Füsun Paşa

Füsun Paşa


Ya öyle değilse!

Ya öyle değilse!

Aşağıda sana onlarca soru bırakıyorum. Kendinin farkına varmak için belki düşünmek istersin.

Kendi hayat yolculuğunda  kendine dışarıdan bakmak, kendini  görmek, kendini bulmak için belki farklı  adımlar atarsın. İstemezsen şimdi devam etmek zorunda değilsin. Ama bil ki, senin kendine izin verdiğin gün senin için bekleyen sorular burada olacak.Ne zaman hazır hissedersen o zaman yap. Eğer şimdi hazırsan okumaya devam et.  Cevapları verirken sadece dürüst ol . Ezber cevapları bırak. Kendini, hayatını merak ederek soruları oku ve anlamaya çalış. Sonra verdiğin cevaplar bittiğinde hayatında bir ayıklama yap. Bunu yazının sonunda anlatacağım.

Hadi gelsin sorular :)

Sen kendi eserin misin? Yoksa ailenin, çevrenin başkalarının eseri mi oldun? Yani bir heykeltıraş gibi seni belli bir şekle soktular mı? Sence kendi istedikleri gibi, kendi öğrendikleri yaşadıkları gibi bazı düşünceler, duygular, davranışlar içinde olmanı mı öğrettiler?

Sen sana öğretilenlerin, yüklenen bilincin devamı mısın? Bu bilinçten değiştirdiğin ya da değiştirdiğini sandığın neleri farklı yapıyorsun? Kendin olabilmek senin nasıl bir his?

Sen kim olduğun konusunda ne biliyorsun? Ne söyleyebilirsin? Herhangi bir konuda 'Ben buyum, ben böyleyim...'  diyen insanlar  vardır, ya sen buyum dediğin kişi değilsen? Hangi konularda ve nerede kimlerleyken ben buyum cümlesini  kullanırsın?

Hangi hayatı, aslında kimin istediği hayatı yaşıyorsun? Kim için yaşıyorsun?

Kimi memnun etmeye çalışıyorsun? Seni alkışlayan ya da onaylayan kişi kim olmalı? Bu sorunun cevabını lütfen çok iyi düşün. Sonra sor kendine bu bana iyi geliyor mu? Ya seni takdir etmezse ne oluyor?

Öğrendiğin mi, bildiğini sandığın mı, hissettiğin mi,  olması gereken mi, sana öğretilen ve senden beklenen mi yoksa içinden gelen kendi istediğin bir hayatı mı, takdir edilmek istediğin  kişinin beklediği bir hayatı mı sen hangisini yaşıyorsun?

Ne yaşadığının, olanın ne olduğunun,neyi neden yaptığının ne kadar farkındasın? (Açıkla her bir soruyu kendine.)

Sence hayatında  herkes dahil  olarak kim, kime, neye hizmet ediyor ve bu neden oluyor? Kim neye hizmet ettiğinin farkında mı?

Doğru tek mi? Peki biri bir şey için bu yanlış dediğinde yanlış olduğuna kim karar veriyor? Günah dediğinde bunu belirleyen kişi kim? Başarısız, başarılı, değerli, değersiz, kazanan, kaybeden  vs dediğinde de bunu kim neye göre belirliyor senin hayatında?

Sendeki hayat tanımının anlamı ne? Sence senin bu hayattaki anlamın ne?

DİKTE EDİLEN HAYATLAR İÇİNDE Mİ YAŞIYORUZ?

HEDEFLERİ SEN Mİ KOYUYORSUN YOKDA SANA KOYACAĞIN HEDEF,  ALGI YÖNETİMİYLE Mİ GÖSTERİLİYOR? SEN BUNU KENDİ HEDEFİN Mİ SANIYORSUN?

Yaşadığın hayat seni şu anda mutlu ediyor mu? Neleri değiştirmek ne yapmak istersin? Hayatında ne olmasını istersin?

Hayatın içinde seni en çok mutlu eden şey ne? Bu mutluluk başka bir kişiye mi  bağlı ya da bir isteğinin olmasıyla mı ilgili yoksa sen kendi halindeyken bile mutlu olabiliyor musun? Kendinleyken bile eğlenebiliyor musun?

Sen tam mutluyken ya da kendini çok iyi hissederken bunu bozan birileri  ya da bozacak bir olaylar oluyor mu? Enerjin bir anda gidiyor mu? Buna neden izin veriyorsun?

Hayatında, çevrende nasıl insanlar var? Sana iyi gelen, iyi hissettiren, destekleyen kaç kişi var?

Sen mutluyken senin mutluluğundan, başarından dolayı senden bile  daha çok sevinen güzel insanlar var mı hayatında? Yoksa sence öyle gibi mi davranıyorlar ne dersin?

Sence her şeyden bağımsız senin bu hayattaki rolün ne?  Sen insanlara ne öğretiyorsun? Onlar sende neyi görüp öğrenebilir? Bunun sen ne olmasını istersin?

Hayatındaki kişilerin, ailenin, çevrenin yaptığın işin bile hem sana hem başkalarına olan öğretisi ne olabilir? Sence ne öğrenmen/ öğretmen  gerekiyor?

Bugüne kadar ailen, eşin, çocukların, çevren,dostların,  iş arkadaşlarınla ilgili olarak onların istediği neler yaptın, neler yapmadın? Hangi beklentilerini karşıladın? Karşılamadığında ne oldu? Ne hissettin? Sonra hayat yolculuğunda ne yapmaya başladın? 

Sence bir arada nasıl bir oyununuz var? Ne anlamanız, ne öğrenmeniz, neyi tamamlamanız  gerekiyor olabilir?

Sen kendin için ne yaptın? Hangi isteklerini gerçekleştirdin? Hangilerinden ne için, kim için vazgeçtin? Sonra bu kişilerle aran nasıl oldu? Gerçek anlamda hissettiğin duygular ne?

Peki sen herkesi memnun edebilir misin? Herkesi kurtarabilir misin? Her insanı iyi edebilir misin? Mutlu edebilir misin? Sanıyor musun ki zenginliğin sırrını versem herkes zengin olabilir?  Peki hiç hastalanmayacaksın desem sır bu diye sana bir bilgi versem sence herkes bunu kabul eder mi? Uygular  mı? Ya da sence her insan mutluluk mu arıyor dersin? Yoksa kendi kafasındaki hikayeyle aynı şekilde yaşamaya devam eder mi? İyi düşün bunları. Acaba borçlar içinde yaşayan insanlar hastalıkla mücadele ettiğini söyleyenler, sorunları olanlar bu durumlardan bir kazanç elde ediyor olabilirler mi?

Eğer sen de bu durumdaysan acaba neden kendine bunu yaşatıyorsun bunun karşılığında kazancın ne? Ya da kimi haklı çıkarmaya çalışıyorsun? Belki baban senin parayla ilgili bir şeyler söyledi bundan adam olmaz dedi ...beli bir yaşta hasta olunur gibi bir çok inancında olabilir. Kendi hikayene bakarken bunun gibi düşünebilirsin.

Eğer hayatın karmaşasından, kaosundan, dikte edilen yaratılan sanal korkulardan  bir adım dahi uzaklaşsanız kendiniz ve hayatla ilgili milyonlarca sorular sorarsınız. Bu soruların cevaplarının aslında kendinize çıkan yollar olduğunu anlarsınız.

Ben sana bu soruların her biriyle ilgili yüzlerce hikaye anlatabilirim.

Sen bu soruların cevaplarını vererek hayatına tarafsız bir pencereden bakabilir misin?

Ben ne yaşıyorum? Kendime ne yaşatıyorum? Ne öğrendim? Kendimle ilgili derdim ne?

Verdiğin her cevabı düşün, olumsuz verdiğin cevaplar, bahane olarak kullandığın sözler her şey için  sonuna şu cümleyi ekle.

 YA ÖYLE DEĞİLSE!

YA BENİM BİLDİĞİM GİBİ DEĞİLSE? YA ANLADIĞIM, BİLDİĞİMİ SANDIĞIM ŞEYİN DIŞINDA BAŞKA BİR GERÇEKLİK VARSA?

YA BENİM BAHANE OLARAK GÖSTERDİĞİM KİŞİLER BAHANEM DEĞİLDE  KONU BENİM DURUŞUMSA. BENİM BAKIŞIM, BENİM İNANCIMSA ...???

YA SIRF BEN ÖYLE GÖRMEK ÖYLE YAŞAMAK  İSTEDİĞİM İÇİN, BİR KİŞİ ,OLAY YA DA DURUMA TUTUNUYORSAM? YA SORUMLULUKTAN, YÜZLEŞMEKTEN, DEĞİŞİMDEN KAÇIYORSAM?

YA SUÇLU, HATA, YANLIŞ YOKSA. YA BEN BİR ŞEYLERİN ÜSTÜNÜ ÖRTÜYORSAM.

HERKESİN TANIMLADIĞI GİBİ  ÖFKELİ, KIZGIN, SİNİRLİ, BAŞARISIZ, SEVGİSİZ, SEVİLMEYEN  VE BUNUN GİBİ BİR ÇOK ŞEYİ DAHİL EDİN BURAYA BÜTÜN BU TANIMLAMALARLA  OLAN KİŞİ, YA BEN DEĞİLSEM? YA KENDİMİ BU ŞEKİLDE TANIMLAMAM VE BU ŞEKİLDE YAŞAMAM GEREKTİĞİ BANA ÖĞRETİLDİYSE?

TERK ETMEYİ, BIRAKMAYI RET EDEN KİŞİ YA BENSEM?

YA BEN KURBAN DEĞİLSEM,YA BEN KİMSENİN KURTARICISI DEĞİLSEM.

YA GÜÇSÜZ DEĞİLSEM, YA HAYAT ÖYLE ZOR, MÜCADELE GEREKTİREN BİR HAYAT DEĞİLSE, YA BEN HER ŞEYİ YAPABİLECEK, BAŞARACAK BİR İNSANSAM, YA BEN KENDİ ZENGİNLİĞİMİ YARATABİLECEK ÇOK SAĞLIKLA YAŞAYABİLECEK BİR İNSANSAM, YA HİÇ HASTALIK DENEN BİR ŞEY YOKSA, YA EVLENMEK ZORUNDA DEĞİLSEM, YA YALNIZ DEĞİLSEM, YA BEN, ZATEN ÇOK SEVİLEN KABUL EDİLEN BİR KİŞİYSEM, YA KENDİMİ BEKLETEN, DURDURAN BENSEM,...

YA HAYAT BENİM ANLADIĞIM,  YAŞADIĞIM GİBİ DEĞİLSE... YA AİLEM GİBİ,EZBER, ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİKLERLE DOLU BİR HAYAT YAŞAMAYA ÇALIŞIYORSAM? YA ONLARI KOPYALIYORSAM?

YA HER ŞEY BÜYÜK BİR OYUNUN PARÇASI İSE  VE  FARKLIYSA, SADECE BENİM BÖYLE DÜŞÜNMEM, BAŞKALARININ İSTEDİĞİ GİBİ  YAŞAMAM GEREKTİĞİ İÇİN BEN KENDİME BÜTÜN BUNLARI YAŞATTIYSAM. BEN VE HAYAT HİKAYEM YA BÜYÜK BİR İLÜZYONUN İÇİNDEYSEK...

BEN BÜTÜN BUNLARLA KENDİME NE YAPIYORUM? KİMİM? NEREDEYİM? NE YAŞIYORUM? NE YAŞATIYORUM? YA KOLLEKTİF BİLİNÇ İÇİNDE KAYBOLDUYSAM?

İşte bu böyle devam ederek gider. SORMAYA SORGULAMAYA DEVAM EDİN... SORULAR SORUN Kİ DUYGULARINIZIN FARKIN VARIN, SORUNLARI DÜŞÜNMEYİ, KORKUYA HİZMET ETMEYİ DEĞİL FARKLI BİLİNÇLERİN KAPILARINI AÇARAK GÜVENLE YÜKSELİŞE GEÇMEYİ DÜŞÜNENLERDEN VE HAREKETE GEÇENLERDEN OLUN.  BULUNDUĞUNUZ TIKALI SIKIŞIK ALANDAN ÇIKIN.

YA HER ŞEY ÇOK BASİT VE KOLAYSA?PEKİ BU OYUNU KİM BOZACAK?

Her insan şimdi kendine dönüp bakmalı ve büyük uyanışı gerçekleştirmeli.

Kişisel tablonuzdan çıkıp dünyada yaşanan olaylardan da kendi hayatınıza bakabilirsiniz.Kendinize ve hayata olan uyanışınızı erteledikçe ,ne hayattaki sorunlarınız bitecek, ne sizi oyalayan borçlarınız, ne korku dolu hastalıklar yaratılarak evlere kapanmalar, ne de kitlesel olan insanları hastalık ve yok oluşa iten sorunlar bitecek. Oyalanmanız için tüketim çılgınlığı, ekonomi krizleri, kitlesel hastalıklar, iklimsel sorunlar yaratılmaya devam edilerek manipüle edileceksiniz.

Ancak kendinizin farkına varırsanız, korkuya güç vermek yerine, yapmak ve yaşamak istediklerinize odaklanırsanız, hayatınızda dengeye gelirseniz her şeyi yönetebilen, gerçeği gören  olacaksınız. Başkalarının düşünmesini istediği gibi düşünme bilincinden çıkın.

Yazının başında ayıklama yapın demiştim. Şimdi kendinize ve hayatınıza bakın.

Duygularınıza, düşüncelerinize, davranış şekillerinize, hayatı yaşama şeklinize bakın. Hangileri sizce size ait. Hangileri başkalarının istediği gibi olan bir bilinç içindesiniz. Aslında siz ne istiyorsunuz? Özünüze ait olan, kalbinize iyi gelen neler varsa tutun onları. O duyguyu bileceksiniz. Büyük bir oksijen almış gibi ferahlık verecek size. Tıpkı mutfak dolabınızı, gardıroplarınızı temizler gibi bakın hayatınıza. Atılacakları atın. İçinde iyi hissettiğiniz her şeyi alın. Geçmiş tarihli her şeyi bırakın.

Bugüne kadar size ait olmayan ama size aitmiş gibi yaşadığınız her şey için kendinizden özür dileyin.

Kendinizle barışın. Hayatı kucaklayın.

Sadece size iyi gelen şeyleri bunlar her neyse kişi, olay, yeni duygu, düşünce, davranış  şekillerini, enerjinizi yükselten oksijen aldıran durumları kabul edin.

Kendine uyanan her insana ihtiyacımız var. Bu hem sizin kendi hayatınızı iyileştirip dönüştürecek, hem de kitlesel olarak 100 maymun hikayesindeki büyük uyanışı  dünyada gerçekleştirecek.

Kendinizden asla şüphe etmeyin. Yapabilirsiniz. Çünkü çok kolay.  Hayatında kolay ve keyifli olduğunu bilin. Eğlenmek istiyorsanız eğlenceyi yaratan olun. Hayattan insanlardan istediğiniz her şeyi önce siz kendinize veren olun.

Yarın yeni bir ay başlıyor . Eylül ayında kendinize, kendinizi armağan ederken, yeni bir sen başlangıcı yapmak istiyorsanız, hayatınızda değişim ve iyileştirmeyi sağlayacak olan kişinin siz olduğunu bilerek ihtiyacınız olan değişimleri gerçekleştirmek için şahane adımlar atın. Yeni olan güvenlidir bunu bilin. Zihninizin yarattığı korku dolu oyun alanından çıkın. Değişimleri  beden, ruh, zihin, enerjisel bilinçte her birinde tek tek yapın. 7 gün sonra hayatınızdaki farkı anlayacak kadar güzel deneyimler yaşamaya başlayacaksınız. Sonrası ise sizin için muhteşem sihirli zamanlar başlayacak.Bunu yapan ve başaran siz olacaksınız.

Şimdi  bunu bir iş projesi gibi görün. Bir mimar gibi hayatınızı inşa edin. Yenilenin. Her anlamda yeninin içinde olsun.

Sana iyi gelen, güven dolu, cesaretli, bolluk ve bereketin içinde yaşayabileceğin, sağlıkla ışıldadığın  yeni, kolay, rahat ve konforlu hissettiğin bir hayat yaratabilirsin. Özünü hatırla.Birlikte hareket et.

Tabi ki her zaman olduğu gibi ister ve seçersen. İşte o zaman gücüne uyanır ve  sen, istediğin her şeyi yaratabilir, değiştirebilir, iyileştirip dönüştürebilir, yapabilirsin.

Şahane güzellikte bir  EYLÜL ayı olsun hepimize. Işık ve sevgiyle kalın, gülümseyerek yaşayın :)

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar