Emel Seçen

Emel Seçen


Gizemi adında Lionel

Gizemi adında Lionel

Onun gizemi adında saklı, Lionel.

Paris, Lion ve de Macron ama nihayetinde Katar’da, en çok faul yiyen Lionel Messi, Arjantin Milli Takımının kaptanı olarak, hep birlikte emeklerinin karşılığını kucakladılar.

En iyi kaleci, en iyi genç oyuncu, en çok gol atan ve nihayetinde; Lionel Messi, En İyi Oyuncu olarak ilk kez, sonsuzluk şeklinde oluşturulmuş platformda, tıpkı formasını 1986 yılında taşıyan Maradona gibi  öptü.

MESSİ

Her şey 18 ayar som altın bir kupa ama kupa, Dünya kupası 2022. Biz yabancıyız, çünkü katılamadık. İyi ki Fifa World Cup 2022 kupasının açılış golünü atan Ekvator Milli Takımının oyuncusu, bizim ligden ve Fenerbahçe Spor Kulübünün oyuncusu da, oradaymışız gibi sevinçlere ortak olduk.

Fenerbahçe Spor Kulübünün Futbol oyuncusu Enner Valencia, yüzümüzü güldürürken dünyanın Almanya, Portekiz gibi favori takımları elendi. Fas, ilk dörde girdi. Açılış seremonisi gibi ilginç bir Dünya Kupası izledik.

Netice de Fransa ve Arjantin finale kaldı, iki sıfır Arjantin’in önde girdiği maçın seyri bir anda değişti. Beraberlik ve sonrasında penaltılar ile kupa, Arjantin’in. Unutulmayacak, Dünya Kupası final maçlarından birisi olarak tarihte yerini alırken, altın kupayı Arjantin’in, 1985 ve 1990 yılları arasında orta sahasında görev yapmış, aynı zamanda teknik direktörlükte yapan Sergio Batista getirdi.

O yıllara dönersek Maradona her zaman favorimizdi ama benim için birde dalgalı saçlarını uçuran, sempatik gülüşü ile Fransız Milli Takımının aynı zamanda kaptanı ve orta saha oyuncusu olan Michel Platini vardı. Fransa’ya sempatim oradan geliyor. Boşuna değil IFFHS tarafından 20.yy en iyi 7.futbolcusu seçilmesi ve UEFA’nın eski başkanı oldu, biz büyürken.

GENÇ ASLAN

Biz büyürken dediğim, bunlar olurken Lionel yani herkesin bildiği gibi Leo, henüz dünyada değildi. İyi ki doğmuş! Onun gizemi, adında saklı, Lionel, Genç Aslan, demek. Yaşamı köklerinin İtalyan olması, Arjantin’ e göç etmeleri anne ve babasının işçi olması, beş yaşında forma giymesi, ilerleyen yıllarda büyüme hormonu eksikliği, tedavi için yeterli para bulunamaması gibi gibi, esasen filmlere konu olacak bir hayat içinde, hiç mi hiç böbürlenmez, kibirlenmez, yüksekten bakmaz. Evet, hiç bir zaman kendinden, yani adamlığından, karakterinden ödün vermedi. Her şeye sahip oldu, ailesi, Dünya Kupasını o sahada top çevirirken izlerken, artık tek dileği, o üç evladı başta olmak üzere o kupayı kaldırıp, ülkesine getirmekti.

Öyle ya en sevdiği şarkının sözlerinde: “Biz çok acılar çeken bir ülkeyiz ama acılarımızın içinden güçlü yanlarımızı bulup, çıkardık” derken, sadece Maradona arkasından sırf Futbol olarak seslenmiyordu. Futbol, temsildi ve Eva Peron’dan beri belki de artık üzüntüyü, ağlamayı değil Arjantin halkının da gülümsemeye hatta mutlu olmaya, hakkı olduğunun, bunu yapabilmenin yollarını bir birey bile olsan, gösterir nitelikteydi. Çünkü adam gibi adam derken, Leo Messi, yani Genç Aslan, o orman kanunları içeren dünya düzeninde hâlâ Aslan’ın varlığını, doğada, hayvanlar âlemi içinde, en büyük olduğunun kanıtını, 18 Aralık 2022 akşamı, kupayı yeniden öperken gösterdi.

Leo, kendi görevini en zor şartlardan gelerek ifâ ederken, düşündüm. Bizim ülkemizde, katılamadığımız bir dünya kupasının ardından ; kendi çocuğuna zulüm eden, yaptıklarını da reddeden bir baba, doğuda ise kar yığınlarına bata çıka, sırtında evladına derman aramaya çalışırken vefat eden çocuğu ile bembeyazlıklar içinde bambaşka bir baba, aslında kapkara yazgıya atılanlar.

Dünyaya bakıyoruz, üç evladı ile birlikte böylesi mutlu, özel, herkese örnek alınacak gerçeklere ulaştıran, alın teri döken bir Futbolcu. İnsan, eş ve baba.

Elbette diyebilirler, Futbol da şeytan işi.

Zekâ, vicdan da burada ortaya çıkıyor. Kim olursanız, olun ne yaptığınız önemli.

Üstelik Baba, DAĞ’dır.

Leo, çok iyi bir insan. İyiliği, hiçbir şekilde taşkın olmayan hali, aslında yaşamı, dünyayı çoktan anladığının da en iyi göstergesi. Belki de çocukluğunda yaşadığı rahatsızlıklar, yürüyemez denilen yerlerden 2022 yılında efsane bir maçta En İyi Futbolcu olmak, Dünya Kupasını kazanan Arjantin Milli Futbol Takımının Kaptanı olmak.

İyi insan olmak, iyiliğini korumak çok kıymetli.

Ve iyi ki varsın, Lionel Messi.

Dünya, Seni Seviyor.

Verdiğin enerji ve güzellik yansıyor.

Yeni bir yıla arzu ettiğin dileğin ile giriyorsun, ne mutlu! Ülkeni mutlu ettin, ne mutlu! Dünyanın birçok yerinde, hiç tanımadığın ama seni seven birçok insanı mutlu ettin, ne mutlu!

Çok yaşa, Leo!

Tebrikler, Arjantin Futbol Milli Takımı.

telif

Makale Yorumları

  • Atilly19-12-2022 21:10

    Tebrikler kutluyorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar