Leyla Emeç Tavşanoğlu

Leyla Emeç Tavşanoğlu


Göçmen modası out

Göçmen modası out

Son aylarda Avrupa ülkelerinde sığınmacıların ya da göçmenlerin istenmediği,“Yetti artık bu iş,” diye yüksek sesle şikayet edenlerin gittikçe fazlalaştığı anlaşılıyor.

Fransız Cnews’un haber sitesinde yer alan haberin başlığı:”Son Yapılan Kamuoyu Yoklamasında Fransızlar’ın Yüzde 80’i Artık Göçmen İstemiyor.”

Haber şöyle:”Fransız Parlamentosu’nun, ülkeye yeni bir göç dalgasının girmesine yol açacak Göçmen Yasası’nı Reddetmesinin ardından, CSA Enstitüsü’nün Cnews için yaptığı bir kamuoyu yoklamasına göre Fransızlar’ın yüzde 80’i artık yeni göçmen istemiyor. Ankete katılanların sadece yüzde 19’u yeni göçmen istediklerini belirtirken yüzde 1 soruyu cevapsız bıraktı.

Haber şöyle devam ediyor:

“Genç nüfus göçmenlere daha sıcak bakıyor. Bunların oranı yüzde 31. Ancak kesin olarak yeni göçmen istemediklerini yüzde 68 oranıyla açıklıyor. Öte yandan 50-64 arası orta yaş grubundakilerin yüzde 88’i yeni bir göç dalgasına karşı.

“Öte yandan ülkedeki sol hareket yeni göçmenler konusunda bölünmüş durumda. Jean Luc Melenchon’un NUPES Partisi yeni bir göç dalgasına yüzde 55, liderliğini Marine Tandelier’nin yaptığı Çevreciler de yüzde 52’yle ‘evet’derken, Olivier Faure önderliğindeki Sosyalistler buna karşı çıkıyor. Yeni göçmenlere ‘evet’ diyen Sosyalistler’in oranı yüzde 27’de kaldı.

SAĞ KESİN KARŞI

“Fransız sağcıları ise yeni gelecek göçmenlere yüzde 95’le kesinlikle karşı olduklarını açıklıyorlar.   Marine Le Pen yandaşları bu soruya yüzde 98, Eric Zemmur taraftarları da yüzde 100 gibi bir oranla,yeni göçmen istemiyoruz, diyorlar.

Merkez sağ kesim ise yüzde 81’le göçmenlere hayır dediklerini ifade etmiş.”

HALKIN ÜÇTE İKİSİ REFERANDUM İSTİYOR

CSA Enstitüsü’nün yaptığı başka bir kamuoyu yoklamasına göre ise Fransa halkının yüzde 66’sı ülkeye göçmen girişi konusunda referandum yapılmasından yana. Bu da üç Fransızdan ikisinin bu konuda referandum istediğini gösteriyor.

İNGİLTERE GÖÇMENLERİ RUANDA’YA GÖNDERİYOR

İngiltere ya da bugün söylenen adıyla Birleşik Krallık, kaçak göçmenleri göndermek için Afrika ülkelerinden Ruanda’yla bir antlaşma imzaladı. Antlaşma İngiliz Avam Kamarası’nda kabul edildikten sonra kanunlaştı. İşin ilginç tarafı kanun kaçak göçmenlerin geldikleri ülkelere döndürülmesini engelliyor. Sadece Ruanda’ya gönderilmelerini dayatıyor.

Fransız FranceInfo’nun haberine göre Avam Kamarası’nda yapılan oylamada kaçak göçmenlerin Ruanda’ya gönderilmesi 269’a karşı 313 oyla onaylandı. Bu antlaşmanın iktidardaki Muhafazakar Parti’nin aşırı sağ kanadının dayatmasıyla yapıldığı, aynı kanadın Avam Kamarası’nda da etkisinin yüksek olduğu belirtiliyor.

FranceInfo’ya göre aşırı sağ Muhafazakarlar bu kanunun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürülmesini engellemek için Avrupa İnsan Hakları Konvansiyonu ve başka uluslararası insan hakları savunucusu antlaşmalardan  çıkılması için baskı bile yapmaya hazırlanıyorlar.

Bütün bunları okuduğunuzda, bir çoğunuz, Batılılar’ın ikiyüzlülüğünden, bir yandan insan haklarını savunurken göçmenlere düşmanca davrandıklarından söz edebilirsiniz. Benim görüşüm farklı. Onlar, başka kültürlerden gelip ülkelerini, halklarını boğmaya, alt etmeye, karıştırmaya çalışacak milyonlara karşı korumaya çalışıyorlar. Türkiye’ye bakın. Eleğe dönmüş sınırlardan, ipini koparan milyonlar topraklarımıza giriyor. Demografimizi değiştiriyor, güvenlik sorunu yaratıyor. Üstelik misafir oldukları ülkeye düşmanlık ediyor. Besle kargayı, oysun gözünü, misali.

Yakın bir gelecekte bizde de yetkili makamların ne idüğü belirsiz bu düzensiz göçe dur diyerek ülkenin  göçmen ve sığınmacı çöplüğüne dönüşmesine son vermelerini umuyor ve bekliyorum. 

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar