Leyla Emeç Tavşanoğlu

Leyla Emeç Tavşanoğlu


Kelle kurtarma yöntemleri üstüne çeşitlemeler

Kelle kurtarma yöntemleri üstüne çeşitlemeler

Malum, ülkemiz iki aylık bir seçim sürecine girdi. Belki de tarihinin en heyecanlı seçim dönemini yaşıyor. İttifaklar havada uçuşuyor. Altılı Masa sağ ağırlık altında yana yatmışken birden sol partilerin zımnen de olsa desteğini alarak dengesini bulmaya çalışırken Cumhur İttifakı kendisine yakışan mükemmel bir çıkışla binde 3 bile desteği olmayan, domuz bağcılığıyla ünlü Hizbullah takımından Hüda-Par ve rahmetli Necmettin Erbakan’ın (kemikleri sızlıyordur) oğlu Fatih Erbakan’ın Yeniden Refah Partisi’yle koalisyon peşinde.

Kendilerini çok nimetten sayan bu iki particik Cumhur koalisyonuna katılmak için Anayasa’nın ilk dört maddesinin değiştirilmesini, kadına şiddet yasasının lağvedilmesini, neredeyse şer’i hükümler getirilmesini istemişler.

Bu koalisyon bizim eski solcu, şimdinin aşırı Cumhur İttifakçısı Doğu Perinçek’i bile isyan ettirmiş. Vaktinde PKK elebaşısı Apo’yu Bekaa Vadisi’nde ziyaret edip ona gül sunan Perinçek, Hizbullahçı Hüda-Par’la koalisyon arayışları için, “Bu kadarı da olmaz,” diye şikayet ediyor. Olur olur. Perinçek anlaşılan fena telaşlanmış ki sahibi olduğu Aydınlık gazetesinin birinci sayfasının tamamını Hüda-Par’la koalisyonu engellemeye ayırmış.

Bizler bütün bunları bir tiyatro oyunu gibi seyrederken aradan 28 Şubat ürünü , Aczmendi Tarikatı  Lideri Müslüm Gündüz de ortaya çıkmasın mı? Hani şu üstsüz ama sıkmabaş Fadime Şahin’le basılan Müslüm Gündüz. Epeydir sesi soluğu çıkmıyordu. Şimdi o da sahnedeki yerini alıp rolünü kesmeye hazırlanıyor, anlaşılan.

Ama ne yalan söyleyeyim. Bu tiyatroda beni en heyecanlandıran 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı olup gece daha oyların sayımı bitmeden ortadan toz olan, sonra da bir gazetecinin  (İsmail Küçükkaya) cep telefonuna “Adam kazandı” (Erdoğan) diye mesaj atan Muharrem İnce.

Oy oranı bindelerde dolaşan Memleket Partisi Lideri Muharrem İnce dostumuz da bu seçimde cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu.

Twitter’da, sözüm ona Millet İttifakı’nı destekler tavır  içinde olan bazı hesaplar var. Millet ittifakını alkışlarken söz birliği ederek, “Ama Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı olmaz. Adayımız Muharrem İnce,” mealinde tweet’ler atıyorlar. Yahu Ak troller, sizleri kimler eğitiyorsa... Bu iş bu kadar da kaba saba yapılmaz ki. Ağababalarınız size sübliminal mesaj vermeyi öğretmedi mi? Muharrem İnce’den, Hüda-Par’dan, Yeniden Refah Partisi’nden medet umacak duruma geldiyseniz vah sizlere...

Bunları yazarken bir dostum bana Fransız Le Figaro gazetesinde çıkan bir haberi gönderdi. Haberin başlığı şöyle:

“Wagner’in Komutanı Prigojin Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Aday Olmak İstediğini Söyledi.”

Vay vay vay. Haberde, Rusya Lideri Putin’in paramiliter gücü olan  azılı katil sürüsü Wagner’in komutanı Yevgeni Prigojin şöyle konuşmuş:

“Siyaset sahnesine çıtayı yüksek tutarak girmeyi amaçlıyorum. Hedefim 2024 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmak. Seçimi kazanırsam hiç bir sorun kalmayacak. Her şey iyi olacak. Silahlara veda edilecek. Yani silaha gerek kalmayacak.”

Gazeteye göre Prigojin’in son cümlesi Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’a gönderme yapıyor. Şoygu ve Gerasimov son zamanlarda Wagner’e daha fazla silah göndermeyi reddetmişlerdi. 

Son bir kaç aydır Putin’in, Prigojin ve Çeçen Lider Kadirov’la fena bozuştuğu, Kadirov’la Prigojin’in Putin’i devirmek için planlar yaptıkları haberleri basında yer alıyordu. Prigojin’in bu son çıkışı sanki Putin’in yanında hizalanmaya hazırlandığı ya da buna ikna edildiği anlamına geliyor.

Ne garip ittifaklar ya da koalisyonlar kuruluyor. İktidar hırsı nasıl bir duygu ki daha dün kanlı bıçaklı olduğunla aynı safta yer almaya hazırlanıyorsun. Ya da belki daha açık söylemek gerekirse kelleyi kurtarmak için can havliyle düşman bellediğinden medet umuyorsun.  

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar