Yağız Kutay

Yağız Kutay


“Perşembe faiz neden %20’ye çıkacak?”

“Perşembe faiz neden %20’ye çıkacak?”

24 Ağustos günü seçim sonrası 3.kez faiz kararı açıklanacak. Yeni başkan Hafize Gaye Erkan liderliğinde 22 Haziran’da yapılan ilk PPK’da 27 ay sonra politika faizini %8,5'dan %15 seviyesine çıkarırken para politikasında aşamalı geçiş sinyali verdi. Parasal sıkılaşmanın kademeli olacağına vurgu yaptı. Tarihi faiz artışı olmasına rağmen piyasa beklentisinin çok altında kalmıştı. Anketlere göre faizlerin en düşük %20, en çok da %40 olacağı tahmin ediliyordu.

 

Erkan’ın II.PPK’sı

2.toplantıda yapılan 250 baz puan artışı kademeli geçiş söyleminin altının doldurulduğunu gösteriyor. Ancak beklentiyi yönetme ve kredibilite açısından altı dolmuyor. Yıl sonu enflasyonun %58 olacağını öngörenMB, faizin %20 veya %25 yapmasının öyle sanıldığı kadar etkisi olmadığımı görmesi gerekir. Aşırı negatif faiz diye birşey olsa bu durumu öyle adlandırabilirdik sanırım.

 

2.toplantı sonrası bazı satır başlarını da peşi sıra ekleyelim:

 

- Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki belirgin iyileşme, rezervlerde süregelen artış ve turizm gelirlerinin desteğiyle cari işlemler hesabındaki dengelenme fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır.

- Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir.

- Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almıştır.

 

20 Temmuz’da faiz oranlarına ilişkin yapılan basın duyurusunda dış finansman, kademeli faiz artışı ve kredi sıkılaşma adımları üzerinde duruldu. Dediklerinin hepsini yapma gayretinde PPK üyeleri. Dış finansman için beklenen yerde olmadığımız için rezerv arttırılmaya devam ediyor. DTH’ların zorunlu karşılık oranlarının arttırılması da bunun bir örneği esasında. Faiz konusunda musluklar daha sıkılabilir mi bilmiyorum doğrusu. 250 baz puan artıştan devam mı yoksa?

 

Piyasa Merkez’i tanıyor mu?

İlk iki faiz kararında piyasa yanıldı. Beklenti anketleri özellikle haziran ayında isabetsiz tahminler yaptı. Bu sefer piyasa hep bir ağızdan %17,5’dan %20’ye artış olacağını söylüyor. Merkez Bankası toplantılarında yaptığı açıklamalarla, verdiği tüyolarla “tahmin edilebilirlik” sınavını geçebilcek mi?

 

Erkan yıl sonuna kadar %25’e izin almış

Sadece H.G.Erkan’ın değiştiği PPK 2 faiz kararıyla hayal kırıklığı yarattı. İletişim dili düzelmesi ve ciddi sunum olumlu taraftı.

Geçtiğimiz haftalarda, 2.faiz kararı sonrasında önemli bir gelişme oldu. 3 başkan yardımcısı değişti. Ataması yapılan kişiler son dönemde yapılan atamalardan farklıydı. Liyakati tartışılmayan yetkin kimseler geldi. Huylu huyundan vazgeçmiyor maalesef. Mehmet Şimşek, uygulamak istediği politikalara izin verilmediği için istifasını sunduğu, bu yüzden 3 yardımcıların değişmesine müsaade edildiği söyleniyor. Aralık 2023’e kadar politika faizinin %25 olması konusunda Yılmaz-Erkan-Şimşek ve ekonominin diğer paydaşlarının anlaştığı da rababarba şeklinde yükselen seslerden bir diğeri.

 

Politika faizini arttıramıyorlar ama TL mevduat faizleri artacak

Özellikle geçtiğimiz hafta sonu bankalar için alınan KKM’den çıkış sürecini hızlandırma kararıyla ilgili yaygın 2 görüş var. Bunlardan birincisi mevduat faizleri artacak. Diğeri de özel müşterilere sadece yüksek faizli TL mevduat imkanı sunulacak. Tabii ki de yatırım miktarına göre faiz oranı müşteriler içinde ayrışacağı kesin. Ama TL mevduat faiz oranı seviyesi genel itibarıyla artacağını düşünüyorum.

 

Gözlerinizi kapatın ve son 2 ayda ekonomi yönetimi tarafından yapılan açıklamaları tekrar düşününüz. Sonra TL mevduata teşvik çerçevesinde kararları hatırlayınız. Bir de anketlere dikkat ediniz. 24 Ağustos’ta geçen ay civarı faiz artar diyorsanız gözlerinizi açınız. Büyük bir faiz arttırımı olacağını bekliyorsanız, rüya görüyorsunuz. Uyanınız.

telif


Yağız Kutay Kimdir?

Yağız Kutay lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. Ardından Bilgi Üniversitesi Ekonomi ve University of London/ London School of Economics Ekonomi-İşletme bölümleriyle öğrenimine devam etti. Daha önce Bloomberg HT ve Microsoft’ta görev alan Işık, Paraanaliz, Muhalif, PA Turkey ve Dünya Gazetesi’nde hem Türkçe hem İngilizce Ekonomi ve Spor Ekonomisi üzerine yazılar yazıyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar