Prof. Dr. Tevfik Dalgıç

Prof. Dr. Tevfik Dalgıç


Corona’mın dumanı yoktur virüsün imanı

Corona’mın dumanı yoktur virüsün imanı

Ben puro içerim, önceleri en yoksul günlerimde bütçemin önemli bir kısmı ona giderdi. Yıllar geçtikçe sayısını azalttım ama gene de yorgun bir akşam konyak veya viski ile iyi gider, bazan bir arkadaşla birlikte içmek de ayrı bir zevk. Benim içtiğim puro genel olarak Corona diye tanımlanan bir puro şekli olduğu kadar Amerika’da bir puro markası. Şekil olarak düz ve kalınca bir puro. Yaklaşık 14 santim boyunda olana uzun Corona, daha küçük olanlara half corona, petit corona, tres petit corona gibi isimler verilir. Benim marka olarak seçtiğim corona markası ise değişiyor, her zaman aradığında bulunmuyor, internetten değişik güney Amerika markalarını deniyorum. Havana purosunun Amerika’ya ithali yasak ama bazı firmalar Küba tütünü ile Güney Amerika’da Nikaragua’da yaptırıyorlar.

Gene bir başka corona merakım ise bir Belçika bira grubunun Meksika’daki firmasınca ürettiği bira markası. Corona Extra. Lager türü birayı Meksika’da üreten firmanın adı Çervecería Modelo Belçikanın AB İnBev isimli büyük bir şirketin yan kuruluşu. 1998 yılından beri dünyada en fazla içilen bira markaları arasında saylıyor. Amerika’nın en fazla ithal ettiği bira markalarından biri. Corona Extra tad versin diye içine bir iki dilim limon konur, içimi daha zevkle hale gelir.

Corona ayrıca Kaliforniya’da Riverside bölgesinde güzel bir şehir 1998 sayımına göre nüfusu 153 bin civarında Los Angeles’n 70 kilometre kadar güney doğusunda sessiz sakin bir yer, orayı da severim.

Corona kelimesi İspanyolca’da Crown-Taç anlamına geliyor. Kralların kraliçelerin başlarına giydikleri Corona kelimesinin kökü Latince ayrıca Türkçedeki hale anlamına da gelir.

Corona 1957-2001 yılları arasında Toyota’nın bir markası idi Toyota Corona. Daha önceki modeli ise Toyota Crown, Corona bir anlamda eski sevilen bir modeli hatırlatmak istemişler anlaşılan. Yıllar önce Michigan State Üniersitesini ziyaret ettiğim sırada bir arkadaşımın Toyota Corona otomobilini ödünç almıştım.

Kadare bakın ki sevdiğim kullandığım içtiğim bir çok ürünün adı şimdilerde bile hala insanlık için ölüm ve korku saçan bir virüsle eş anlamlı. Corona-Covit-Bu virüs yüzünden binlerce insan yaşamını yitirdi, biz evde hapiste kaldık, sevdiğim torunlarımla ancak telefon kamerası ile görüşebiliyordum. Bu salgın yüzünden dünya ekonomileri giderek küçüldü, Çin bile eski büyüme hızını kaybetti. Bu virüs salgını bir çok ülkenin yöneticilerini hazırlıksız yakaladı, bazılarının zayıflığını, kadroların çaresizliğini ortaya çıkardı.

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar