Füsun Paşa

Füsun Paşa


Senelerin suçu ne?

Senelerin suçu ne?

Bir senenin daha sonuna geldik. 2022'ye veda zamanı. Tamamlanma zamanı. Koskoca bir sene yaşandı ve bitti. Umutlarla yeşeren, yeni bir yıl başlayacak.  Her sene olduğu gibi.

Benim için her sene çok anlamlı, her sene, her ay, her gün çok özel, hepsinin hikayeleri benim için çok değerli. Her birinin içinde büyüyorum, gelişiyorum, öğreniyorum. Yeni insanlar, yeni hayatlar tanıyorum. Hayatın yeni yönlerini öğreniyor, yeni yollar buluyorum. Kayıplarımız, vedalarımız oluyor. Ölümlerle birlikte, yeni doğanlara hayatımızda yer açıyoruz. Bazen üzüntüler yaşanıyor, bazen mutluluklarla dolup taşıyoruz. Ama hepsi bir yaşanmışlıkla gelen bir öğreti oluşturuyor.Hepsinin yeri ayrı. Sonuçta senin bakış açınla, her gün, yaşanan her olay ve kişi hayatında bir yer ediniyor.

Neye nasıl baktığın, neyi bıraktığın, neyi hayatına aldığın, nelere izin verdiğin, nasıl davrandığın neyi neden yaşadığın kendine ne yaşattığın çok önemli. Bu seni şekillendiriyor. Aslında bir heykeltraş gibi kendini oluşturuyor ve  bir sen yaratıyorsun. Hayattaki duruşun, kararlılığın, seçimlerin, hedeflerinin olduğu yolda olup olmadığın, sana bilerek ya da bilmeyerek yaptığın seçimlerinin karşılığını yaşatıyor.

Yarattığın senle, bir hayat tablosu inşa ediyorsun. Neleri kabul ediyorsun, neleri reddediyorsun? Yola nasıl devam ediyorsun? Duruyor musun, bekliyor musun? İlerliyor musun? Duyguların düşüncelerin ne? Her gün sende ve hayatında neler değişiyor ? Hayat her gün her an değişirken sen bunun neresindesin?  Kullandığın renkler ne yaşam tablonda? Odağın ne?

Ben her gün bugün ne öğreneceğim? diye güne heyecanla başlıyorum.  Bunu hayatıma öyle katıyorum ki her seans yaptığım kişiyi bile bir hafta sonra yeniden gördüğümde onu yeniden tanıyormuş gibi başlıyorum o seansa. Bayılıyorum seanslarıma, tüm danışanlarıma.

Aynı şey kendi hayatım içinde geçerli. Her gün kendimi yeni baştan öğreniyorum, oluşturuyorum.

Her sabah uyandığımda kendimi nasıl daha iyi hissedebilirim? Bugün nasıl bir gün yaratırsam sevinç dolu şükürle yaşarım? Kendime ve hayata nasıl daha iyi hizmet edebilirim, katkı sağlarım?  sorularıyla günüme başlıyorum. Yeni şeyler öğrenme aşkım ve merakımla her şeyi değiştirme gücünün bana ait olduğunu, sorumluluğun bende olduğunu biliyorum.  Bazen bu, bildiğimi sandığım şeylerin değişimini,  farklı yönlerini bana gösteriyor, bazen hiç bilmediğim bir şeyi öğreniyorum, bazen  üzerine ekliyor, bazen çıkartmam gerekenleri çıkartıyor, bırakmam gerekenleri bırakıyorum.  Yeniye yer, alan açıyorum. Kişi, olay, eşya, hayattaki duruş, buna her şey dahil.  Zevkler , tatlar değişiyor, duygular güçleniyor, bakış açıları derinleşiyor, hayat sadeleşiyor, yol daha belirgin oluyor. Yolcular, planlar, programlar her an bile değişebiliyor. Aslında hayatın her noktasında değişimin içinde yaşıyoruz.Her seferinde, her deneyimle, her bilgiyle evriliyor, büyüyor, gelişiyorum sadece ben mi tabi ki değil,hepimiz gelişiyoruz. Kimimiz farkında, kimimiz değil. Kimimiz akışta değişimin içinde, kimimiz dirençli,mücadele içinde yaşıyor hayatı.

Yeni duygular, yeni düşünceler, yeni davranış şekilleri, yeni bakış açılarıyla her gün kendimi yenilemeye çalışıyorum, her gün değişimin içinde o anda ne yapabileceğimi, en iyi olanı, kendimi en iyi hissedebileceğim alanı nasıl oluşturabileceğime bakıyorum. Hayatı anlamlandırma şeklimi değiştiriyorum. Değişime izin verdikçe daha çok kendimle, hayatla el ele yürüyorum.

Her zaman bildiğimin ötesinde olana ulaşmak için, ezber olan, dikte edilen hayatlardan, algı yönetiminden özgürleşerek yeniden var olmak için, kendimi, hayatı büyük bir merakla keşfederek yaşamak için güne başlamak bana çok iyi geliyor. Her geceyi  bugün ne öğrendin? diye tamamlıyorum Bugünü yeni baştan yaşasaydın neyi farklı yapardın? diyorum.  Şükürlerim,teşekkürlerim her an benimle oluyor.  Tabi ki bu benim hayat yolum. Bunlar bana iyi gelen, iyi hissettiren bazı yöntemlerim. Merakla öğrenme aşkıyla, değişime izin vermek, olanı olduğu gibi kabullenme bilincinde yaşamak ve gereği ne ise onu yaparak  yola devam etmek. Sevginin mayam olduğunu hatırlayarak pusulam yapmak,  değerlerime sahip çıkarak yaşamak, denenmişi tekrar tekrar denememek, farklı yollar bulmak benim seçimim.

Neden yazdım bütün bunları?

Çünkü artık başkalarına yapılan suçlamalar, hayatlarıyla ilgili insanların alışkanlık haline getirdiği suçlu aramalar,acıtasyonlar  son bulsun her insan kendi yaşamını, kendi hikayesini yeniden yazsın, bunu yapabileceğini bilsin istiyorum.

Toplum içinde oluşan bazı bakış açılarının değişmesi gerektiği için yazdım . Ben ya da benim hayatım doğru olduğu için değil.  Ben kendime kendimi iyi hissedeceğim bir yol buldum sadece bunu paylaştım. Sen de, istersen kendi yolunu, kendini iyi hissedeceğin hayatı bulabilirsin, çaresiz değilsin kurban değilsin, kaderin kötü değil, her şeyi yapabilir değiştirebilirsin bunu bilmeni istedim.

Her sene sonunda kullanılan cümle, 2022 bir git, bir bit artık. :) 2021 senesi içinde, 2020 senesi içinde ondan öncekiler içinde hep aynı şey söylendi. Suçlu hep seneler oldu. Ne oldu o sene bitti yeni bir sene başladı sonra ona da aynı muamele yapıldı.

Yaşadığın hayat içinde gerçekten o sene mi  suçlu? Emin misin? Sen nasıl yaşayacağını bilmediğin için, sürü psikolojisiyle hareket ettiğin için, yaşadığın hayatın, kendinin sorumluluğunu alıp yapman gerekenlerden kaçtığın, değişimleri reddettiğin için her deneyimde öğrenmek yerine onunla savaştığın için, dirençlerinle kızgın ve öfkeli bir şekilde kendin yerine insanlar değişsin diye beklediğin için suçlu olan yaşadığın sene mi? Bir daha düşün. Bununla sen kendine ne yapıyorsun? Bu bilinç sadece seni bulunduğunun kurban alanında tutar.

Seneler ve hayat en güzel gelişim sağlayan, insanı büyüten öğretmenken neden suçlu olsun ki?

SENELERİN SUÇU NE? ya da Tanrı'nın suçu ne? Öyle ya, herkes kendini öyle mükemmel, iyi görür ki, ya seneler, ya eşler, ya para, ya iş dünyası hiç bir şey bulamayınca da Tanrı suçludur. Kader denip  işin içinden çıkmak kolay olur tabi.

Suçlu arandı mı bulunur. Kendinden, yaptıklarından, hayatına seçtiğin kişi, davranış, olay ve hayattan kaçmak için suçlu mu arıyorsun? Senin çözümün bu mu? Sorun mu arıyorsun sorun ararsan onu da bulursun. Bunlar hayatını çözdün mü? İstediğin hayatı sana verdi mi? Bu şekilde yaşadığında çözümler bulup her şeyi düzeltebildin mi? Bu soruların cevabı kocaman bir HAYIR bunu hepimiz biliyoruz.

Bu yüzden dön kendine bak. Sen ne yaptın? Sen bir önceki sene kendine verdiğin sözleri tuttun mu? Onlarca sıraladığın hedefler için yapman gerekenleri yaptın mı? Hangi konularda inat ettin ,neyi değiştirmedin? Neden kendinden vazgeçtin? Kendinden ve yapabileceklerinden kendi gücünden neden kaçıyorsun?

Kızgın olduğun şey gerçekten ne?

Kendine olabilir misin? 365 gün geçti ve sen kendin için hiç bir şey yapmadın! Ya da hiç bir şeyi değiştirmedin. Kendin için ailen için ülken için her şey dahil buna.

Söylenmekten, şikayet etmekten, kızmaktan başka ne yaptın?

Başkalarının hayatlarını kıskanmaktan , kendini onlarla kıyaslayıp sonra onları yargılamaktan başka ne yaptın?

Bütün bunlar zengin olmak isteyip hiç bir şey yapmadan oturup beklemeye benzer.  Bir gün dersin o bir gün kapının çalıp sana içinde milyarlar olan bir banka hesap cüzdanını birisinin vereceğini düşünmek gibi yaşamaya benzer.

Kendine gel lütfen. Uyan! Kendine uyan, hayata uyan. Kendinin farkına var.

YENİ BİR YIL BAŞLAYACAK. PEKİ SEN DE GERÇEKTEN YENİ BİR HAYAT OLACAK MI? YENİ BİR SEN OLMADAN YENİ BİR HAYAT OLABİLİR Mİ? ACABA SEN HANGİ SENEDE  KALDIN?

HER SENE BU SENE BENİM SENEM OLACAK DİYOR YA İNSANLAR PARDON AMA BEN DAHA  İNSANLAR HİÇ BİR ŞEY YAPMADAN ,KENDİNİ DEĞİŞTİRMEDEN SENELERİN BİR ŞEY VERDİĞİNİ GÖRMEDİM.

Bunun için öncelikle senin yapman gerekenler var. Eski düşünceler, duygular ve  inatçılığınla, kızgınlık ve öfkenle mi, korku ve suçlu arayarak mı başlayacaksın yeni bir yıla.

Yeni bir yıl senin için nasıl olsun istiyorsan şimdi başla ve bunu sürdürülebilir hale getir.

En azından şimdi kendine kızmayı bırakarak başla. Bugüne kadar yaptıklarının, yapmadıklarının sorumluluğunu al. Bir yetişkin olduğunu göster hayata.

Gücünü kendinde topla, güven kendine. Değerine, bu hayatta oluşuna ve yapabileceklerine sahip çık. Kendi hayatının kahramanı ol. Başkalarına verdiğin sana ait olan sorumlulukları ve gücü geri al. Sana ait olmayan her şeyi bırak. Kendine kendin olmanın güzelliğini yaşat. 

Bugüne kadar ne yaşadıysan yaşadın, yaşandı bitti. Geçmişten özgürleştir kendini. Önüne bak geleceğine bak.  Şimdi ne yaşamak, nasıl bir sen olmak istiyorsun buna odaklan.Gücün enerjin kendine aksın. Kendini sevmeyi , kendine anlayışlı olmayı öğret kendine.

Sen ve hayat birlikte, el ele başlasın yeni yıla. Kendinle ve hayatla barış içinde yaşamak, hayallerini gerçekleştirmek için inançla adımlar atmak ne gerekiyorsa onu yapmak için harekete geç.

Bazen durmak, yavaşlamak  gerek diyorlar ya hayır sen yavaşlama! Yavaşlaman gereken bedenin değil  sen ilerle, her zaman ilerle, eylem halinde ol, kendini geliştir, hep adımlar at. Sadece zihnini yavaşlat, sakinleştir onu, zihnini  yönetmeyi öğret kendine. Zihnin sakinleştikçe, dengeye geldikçe nerede ne yapman gerektiğini bilen olursun. Kalp gözünle gören olursun. Ayırt etme yeteneği içinde sana ne iyi gelecek ne iyi gelmeyecek farkında olan olursun.

Benim inancım da umudumda tam.  Güveniyorum her insana ve bu hayata. Buradaysak yapmamız gerekenler var. Hem kendimiz, hem ülkemiz için hem de dünyamız için. Sorumluluk bizde.

Gülümsemek, sevmek, mutlu olmak, iyi insan olmak, iyilik ve merhamet duygusuyla barış odaklı sevgiyle yaşamak, birbirimizi desteklemek, birlikte olmak bize çok iyi gelecek.

Her gün her an bir seçim bunu hep hatırla. Seçimlerin ne olacak, nasıl davranacak, nasıl yaşayacaksın? Bunun her an farkında ol.

2023 bizimle şekillenecek. Biz onu güzelleştirecek adımlar atacağız. Bizim seçimlerimizin sonucu yaşanacak.

Kendine iyi davran güzel insan.

Hepimize ışıl ışıl parladığımız,mutlu, sağlıklı sevdiklerimiz yanımızdayken değerine sahip çıkarak yaşadığımız keyifli ve bol kazançlı bir yıl dilerim.

Sevgiyle aşkla yaşayın, gülümseyin.

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar