Prof. Dr. Tevfik Dalgıç

Prof. Dr. Tevfik Dalgıç


Siz Kobra teorisini bilir misiniz? 

Siz Kobra teorisini bilir misiniz? 

Bozdukları bir sistemi düzeltmek için aldıkları her karar yeni içinden çıkamayacakları sorunlar yaratanlar için söylenmiş bir sözdür. 

Hindistan’ı işgal eden İngiliz askerleri kobra yılanları ile nasıl bahşedeceklerini bilemiyorlar ve ödleri patlıyor korkudan. Ülkenin her yanında adeta yılan kaynıyor. Bakmışlar baş edemeyecekler sorunu para ile çözmeye karar vermişler: Her ölü kobra için belirli bir ödül vermeye başlamışlar. Zamanla ülkedeki tüm yılanlar temizlenmiş ama Hintliler kobra ölüsü getirmeye ve ödül almaya devam ediyorlar. Bu nasıl iştir diye araştırmışlar halkın kobra çiftlikleri kurduğunu orada yetiştirdikleri kobra ölülerini getirip para almaya devam ettiklerini öğrenmişler ve kobra ölüsüne ödül sistemini bitirmişler.

Tabi çiftliklerdeki kobralar doğaya salınmış. Bizim ekonomi bilmeyen her türlü tarımsal üretimi, hayvancılığı, şeker pancarı ekimini bitiren cahil paraya tapan markalı giymeyi lüksü şatafatı itibar sanan ezik cahiller TL yi korumak için milyarlarca doları piyasaya verdiler, et, şeker ve hatta saman ithal etmek zorunda kaldılar şimdi fahiş faizle dolar bulabilmek için faiz lobisinin kucağına düştüler. Damatın 128 milyar doları nasıl batırdığı hala akıllarda. Dolar bulmak için Özal’ın uygulamasını sona erdirdiği Kura odaklı hesap sistemini yeniden hayata geçirdiler şimdi işin altından kalkamayacaklarını anlayınca ondan vazgeçme çabasındalar. 

 Kısaca debelendikçe batıyorlar millet et ve ekmek kuyruklarında beklemeye devam ediyor, et fiyatları el yakıyor, fiyatlar her alanda kontrolden çıkmış vaziyette kontrol imkansız. Faiz enflasyon nedenidir safsatası ile piyasada denge bırakmadılar. Kobraların doğaya salınması gibi başa döndük.

Bunlar bu sorunları çözecek zekaya ve bilgiye sahip değiller. Yani vaziyet nazik, maslahat müstacel ama bunu düzeltecek ne kadro var ne herşeyi bildiğini sanan cehalet haddini de bilmiyor. İşte size Kobra Teorisi.

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar