Yael Telvi

Yael Telvi


İlham

İlham

Bir zamanlar bir tanıdığım yazmak için ilham gelmesini bekleme demişti. Benim için oldukça yabancı bir düşünceydi bu. Çünkü yazmak için mutlaka ilham gerekliydi diye biliyordum.

Bir gün ilham gelmeden de kalemi elime aldım; acaba böyle yazabilecek miydim?

Alışılagelmişin çok dışında bir deneyimdi benim için.

Yazmak için ilham önemliydi. Zenginleştiriciydi; hatta belki tılsımıydı ardısıra gelen sözcüklerin. Fakat onun gelmesini beklemek de belki uzun bir süre kalemi eline bile almamak demekti. Ve bu arzu ettiğim bir şey değildi. Dolayısıyla bir gün sevgili ilham bana gelmeden önce ben ona gitmeye karar verdim.

Kelimelerin akmasına, olduğu gibi gelmesine, onları yan yana sıralamaya alışmıştım. Onların bana gelmesine ve elimin hareketiyle kağıda dökülmesine izin verince, kendime de izin verdiğimi hissediyordum.

Bazen birinci adımı atmak, değişimin başlangıcı olabilirdi. Attığım bu adım, başlamaya karar vermenin, ilk adımı atabilmenin önemini hatırlattı bana.

——-

Bir şeye başlamadan önce karar aşamasındayken, alışılagelmişin dışında hareket etmek bazılarımız için heyecan verici ve daha kolay, bazılarımız için ise hareket alamamaya kadar gidebilen, ve hatta kıpırdamaya bile pek olanak vermeyen, devam etmeyi ise oldukça zorlayan bir süreç haline gelebilir.

Bazen yeni deneyimlere doğru adım atamayız ve bu sebep ile rastladığımız o fırsatı değerlendiremeyiz. Bir deneyimi eksik yaşamış veya deneyimlememiş olarak yolumuza devam ederiz. Bazen ise fırsatı yakalar; deneyimlemek için adım atarız. Alışılagelmişin dışında davranır; hareket alanımızın var olanla sınırlı olmadığını da böylelikle hatırlamış oluruz.

Halihazırda yapabildiklerimizin yanı sıra, denemediklerimizin veya başka türlü denemekten çekindiklerimizin, yaşam döngüsü boyunca biçim değiştirerek karşımıza çıkması kaçınılmazdır. Dolayısıyla farklı yolu denemek çoğumuzun yaşamında bir noktada o veya bu şekilde kendini var edecektir.

İlham mutlaka ki çok büyük bir itici güç olarak var olur. Fakat bazen itici gücün kendimiz de olabildiğini, ilhamın ise yalnızca o alıştığımızın dışındaki adımı atmak olduğunu hatırlayabiliriz. Küçük ama değerli o adımları atmaya cesaret göstererek kendimize yeni ilham kaynakları oluşturabildiğimizi fark edebiliriz. Yeter ki başalayabilelim.

Kimi zaman zorlayıcı ama şaşırtıcı sonuçlar veren alışılagelmişin dışındaki adımlara hevesimizin olduğu, bizi bir şekilde yeni heyecan ve tutkulara yaklaştıran hareketlere doğru,

Sevgim ile,

Yael

telif


Yael Telvi Kimdir?

Yael Telvi kimdir? Yael Telvi, 18 Ağustos 1988’de İstanbul’da doğdu. Koç Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdikten sonra ticaret yapmaya başladı. Yaratıcı yazarlık ve psikoloji ile ilgili çeşitli eğitimlere katıldı. Psikoloji okumak her zaman hayali olduğundan tekrar üniversite okumaya karar verdi; şu anda Amerika’da Arizona State University’de Psikoloji okuyor. Eş zamanlı olarak, Dr. Brown’s bebek ürünleri markasının Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Muhalif’te iç yolculuğumuza dair yazılar yazıyor.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar