Emel Seçen

Emel Seçen


Fatma Seher Erden

Fatma Seher Erden

BUGÜN GÜNLERDEN 2 TEMMUZ

Her zaman dediğim gibi büyük resme bakabilmek ve esası, özü görebilmektedir, esas marifet!

2 TEMMUZ YER KULAKSIZ MEZARLIĞI KASIMPAŞA

Beni bilenler bilirde, bilmeyenler için gün içinde çokça yürüyen biriyim. Yürüme ile ilgili olarak son başıma geleni daha sonraki yazıya bırakacağım.

Evet, her yıl yürüyerek geldiğim Kasımpaşa – Kulaksız Mezarlığında; Anamız, büyüğümüz, dünyada tek Kadın Üsteğmen unvanına sahip, sahip olmakla kalmayıp.

Dünyada eşi benzeri görülmemiş bir savaşın galibi olmakla da kalmamış; direkt içinde, sahada can olmuş. Ölümü tanımamış ve buna rağmen son derece erdemli, son derece bilge hali adeta “Dünya malı dünyada kalır” esas olan değerler ve onurunuzdur, diyerek kendisine bağlanan maaşı, tıpkı cephedeki gözü karalığı gibi tereddütsüz “Biz, para için savaşmadık!” diyecek kadar koca bir yürek o.

Kadınlarımız, köpük ikonlarda gezerken gerçek olanlarla ilgilenseler, hayatlarından çok kendi özlerine ne büyük katkıda bulunacaklarını anlayabilirler belki de. Ya da anlamazlar, öyle ya “değer” olgusu herkeste farklı işliyor. Fabrika ayarlarınızın yükleme programının kalite içeriğine bağlı bir durum tamamen.

Evet, günlerden 2Temmuz 2024

Takdiri ilahimidir, bilinmez!

1888’de doğup, bugün 2 Temmuz yıllardan ise 1955 tarihinde, fizikken aramızdan ayrılan ve 1917 tarihinde, Yunanistan’n, Osmanlı Devletine, savaş ilan ettiği gündür;

2Temmuz

Aynı zamanda, Sivas Kongresi(1919) için İstanbul’dan yürüyerek giden FATMASEHERERDEN anamızın, aradan geçen yetmiş dört yılın sonrasında yakılan (1993) MADIMAK’tır;

2Temmuz

(O yüzden her 2 Temmuz tarihinde yürüyerek gelirim. Onun/onların kat ettikleri yolların yanında nedir ki aslında ancak bu bir kendime göre saygıdır.)

Binbaşı Ahmet Bey ile evlenmesi, ömür boyu askerlik tescilini almasını sağlamıştır. O yıllarda öyleydi. Yıl 2024’den tarihi yaşamayalım. Yokluklar, cehalet, teknoloji yok. Yok, yok ancak erdem var, onur var, vatan sevgisi, insan sevgisi var.

Şimdilerde çokça unuttuğumuz!

Bu yüzdendir ki arada dönüp bizi biz yapanları hatırlamak ilk önce insani yanlarımızı besler. Belki bir, iki dakika durup da gerçekten yaşadığımız ülkeye, değerlere, bizi biz yapanlara, bırakılan eşsiz mirasa bir teşekkür nişanesidir.

1912 yılında, Balkan Savaşında kaybettiği eşinin (diğer tüm kahraman Anadolu kadınlarımız gibi) yasını tutmadığı gibi yılmamış; ölene kadar hiç çıkarmayacağı üniforması üzerinde,iki oğlu ve erkek kardeşini alıp Atamızdan icazet, görev almak için İstanbul’dan Sivas’a yürüyerek gitmiştir.

İşte bu yüzden 2Temmuz önemlidir.

700 ERKEK 43 KADIN dan oluşan kurduğu Müfreze ile cephelerde, hem analık hem komutanlık yapmıştır!

Esir düştüğü Yunan’dan, esir alarak yurda dönmüştür!

YUNAN İŞGALİ

İNÖNÜ

SAKARYA

BURSA’nın kurtuluşu…

İstanbul’dan yürüyerek Sivas’a, Atamıza ulaşmak için gidilen ve Yurdu Savunmaya her dem açık apaçık, katıksız, saf yürek, bu arada iki oğlunu da kaybetmiştir.

Sinmemiş, sığınmamış, yapışmamış.

Kendi yolunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin gelecek yoluna adamıştır.

O yüzden çok önemlidir, bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı!

Ey Bu Ülkenin Güzel İnsanları!

Sevgili Dostum, araştırmacı-yazar İlknur Bektaş tıpkı isminde ki güzellik gibi “Nur olmuşları” yılardır en azından bir saygımızı eksik etmeyelim, birde duamızı çünkü onlar, bizler için öldü, diyerek yola çıktığı ve durmaksızın mücadelesinde bizleri her yıl Kasımpaşa-Kulaksız Mezarlığında yine kendisinin kişisel çabalarıyla oluşturulan anıt mezarında bir araya getiriyor.

Bu vesile ile Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atan başta Mareşal Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah ve düşün arkadaşlarını sonsuz saygı ve minnet ile anıyoruz.

Peki, 2 Temmuz neden önemli?

Hepsini toparlarsak, bakmamız gereken esas olan büyük resimdir.

Sivas Kongresinin 7 günlük çalışmasında alınan kararlar, yakılan yerler Kurtuluş Savaşımızda düşman tarafından yakılan yerlerden daha tehlikelidir. Çünkü düşman içerdedir.

O yüzden kılavuzda der:

“Dâhili ve Harici”

AlınanKararlar:

-Düşmana karşı sonuna kadar direnişte kalma kararı alınarak, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun sağlanmasında, en büyük adım atılması karara bağlanmıştır.

-Misak-i Milliye esasları belirlenmiş.

-Mustafa Kemal Paşa, lider kabul edilmiştir.

Bugün gazeteci kimliğimle, tek kadın ve konuşmacı olarak özetleyerek tüm bu yazdıklarımı ifade etmeye çalıştım.

Onlar beni hiç bırakmadı ki! Benim onları bırakmaya hakkım hiç olabilir mi?

Vefa minnet şükran diye gayet insani ve saf olarak yürekten insan olabilmenin onurudur.

Tarihini bilmeyenler yok olmaya mahkûmdur.

Yakında film çekilecek, ekip ile oradaydık.

FATMASEHERERDEN (KARA FATMA) nezdinde başta tüm ecdadımızı, gerçek kadın kahramanlarımızı, adı unutulmuş, toprağa bilinmeden karışmış, tüm ecdadımıza sonsuz saygı ve şükranla…

Sizler olmasanız, bizler için ölmeyi göz almasanız, bizler olmayacaktık.

Siz gibi örneklerimiz, dünyada başka hiçbir ülke de yokken bize rehber olduğunuz için sonsuz şükranla.

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar