Leyla Emeç Tavşanoğlu

Leyla Emeç Tavşanoğlu


Velev ki montaj ve oyu kadar konuşmak

Velev ki montaj ve oyu kadar konuşmak

Sekiz gün sonra yerel seçimler için sandık başına gidiyoruz. Anket şirketlerinin tahminleri havada uçuşuyor. Çok bilmişler televizyon ekranlarından şaşkınlıkla, “Allah Allah, Tayyip Erdoğan acaba neden bu kadar rahat? Sanki seçimlerin sonucunu şimdiden biliyormuş gibi davranıyor,” diye birbirlerine soruyorlar.

Nasıl rahat olmasın? Hatırlayın. Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesi Kandil lideri Murat Karayılan’ın, o zamanki CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’yla yanyana gösteren montaj bir afişi AKP’li troller marifetiyle ülke çapında panolara asılmış, millet buna inanıp Erdoğan’a oy vermişti. Erdoğan, videonun montaj olduğu kendisine sorulduğunda hiç oralı olmamış, “Velev ki montaj,” diyerek, üstüne bir de gülmüştü.

Ancak… Gene de hazretin istediği oran yakalanamamış, Erdoğan zorlaya zorlaya yüzde 52’ye yakın bir oy alabilmişti.

Şimdi benzer bir senaryo piyasaya sürüldü. Senaryo videoda bir takım CHP’lilerin deste deste paraları makinede saydıkları görülüyordu. Sonradan iş anlaşıldı. 2019 yılına ait bu videodaCHP il başkanlığı binasının alımı sırasında bir miktar para satıcının isteği üstüne elden ödenmişti Sayılan paralar bunlardı.

Videoyu servis eden AKP hizmetkarları kamuoyunda büyük gürültü kopmasını beklerken hüsrana uğradılar. Para sayma işi kimseyi ilgilendirmemişti. Neden ilgilendirsindi ki? Emlak alım satımında herkes aynı yöntemi kullanıyordu da ondan. Hatta halk arasında, “CHP’nin ödediği paraları bıraksınlar da 17/25 Aralık skandalına konu ayakkabı kutularındaki milyonlarca dolar ve euro’nun hesabını versinler,” sözleri yaygın olarak konuşulur olmuştu.

Şimdi benim merakım seçimlere bir kaç gün kala şapkadan başka hangi tavşanı çıkaracakları.

Öte yandan geçtiğimiz hafta Rusya’da seçimler yapıldı. Rusya Lideri Vladimir Putin oyların yüzde 88’ine yakınını alarak yeniden devlet başkanlığına seçildi. İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin haberine göre ülkenin bazı ücra yerlerinde sandıklardan Putin tulum çıkarmıştı; yani o yöre seçmeni fire vermeksizin Putin için oy kullanmıştı.

Son aylarda Erdoğan ve AKP iktidarı Rusya’yla sıkı fıkı ilişkilerden vaz geçip dümeni yeniden Batı’ya kırmış görünüyor. Bunda ekonomik sıkıntıların payı büyük. Ankara ihtiyacı olduğu sıcak paranın ancak Batı kaynaklarından akabileceğinin bilincine varmış gibi. Ama… Burada bir sıkıntı var. Rusya’ya ödenmesi gereken birikmiş enerji borçları. 24 milyar dolar tutarında olduğu bilinen bu borcu acaba Rusya defaten mi tahsil etmek isteyecek?

Son aylarda Rusya Lideri Putin’in Erdoğan’la olan ilişkilerinde soğukluk yaşandığı, hatta Putin’in söz vermesine rağmen bir kaç kez Türkiye ziyaretini ertelediği biliniyor. Son Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı yüzde 88’e yakın oy oranına bakan Putin yoksa Erdoğan’a , “Aldığın oy kadar konuş,” mesajını mı vermek istiyor? Bekleyip göreceğiz.

Rusya demişken…

Rusya’nın Kırım’ı ilhak ettiği 2014 yılından başlayarak geliştirdiği Mir adlı ulusal bir ödeme sistemi var. 2020’de tam uygulamaya koyan Rusya’nın bu sistemi Kırım’ı ilhakından sonra Batı’nın finansal yaptırımlarının çevresinden dolanmak amacıyla geliştirdiği biliniyor. Gene BBC’nin haberine göre ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi Mir sisteminin kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulama kararı almıştı. O dönem Mir sistemini kullanan yabancı ülkeler şöyle sıralanıyordu: Türkiye, Vietnam, Güney Kore, Ermenistan, Özbekistan, Belarus, Kırgızistan, Tacikistan, Kazakistan, Güney Osetya ve Abhazya.

ABD Hazine Bakanlığı’nın yaptırım kararından sonra Türkiye İş Bankası ve Deniz Bank Mir sistemini kullanmadıklarını açıklarken devlet bankaları Vakıf Bank, Halk Bank ve Ziraat Bankası bu şaibeli sistemden çıkacaklarını duyurdular. Çıktılar mı çıkmadılar mı, bilmiyoruz. Göbekten bağlı olmak böyle bir şey. Plasentayı kesip atmak kolay olmuyor. Eskiden yenen hurmalar sonradan mabadı fena tırmalıyor

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar