Leyla Emeç Tavşanoğlu

Leyla Emeç Tavşanoğlu


Kokpitte zikir çekmek

Kokpitte zikir çekmek

Bizim çok Müslüman AKP Hükümeti’nin marifetleri say say bitmiyor. Gün geçmiyor ki insanların asabını bozacak yeni bir garabet icat etmesinler. İstanbul Valiliği’nin genelgesiyle parklarda, plajlarda, diğer açık alanlarda içki yasağı uygulamaya kalkmalarını geçtim. Esas en tehlikelisi bence Türk Hava Yolları (THY) uçaklarının kokpitlerinde pilotlara namaz kılma izni verilmesi. Yahu, aklınızı mı kaçırdınız? Adam namaz kılacak diye  yüzlerce yolcunun hayatını nasıl tehlikeye atarsınız? 

Bu konudaki son gelişmelere bakalım. Airport Haber’in haberi şöyle:
“THY uçaklarında artık kokpitte namaz kılmak serbest. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün 24 Ağustos’ta onayladığı THY ‘uçuş operasyon’ yönergesiyle kokpitte namaz kılmaya izin çıktı. 
“Geçtiğimiz Nisan ayındaki bir yurt dışı uçuş sırasında kokpitte namaz kılmak isteyen ikinci pilot M.F.S.’ye 30 yıllık kaptan pilot Y.G. ‘uçuş güvenliğini tehlikeye atabilir’ diye karşı çıkmıştı.  İddia o ki kaptan pilot Y.G. ikinci pilot M.F.S.’nin namaz kılmasını engellediği gerekçesiyle işten çıkarılmıştı. 
“Medyada gündem olan ‘kokpitte namaz’ tartışmasının ardından THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat kokpitte namaz kılmak isteyen pilotlar için düzenleme getirileceğini açıklamıştı. O düzenleme 24 Ağustos’ta Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün onayıyla yürürlüğe girdi. 
“THY uçuş operasyon yönergesinde yer alan C maddesinde şu ifadeler var: THY uçuş sırasında uçuş mürettebatının zihinsel, fiziksel sağlığına önem vermektedir. Bu nedenle, uçuş ekibi üyelerinin uçuşun kritik olmayan aşamalarında esneme ve hafif egzersizler için kısa molalar vermesine veya kokpitte dua etme, inancının gereğini yerine getirmesine izin vermektedir. “
Bu açıklamadan sonra THY’ye büyük tepkiler gelmeye başladı. Hatta CHP İstanbul milletvekili, emekli büyükelçi Namık Tan THY’nin pilotlara kokpitte namaz kılmalarına onayını TBMM gündemine taşıyacağını açıkladı. Namık Tan’ın açıklaması şöyle:
“Dışardan bu konu basit bir mesele gibi görünebilir; oysa arka planında bir başka siyasi kutuplaştırma hesabı olduğundan en ufak şüphem yok.
“Bilindiği üzere İslam dini inananlar için ibadette bir çok kolaylık içeriyor. Bir sebeple, namazını kılamayan sonradan bunu kaza olarak eda edebiliyor. Yolculuğa çıkanlar belirli ibadetlerden muaf olabiliyor. Pilotların kendi kendilerine dua etmelerini engelleyen herhangi bir hüküm de mevcut değil. Dolayısıyla, böyle bir düzenlemenin hiç bir meşru amacı bulunmadığı apaçık ortada. 
“Diğer yandan, aynı anda yüzlerce insanın canının sorumluluğunu taşıyan bir pilotun kendi şahsi ibadeti için bu canları riske atmayı aklından dahi geçireceğini sanmıyorum. Ayrıca yolcuların yaşam hakkına açık tehdit oluşturabilecek durumların yaşanmasına yol açabilecek böylesine bir düzenlemeyi savunacak herhangi bir ilahiyatçının bulunduğunu da sanmıyorum. 
“Hiç kuşkusuz, THY Yönetimi’nin derdi pilotların namazlarını eksiksiz kılması değil. Onların derdi kokpitte namaz kılan ve kılmayan iki ayrı pilot grubunun oluşması suretiyle idarenin ibadet konusunda personel üzerinde fiili ama üstü örtülü bir baskı kurmasını sağlamak. Böylelikle, personelin sadece mesleki niteliklerine ve liyakate değil, kokpitte namaz kılıp kılmadıklarına göre de değerlendirileceği mesajını vermek.
“Laik bir devlet ve toplum düzeninin özü, inanç ve ibadeti sadece siyasetin değil, dünyevi çıkarların oyuncağı olmaktan çıkartabilmektir. Böylesine hassas bir konuda insanlarımızı ayrıştırmaya matuf girişimleri bilinçli ve keyfi şekilde yapmakta beis görmeyen iktidarı kınıyorum ve bu konuda soru önergesi vererek meselenin takipçisi olacağımı da kaydetmek istiyorum.”

 ZİKİR ÇEKMEK İSTESELER

Türk havacılığının amiral gemisi THY’nin AKP iktidarı eliyle düşürüldüğü durum budur. THY uçaklarının uçuş mürettebatını bıraktım. Acaba yolcular toplu halde namaza durmak isteseler THY mürettebatı ne yapacak? Düşünün, seccadeler koridorlarda yerlere serilmiş, bütün yolcular namaz kılıyor. Ya da yolculardan bir grup, “Canımız zikir ayini yapmak istedi,” diye ayağa fırlayıp “huu” çekmeye başlasalar... Batılı turistlere ne eğlenceli bir görüntü olurdu!
Ayrıca kafamda başka bir soru var. Namaza durmak için kıbleyi hesaplamak gerek. Havadaki bir uçakta kıblenin yönünü belirlemek nasıl mümkün olacak? Toplu halde delirme moduna girdiğimiz galiba ortaya çıktı. 
Şeriat hukukunun geçerli olduğu,
 Anayasasında “laik devlet” yazmayan ülkelerin havayollarıyla çok uçmuşluğum var. Örneğin Mısır Havayolları EgypAir, Pakistan Havayolları PİA, Tunus Havayolları Air Tunis, Birleşik Arap Emirlikleri Havayolları Emirates... Hiç birinde de pilotlardan ya da kabin ekibinden birisi kalkıp, ezan okundu,namaza gidiyorum, diye görevini bıraktığına tanık olmadım. 
Ayrıca çok merak ediyorum, uluslararası hava taşımacılığının güvenliğini ve kurallarını denetleyen, havayolu şirketlerini sıkı kontrollarda tutan IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) THY’nin bu yönergesine acaba ne tepki verecek? 
THY Yönetimi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kokpitte namaz kararı sosyal medyada da geyik çevrilmesine konu oldu. Sizlere çok yaratıcı bir THY geyiğini yazının içinde gönderiyorum. Eminim çok güleceksiniz. 

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar