Leyla Emeç Tavşanoğlu

Leyla Emeç Tavşanoğlu


Türkiye’nin Rusya’yla askeri flörtü

Türkiye’nin Rusya’yla askeri flörtü

İngiliz Financial Times gazetesinde Ankara’nın başını çok ağrıtacak bir yazı yayımlandı. Yazının başlığı “Türkiye’nin Rusya’ya Askeri Malzeme İhracatı Giderek Artıyor.” Yazının girişinde şu ifade kullanılıyor:

“Türkiye’nin Rusya’nın savaş makinesinin can suyu malzemelerini bu ülkeye ihraç etmesi ABD ve müttefiklerini çok endişelendirmeye başladı. ABD ve müttefikleri Türkiye’nin kendilerinden aldığı askeri malzemeleri Rusya’ya aracı ülke olarak gönderdiğini düşünüyor.”Yazı şöyle devam ediyor:

“Türkiye ithal ettiği 45 kalem askeri malzemeyi Rusya’ya gönderiyor. Bu ticaret Ankara’yla NATO müttefikleri arasındaki gerilimi tırmandırıyor.

“ABD Hazine Bakanlığı’nın Terorizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian Nelson konuyu görüşmek üzere bu hafta içinde İstanbul ve Ankara’yı ziyaret edecek. Bu, bu yıl içinde Nelson’ın Türkiye’yi ikinci ziyareti olacak.

“Türkiye, ABD’nin ‘çok önemli öncelikli’ olarak listelediği 45 kalem malzemenin  2023’ün dokuz ayında 158 milyon dolarlık satışının  yapıldığını beyan etti. Türkiye bu 45 kalem malzemeyi  Rusya’ya ve beş eski Sovyet Cumhuriyeti’ne sattığını bildirdi. Beş eski Sovyet cumhuriyetinin Rusya tarafından aracı olarak kullanıldığından da şüphe ediliyor. Bu ülkeler Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan. Bir kıyaslama yapıldığında 158 milyon dolarlık ticaretin 2022 rakamlarına göre üç misli artış gösterdiği dikkat çekiyor. Hatırlatalım, Ukrayna savaşı 2022’de patlak vermişti.  “

Yazı Türkiye’nin ABD ve müttefiklerinin  yanından dolanarak Rusya’ya yaptığı bu ticareti kökünden durdurmakta kararlı oldukları, gerekirse Ankara’ya yaptırımlar uygulamak için adımlar atacaklarını duyuruyor. Yazıda ayrıca Azint Elektronik isimli Türk şirketinin Rusya’ya askeri malzeme ihraç etmesi nedeniyle ABD’nin kara listesine alındığına da dikkat çekiliyor.

Yazının bir bölümünde de şu dikkat çekici bilgi yer alıyor:

“Türk Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili verdiği bilgide Ankara’nın Rusya’ya doğrudan yaptırım uygulamadığını, ancak yaptırımları delmeye çalışan tarafları engellemek için de mücadele ettiklerini duyurdu. Bakanlık ayrıca, yaptırımları delmeye çalışanların ya çok cahil ya da yaptırımları önemsemeyen unsurlar olduklarını bildirdi.”

Financial Times’daki yazının bizim Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasıyla ilgili bölümünü okurken gülmemi zor tuttum. Ankara Rusya’ya doğrudan yaptırım uygulamamakla birlikte yaptırımları delmeye çalışanlarla da mücadele ediyormuş. Ayrıca yaptırımları delenler de ya çok cahil ya da yaptırımları önemsemeyen unsurlarmış. Yav, hehe. Keşke külahım olsaydı da ona anlatsalardı. Bildiğim kadarıyla ne  ABD ne de müttefikleri külah takıyor.

Şaka bir yana, Türkiye içinde bulunduğu ekonomik dar boğazdan kurtulabilmek için FATF’nin (Mali Eylem Görev Gücü) gri listesinden çıkmaya çalışırken bu son haber neyin nesi? Bir yandan üstünüze atılı kara para aklamak, Rusya, İran gibi ülkelere Batı’nın uyguladığı ambargoları delmek suçlamasından kurtulmaya çalışacaksınız, eğer haber doğruysa da eski alışkanlıklarınızı sürdüreceksiniz. Hayırlı alışkanlıklar ve geçmiş olsun!

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar