Prof. Dr. Tevfik Dalgıç

Prof. Dr. Tevfik Dalgıç


İlk attığım manşet ve Kurthan Fişek Hoca

İlk attığım manşet ve Kurthan Fişek Hoca

Sene 1961 olmalı ODTÜ hazırlıktayım, Vatan gazetesinde hafta sonları ayda 150 liraya muhabirlik yapıyorum, Vatan Ankara’da akşam basılıyor sahibi rahmetli Naim Tiralı, yazı İşleri Müdürümüz sonra Hürriyet’te beraber çalıştığım rahmetli Ergin İnanç. Kurthan Fişek ile aynı fakültedeyiz o kamu yönetimi okuyor ben İşletme Bölümü öğrencisiyim. Daily News yeni çıkıyor ve küçük bir matbaada basılıyor Rüzgarlıda Güneş Matbaasının karşısında. Bir gün Kurthan okulda yanıma geliyor, ne kadar maaş aldığımı ve sigortalı olup olmadığımı soruyor ben de aldığım maaşı ve sigortasız olduğumu söylüyorum. Gel bizimle çalış, seni sigortalı yaparız aylık da 400 lira alırsın diyor ve ben Daily News muhabiri oluyorum, hem Dış İşleri hem de başbakanlık muhabiri oluyorum, bu arada Parlamento muhabirliği için başvuruyoruz, yaş tutmuyor ama beni kabul ediyorlar, Meclis basın işleri müdürü Tekin abimiz bir kıyak geçiyor. Okuldan saat 3 te çıkıyor, Meclise geliyor, cebimdeki naylon kravatı takip basın locasına  gidiyorum, günün önemli haberlerini toparlayıp Kurthan’a telefonla anlatıyorum o da haber haline getiriyor Daily News’u hazırlıyor. Daily News’un sahibi rahmetli büyüğüm İlhan Çevik çok iyi bir patron onun sayesinde Ankara’da çok kişi ile tanışıyorum, İlhan abi beni başkalarına tanıştırırken “Sol kolum”diyor benim siyasi yönüme vurgu yaparak. Rahmetli Süleyman Demirel o sıralar Devlet Su İşleri Genel Müdürü ilk ciddi röportajım onunla. Keban barajı ile ilgili bir konuşma yapıyoruz. Resimli olarak ilk sayfadan giriyor röportaj.

Bir gün gazeteye geliyorum Kurthan yok. Öğreniyoruz ki Dönüşüm dergisi satmaktan nezarete atılmış. İlhan bey polis müdürüne rica ediyor nezarethaneye gidiyoruz izinle Kurthan bana ilk sayfa için gereken mizanpajı gösteriyor ve manşeti buraya at diyor. O gün de Yuri Gagarin uzaydan dünyaya dönüyor. Ben de hayatımın ilk manşetini atıyorum: “On the Earth”-Dünyada.

Kurthan da ben de akademik hayata döndük, o Siyasala girdi, Hürriyet’te köşe yazıyor. Ben Akademiye  asistan oldum, sonrasında İrlanda ve Hollanda’da hocalık, TRT ve Hürriyet muhabirliği  ve 2000 yılında Teksas Üniversitesindeyim,. 2001 yılı yazında çağrılı olarak Boğaziçi Üniversitesinde bir master dersi veriyorum, kampüste Kurthan’a rastlıyorum. Beni tanıdı biraz konuştuk. Sağlığı biraz bozuk gibi geldi bana. Bir daha da görüşemedik. Ben Amerika’ya döndüm sonra onun vefatını öğrendim Allah rahmet etsin, İngilizceyi şu gibi konuşur ve yazardı. Bu dünyadan bir akademisyen  ve gazeteci Profesör Dr. Kurthan Fişek namı diğer Sıfırcı Hoca geçti.  Nur içinde yatsın.

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar