Emel Seçen

Emel Seçen


KAÇMAZ!

KAÇMAZ!

Müzikseverler…

Daha da açalım,

Tam yerinden!

Tam damardan, namelerle seslenmeye çalışacağım, bu kez. Bazılarımızı çok etkilemiş, bazılarımızın kıyısından geçtiği.

Müziğin dışlanan öteki çocuğu Rock, Metal

Yaşasın! Diyenlere, hediyemizin başlığı bu konunun özünü oluşturmakta.

Evet, öz  yaklaşmakta olan taze esasında bu yıl üçüncüsü başlayacak olan “Bosphorus Open Air Metal Fest 2024” Festivali.

Beni heyecanlandırdı, her ne kadar doksanların ortasına doğru kopmuş olsam da onlar hep nadide bir çiçek gibi evin en kıymetli köşesinde ve o değerli vazoda her zaman saklıydı.

Kimi zaman özel günlerde, kimi zaman dostların paylaşımlarında, hatırlamamıza sebebiyet verdi.

Özü altmışlarda başlayan ve incelediğimiz zaman ağırlıklı olarak İngiltere menşeî taşıyan gruplar:


 

The Beatles, Led Zeppelin, Pink Floyd, Black Sobbath, The Eagles, Queen, Pink Floyd, Iron Maıden, Green Day, Mötley Crüe, Ramones, Pixies,Kiss …gibi daha birçoğumuzu, hayatımızın bir dönemince yakalamış müzik grupları.

Mesela Duran Duran… Yıllar, 1984 desem, yıla bile gerek yok ki!

“The Wild Boys” / Yeni Dünya’nın acılı korkusunda – Yabani çocuklar her daim ışıldar – Yabani çocuklar bunu asla yitirmeyin.

Yankılanmaya başladı mı, herkes istisnasız o ana dönebilir. Seksenlerin en büyük özelliği gerçekten temiz bir ruh ile sarmalanmış olan yaşam scalasında doğru zamanda, doğru yerde ve doğru işi yapmanın huzurunu bulduklarındandır ki biz hâlâ onların ekmeğine ortak olabiliyor ve sofrasına oturabiliyoruz.

Altmışlar, yetmişler ve seksenler ve tabi ki doksanlar Milenyum sonrası dağılmalar, çözülmeler.

Ülkeler dağıldı gruplar mı dağılmasın?

Kaldı ki hazin intiharlarla da tarihe geçtiler.

1995 yılında Grammy ödülüne layık görüldüler. Sound Garden 2017 Chris Correll kaybı gibi ardından toparlanmakta zorlanan Nirvana ve Kurt Cobain vefatı.

Eğer bir başkaldırı ise bence içinde romantiklik, asilik ve özgürlüğü herkes için isteyen duyarlılık barındıran ve özünde kendisinden başkasına zararı olmayan açılımdır, Rock ve Metal Müzik.

İşte tam da bu bağlamda, Dünya Metal Müzik piyasası ve Türkiye arasında köprü olmayı hedefleyen Bosphorus Productions ‘n 2022 tarihinde, bir organizasyon ve etkinlik şirketi ile başlayan ve o ilk bahsettiğimiz köprü olma görevini kısa süre içinde perçinlemesi ile birlikte, 2024 bitmeden emin adımlarla 2025 yılı çalışmaların başladıkları ve bence Türkiye’nin bu alanda Festival olma özelliğini yerine getirmeyi başardıklarını sadece ben değil ortaya koydukları göstermekte.

BOSPHORUS METAL FEST

Kapalı alanda ilk etkinliklerini “Metal Müzik Festivali” olarak ve içlerinde; Gürcistan, Romanya, Slovakya, İsviçre, Almanya ve Türkiye’nin yer aldığı “Uluslararası” olarak iyi bir başlangıç gerçekleştirmiştir.

Organizatörler Bahadır Uludağlar ve İbrahim Karakurt öncülüğünde yola çıkan proje; belki de seksenlerden başlayarak “Senin yaptığın nedir ki? Aman sende” denilen ve insan hayallerinin küçümsendiği, bilhassa sanatın ve özellikle kitleleri bir araya getirmede, en az sporun bir dalı olan Futbol kadar başarılı bir hayat enstrümanı olan Müziğin kalkınması, ortak paydada kardeşliği ve sevgiyi sunması anlamında ne kadar önemli olduğu tartışılmazken.

Şartlara rağmen çok önemli bir iş ortaya koymuşlardır.

“Türkiye’nin Yurt Dışında Markalaşan Metal Müzik Festivali” olma ve bu yolda gereken her şeyi sırtlanan ekibin, çabası alkışlanacak nitelikte

O gün festivalden canlı yaşadıklarımızı paylaşacağız ancak bu yıl mekân olarak 17.000 kişi kapasiteli Küçük Çiftlik parkında kimleri bizlerle buluşturacak onu belirtelim. Bir diğer belirtmemiz gereken konu ise ev sahipliği yapacağımız ülkemizde biletler 2023 yılbaşında satışa sunuldu. Acele etmenizde fayda olduğunu yeniden belirtmek isterim.


 

EFSANELER GELİYOR

Çekya’dan Hypnos ve Tortharry, ev sahibi Türkiye’den Inhuman Depravity, Almanya’dan Thrash Metal Grubu Sodom, İsviçre’den Samael ve Schammasch, Norveç’in kült Black Metal grubu Ancient ve Hollanda’dan Legion of the Damned.

Geçtiğimiz yıl İsveç’in ünlü Black Metal grubu Naglfar konser başarısı sonrası Açıkhava da ilk kez Türkiye’yi Uluslararası kategoride büyük bir ev sahipliğine hazırlıyorlar.

Tarihi not ediniz, üçüncü etkinlikleri olacak 21 Eylül 2024 tarihinde Küçük Çiftlik / Ana Sahnede görüşmek üzere.

Her zaman ki beni takipte kalınız!

EMEL SEÇEN

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar