İsak Nino Debehar

İsak Nino Debehar


Temmuzun getirdikleri

Temmuzun getirdikleri

Sevgili Okurlarım
Temmuz ayının bende özel bir yeri var. Bu ayın içinde ilk oğlum dünyaya geldi ve ayın başında da ben doğdum. Benim doğduğum hafta 9 Temmuz 1945 Temmuz ikinci dünya savaşı sona ermişti. Bir savaş ki insanlık tarihinin o zamana kadar yapılan tüm savaşlardan daha fazla insan bu savaşta vefat etmiştir.  İnsanoğlu tarihi boyunca herhangibir maddi değer için veya inanç için birbirlerini katletmiştir. İkinci Dünya savaşı tüm bu söylediklerimi ihtiva etmektedir. Bu savaş İnsanlık tarihinin en büyük soygunu olmuştur. Aynı zamanda politik görüşü için,inancı için,zenginliği için,ırkı için kadın çoluk çocuk ihtiyar demeden kitleler halinde acımadan katledilmişlerdir. Avrupa kıtasında bir kaç istisna hariç nerede ise tüm şehirler yerle bir olmuştur. Türkiye , hükümetinin büyük bir mahareti ile bu savaşta tüm baskılara direnerek tarafsız kalmış ve halkını korumuştur. Yalnız savaşın etkisi dolayısı ile ülkemizde büyük maddi sıkıntılar oluşmuştu. Ana gıda maddeleri karne ile dağıtılıyordu. Benim nüfusumda şeker için, ekmek için verildiğine dair damgalar vardı. Annem Babam, Büyükannem ve Büyükbabam , Halam ve Eniştem ile aynı dairede yaşıyorduk. Annemin dediğine göre ben aileye uğurlu gelmişim. Aile bireylerimizin erkekleri iş bulmuşlar ve durumumuz daha iyileşmişti.
Temmuz ayının bende çok iz bırakan diğer bir olayı 2 Temmuzda olan Sıvas katliamıdır. Bu olay ülkemiz için bir fanatizm, cehalet ve utanç vesilesidir. Ülkemizin şairleri,ozanları,yazarları vahşice katledilmişlerdir. Üzerinden otuz yıl geçmesine rağmen ölenler için adalet sağlanmamıştır. Bu konu bence ülkemizin tarihine kara bir leke olarak geçecektir.
Sevgili Okurlarım Temmuz ayının bende iz bırakan üçüncü olayı 3 Temmuzdaki Fenerbahçe aleyhine kurulan komplodur. Spor tarihimizdeki en büyük skandallardan biri olan bu olay bir kaç yıl sonra çözülmüş ve Fenerbahçe beraat etmiştir. Ama bu arada Aziz beyin hapis yatması ve Fenerbahçe’nin Avrupa kupalarından men edilmesi gibi olaylar telafi edilmemiştir.
Bu son olay diğerleri ile mukayese edilemez. Bunu yazmamın sebebi her olayın basit görünmesine rağmen kitleler için önemli olduğudur.
Bu hafta kutladığım doğum günümdeki tebriklere ancak iki günde cevap verebildim.
Bu bakımdan çok şanslı ve çok zengin olduğumu düşünüyorum. Buradaki zenginlik maddiyattan çok daha önemlidir. Çünkü Sevginin gücü tüm maddiyattan daha büyüktür.
Hepimiz Sevgiyi yayalım ve gelecek nesillerimize çok daha iyi bir Dünya bırakalım
Saygı ve Sevgilerimle

telif

Makale Yorumları

  • gina telvi14-07-2023 20:47

    Daha nice nice sağlıklı temmuzlar olması dileğiyle

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar