Yael Telvi

Yael Telvi


Yolculuk

Yolculuk

Hayatı yaşamanın bir el kitabı olsaydı; içerisine yaşamımızda karşımıza çıkan tüm bilmediklerimizin cevabını, cevap ihtimallerini, içerisinden seçebileceğimiz farklı mutlak yolları gösteren, anlatan, detaylandıran bir el kitabı.. daha kolay olur muydu yolumuzu çizmek, yönü değiştirmek, veya yola devam etmek?

Yaşam önümüze binlerce soru sunar; bazılarının soru işaretleri belirgin, cevabının üzerine düşünülmesinin gerekli olduğu… bazılarının ise cevabının kendiliğinden geldiği, soru işaretinin belirmesine bile aralık kalmayan binlerce soru… Biz de nefes oldukça, sürekli olarak, bilinçli, üzerine düşünerek, üzerine düşünmeden, kendiliğinden veya alışılagelmiş şekilde ilerlemimizi sağlayacak, bir sonraki adımımıza geçirecek cevaplar vererek yolumuzu çizeriz. Nereye doğru, kiminle, nasıl yürümek istediğimizi belirleriz.

O anda bize en uygun gelen, en doğru gelen seçeneklerle, veya kalbimizin varlığını en çok hissettiren diğerleriyle, bazen ise hepsini içeren kararlar alarak, cevaplar vererek, yönümüzü belirler; yolumuzda adım adım ilerler; yürürüz.

Bazen dururuz.
Nereye doğru yürüyeceğimizi belirlemeden önce durur bir nefes alırız.

Bazen de yaşam cevabını bilmediğimiz sorular çıkarabilir karşımıza.. Bu durumlarda ise, cevabı bulmanın yolunu arayabilir; cevabını vermeden durduğumuzda yaşam döngüsünün verdiği cevapları yaşamayı seçebilir ya da yanımızdakilerin cevaplarını cevap kabul edip, yolumuza onların da bir yön vermesine, ve hatta bize eşlik etmesine izin verebiliriz..

Yolumuza eşlik edenlerin cevaplarıyla beraber yeni yollara çıkabilir; yürürken karşımıza çıkan ayrımlarda farklı yönlere doğru yürüyebilir; yollarımızı ayırabilir; veya el ele, birlikte, sorulara ortak cevap vererek yeni yolcuklara çıkabiliriz.

Hayatı yaşamanın bir el kitabı olsaydı, kendi deneyimlerimizi yolumuza katmak yerine seçenekler arasından, daha önce yaşanmışlardan birini seçmemiz daha kolay olabilirdi.

Oysaki deneyimlerimizi kendimiz yarattığımız, bazen deneyimlerimizden esinlenerek devam ettiğimiz alışılagelmiş yollarla, bazen ise bilinmezi daha çok olan, zaman zaman zorlayan, ama aslında yepyeni keşifler sunacak olan, kendimize has, tek örnekli bir yolculuğumuz var..

Seçtiklerimizin veya seçmediklerimizin güzellikleri getirdiği,
İçimizi açan, içimize sinen adımlarımızla, sevdiklerimizin bize eşlik ettiği yollara,

Sevgim ile,
Yael

telif


Yael Telvi Kimdir?

Yael Telvi kimdir? Yael Telvi, 18 Ağustos 1988’de İstanbul’da doğdu. Koç Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdikten sonra ticaret yapmaya başladı. Yaratıcı yazarlık ve psikoloji ile ilgili çeşitli eğitimlere katıldı. Psikoloji okumak her zaman hayali olduğundan tekrar üniversite okumaya karar verdi; şu anda Amerika’da Arizona State University’de Psikoloji okuyor. Eş zamanlı olarak, Dr. Brown’s bebek ürünleri markasının Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Muhalif’te iç yolculuğumuza dair yazılar yazıyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar