadar neredeyse ayda bir vitrini değişen mağazalar bile mecburi bir kapsül moda tarzına girişti. Peki kapsül gardırop çöken moda ve hazır giyim sektörü için bir kurtuluş olabilir mi?

Neymiş bu kapsül gardırop?

Aslına bakarsanız kapsül gardırop bir sadeleşme akımıydı. Tüketim çılgınlığı yerine ömürlük, klasik parçalar seçilerek bu zamansız parçaları farklı aksesuar ve detaylarla birçok farklı tarza çevirerek daha sürdürülebilir bir moda yaratma düşüncesiydi.

Ancak şuan hepimiz mecburi olarak kapsül gardırop sistemine doğru evrilmekteyiz.

Bir ipek gömleği yırtık jeanle, kumaş pantolonla, kalem etekle, ya da blazer ceketle; kolyelerle, fularla, önden bağlayarak, içe sokarak, süveterle, büstiyerle, çapraz askılı çantalarla ya da yumuşacık hırkalarla kombinleyerek onlarca farklı görüntü elde edilebilir.

Bir dolapta olmazsa olmaz parçalar vardır, klasikler. Modası geçmeyen parçalar. Bu parçalar size hem çoklu kullanım fırsatı verir, hem de uzun dönem eskimeden kullanılabilir.

İşt kapsül gardolap tamamen bu klasik parçalar ve temel aksesuarlardan oluşur. Fransız stiline benzer sade ama parizyen bir duruşu destekler. Kapsül gardıropta kaliteli ve basic parçalar, pastel renkler olur. Yaşam tarzınıza, bulunduğunuz mekanlara göre kendi kapsül parçalarınızı belirleyerek başlabilirsiniz.

ZAMANSIZ KLASİK PARÇALAR NELER OLABİLİR?

Mutlaka her davette giyilebilecek siyah, diz boyu bir kokteyl elbisesi. Bu elbisede zarif görünmek için kalın askılı kare yakalı, daha çarpıcı görünmek için tek omuz, iddialı görünmek için kalp yaka seçebilirsiniz.

Siyah bir sigaret pantolon, beyaz ipek gömlek, kalem etekler, skiny jean (dar ve likralı kumaştan üzerine oturan model), yırtık jean, deve tüyü kaşe kaban, deri ceket, trençkot, deri kemer, blazer ceket, nude renkli stiletto (açık karamel rengi ince topuklu ayakkabı desek de olur), beyaz sneaker (spor ayakkabısının spor yaparken giyilmeyen versiyonu) kaşmir atkı, jogger eşofman (paçaları lastikli eşofman), V yaka beyaz ve siyah tişörtler,

siyah, toprak ve pudra renklerinde hırkalar, desensiz düz renklerde trikolar ve zevkinize göre bolca aksesuar.

HAYAT PAHALILIĞINDA ZORUNLU SADELEŞME

Genellikle insanların maddi imkanları azaldığında ilk kıstıkları harcama giyim kuşam olur, ardından da kozmetik gelir.

Ama şunu unutmayın ki, dolabınızda uzun zamandır yüzüne bakmadığınız ve “belki bir gün giyerim” diye beklettiğiniz onlarca şeyin yükünden kurtulmak hem enerji akışınızı değiştirir, hem de sadeleşmek yaşam kalitenizi yükseltir. Ayrıca evren boşluğu sevmez, sizin elden çıkardığınız herşeyin yenisi gelecektir unutmayın.

Ben geçtiğimiz hafta “Money Reiki” eğitimine başladım, haftaya köşemde eğitimden önemli detaylar olacak şimdiden söylemesi.

Tüm okurlarıma şahane bir pazartesi diliyorum...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar