Yasemin Mıstıkoğlu

Yasemin Mıstıkoğlu


Evet, Antakya yıkıldı ama yok olmadı

Evet, Antakya yıkıldı ama yok olmadı

“Antakya yıkıldı, yok oldu” yorumlarına cevaben yazıyorum bu yazıyı… 18 yıldır Antakya’da yaşayan bir Antakya gelini olarak.

Konuya geçmeden önce Antakya neresidir? Hatay neresidir? Tekrar yazmak istiyorum. Çünkü basın mensubu arkadaşlarım dahil TV’lerde yayına katılan bir çok kişinin bu ayrımı hala yapamıyor olduğunu görmek çok üzücü. Çünkü Hatay ve Antakya sıradan yerler değiller.

Antakya,  o bölgede kurulan ilk yerleşim yeri. MÖ 300’lü yıllarda ‘Antioch’ adı altında kuruluyor (Geçen yazımda nasıl kurulduğuna kısaca değinmiştim). Onlarca medeniyet doğuyor bu bölgede. Bizans İmparatorluğu döneminde imparatorluğun 3. Büyük şehri unvanına sahip olan Antioch, tarihsel süreçte Antakya oluyor.

Hatay ise Atatürk ile giriyor hayatımıza. Antakya 1938 yılında Türkiye’ye dahil olunca Atatürk o bölgeye bu ismi veriyor. Hatay’ın 15 ilçesi var. Antakya da Hatay’ın en büyük ilçesi.

Dünya o bölgeyi tarihte Antioch olarak tanıyor. Halen yabancı kaynaklara şöyle bir göz atacak olursanız Antioch yani Antakya ile ilgili birçok bilgi bulabilirsiniz. O kadar çok medeniyete ev sahipliği yapıyor ki Antakya bir Antakya kültürü oluşuyor binlerce yıl içinde.

Evet; Antakya’nın binaları yıkıldı, yolları yarıldı, ağaçları devrildi. O binalarda yaşayan canlarımız hayatını kaybetti.  Ama Antakya yok olmadı, zaten olamaz. Bakın neden olamaz yazayım buraya madde madde.

Mesela Antakya kahvesini hiç duydunuz mu bilmiyorum. Antakyalı nereye giderse gitsin kahvesini yanında taşır. Yurt içi yurt dışı seyahatlerinde bavulunun bir köşesinde mutlaka bu kahveye ve bir cezveye her zaman yer vardır.  Çünkü Türkiye’nin ve dünyanın hiçbir yerinde yok böyle bir kahve tadı ve pişirme şekli. Yakın tatlar var mutlaka ama aynısı yok. Kahvenin en az iki kez kavrulmuş olması gerekiyor ve kaynayarak pişiriliyor. Kahvenin püf noktası: kesinlikle köpüksüz olacak. Köpük olursa içmez o kahveyi Antakyalı. Sizce yok olur mu bu damak zevki, bu alışkanlık?

Antakyalı misafirine geldiğinde “hoş geldin” der, hepimiz gibi. Ama  giderken de “hoş geldin” der hepimizden farklı olarak. İyi ki geldiniz, ne iyi ettiniz anlamında. Benim ezelden beri bildiğim gibi “güle güle, hadi güle güle” deyip kapıyı kapatmaz. İnanmayacaksanız apartmanın girişine kadar eşlik eder misafirinin gidişine. İlk zamanlar bana da garip geliyordu ama biz böyleyiz işte.

Antakyalı misafirine bir kez değil, iki kez değil, üç kez değil defalarca sorar “bir şey içer misiniz, bundan da yer misiniz?” diye. Hatta şehir efsanesidir; eski tarihlerde herkesin evinde telefon olmadığı zamanlarda bir eve misafir olarak giden kadına, ev sahibinin en son ikramı “buyurun bir telefon açın” olduğu söylenir. Bu görgü ile büyüyen Antakyalıların binalar yıkıldı diye bu alışkanlıklarından vazgeçeceği mi düşünülüyor?

Bir Antakyalının evinde, akşam yemeği değil öğlen yemeği daha önemli bir yer tutar. Yemekler öğlen için hazırlanır, kalan yemekler akşama yenir. Çünkü okula giden çocuklar, evin babası ve annesi, hatta varsa çalışan çocuk, öğlen yemeğinde buluşurlar evde.  Mesafelerin kısa olmasının elbette bunda etkisi büyük ama şehrin kültürü bu. En önemli ayrıntı da yemekte ne yenilecek ise hepsi servis tabakları ile masada yer alır. Yani evin annesi ikide bir masadan kalkıp yemek servisi yapmaz. Aile hep birlikte oturur masaya. Misafir geldiğinde de usul aynı. Çeşit ve sunum şekli biraz daha farklı olur sadece. Ev sahibi mutlaka ve mutlaka kendi elleriyle servis yapar misafirine. Gelir düzeyleri, dinleri, mezhepleri farklı olsa da yemek ritüeli budur Antakya’da. Ben Antakyalı olmadığım halde bu usulü çok benimsedim, masamı hep böyle hazırlarım.  Şimdi şehirde yollar yarıldı diye Antakyalı vazgeçecek mi bu alışkanlığından sizce?

Antakyalı iyi gününde yalnız bırakmaz eşini dostunu. Yeni evlenen bir çift, ya da dünyaya yeni gelen bir bebek veya okul mezuniyeti için “tebrik” alınır evde. Hele ki gelin tebriği ise bu, gelin gelinliği ile oturur 3 gün boyunca. Tebriğe gidenler hediyesini götürür, ev sahibi de bol bol ikram yapar.  “Ay ne zahmetli iş” diye düşünmeyin ikramların çoğu tebriğe gelenlerin evinde hazırlayıp getirdikleridir. Konu komşunun eşin dostun elinde getirdiği ikram ile hazırlanan masayı unutmak mümkün mü şimdi?

Acı gününde de bir araya gelir Antakyalı.  Cemaatlere göre ritüeller değişse de saygı hep önceliklidir. Aleviler mesela saat ile alırlar taziyelerini evlerinde ya da belirlenen bir Alevi ziyaretinde.  Taziye evinde sürekli dua okunur, hoca ara verdiği zaman giriş çıkış yapılır taziye yerine.  Cem evi yoktur bizde, Çünkü Antakya Alevisi Nusayri Alevi’sidir. Anadolu Alevi’sinden farklıdır ibadet şekilleri. Hıristiyan dostlarımız kilisede alırlar taziyelerini.  Sessizce beklersin sana ikram edilecek kahveyi, kahven bitince de yan yana oturan aile fertlerine başsağlığı dileyerek yine sessizce ayrılırsın o mekândan. Sünniler, saat vermezler gelmek isteyenlere. Her saat gidilebilir taziye için. Eş dost sıraya girer o evde yenilecek yemek ikramı için. Bu acı zamanlarda bu ritüellerin hiçbiri yapılamıyor maalesef, ama unutulur mu sizce bu adetler?

Kilisede besmele çeken de vardır, ziyaret (türbede) mum yakan da. Cenaze töreninde dua eden de vardır, arya söyleyen de. Garip gelebilir ama biz böyleyiz işte.

Yılda en az 60 bayram kutlanır Antakya’da. Alevi’si, Sünni’si, Hıristiyan’ı, Yahudi’si. Herkes ayrı ayarı ama birlikte kutlar bayramlarını. Hıristiyanların paskalya bayramında boyadıkları yumurtalar hepimizin evinde olur o tarihlerde. Komşularımız gönderir çünkü. Ramazan bayramında yapılan Kömbenin (özel tatlı bir çörek) kokusu unutulacak mı sizce bu deprem ile birlikte?

Pohur vardır mesela Antakya’da. Perşembeyi cumaya bağlayan akşamlar sala verilirken, balkonunuzun kapısı ya da camınız açıksa buram buram duyarsınız o kokuyu. Adaçayına benzeyen bir bitki pohur.  Kabukları tütsü gibi yakılar. Nazara iyi geldiğine inanırız biz. Ne olacak yani şimdi Antakya yıkıldı diye pohur yakmayacak mıyız?

Evet Antakya’nın binaları yıkıldı, yolları yarıldı, ağaçları devrildi. O binalarda yaşayan canlarımız hayatını kaybetti.  Ama Antakya yok olmadı, zaten olamaz. Antakya’nın üstünde yıkılan tarihi binalardan daha fazlası şehrin altında yer alıyor, bunu herkes biliyor. Şu anda yerle bir olmuş Kurtuluş caddesinin altında örneğin,  Dünyanın ilk aydınlatılan caddesi olan Herod caddesinin (sütunlu cadde) sütunları hala sapasağlam duruyor. Antakya’nın neresini kazsanız tarih çıkardı. Ve hep söylenen şuydu; “alttaki şehri çıkartmak için, buraların tamamen istimlak edilmesi ve yıkılması gerekiyor ama bu mümkün değil”. İşte tam zamanı. Madem şehrin üstü yıkıldı, şehrin altını ortaya çıkartmak ve Antakya’yı yeniden ayağa kaldırmak gerekiyor.  “Antakya yok oldu” söylemleri Antakyalılara, Antakya severlere iyi gelmiyor. Biz biliyoruz ki Antakya’nın sadece zamana ihtiyacı var. Üstelik Antakya ne kadar kısa sürede toparlanırsa Hatay o kadar sürede ayağa kalkar. Destek verilirse daha kolay olur elbette ha verilmez ise biraz daha fazla çalışmalıyız.  “Antakyalılar koli ile beslenir, koloni halinde gezer”, bu sözü Antakyalıları tanıyan herkes bilir, bilmeyenlere daha sonra bir ara anlatmaya çalışırım, ama kısaca şöyle özetleyebilirim; Antakyalı sımsıkı sarılıdır birbirine, kültürüne ve memleketine. Yitip giden canlarımız için sorumluyuz biz hayatta kalanlar. Antakya sadece yıkıldı, yok olmadı.

telif


Yasemin Mıstıkoğlu Kimdir?

1992 yılında Anadolu Ajansı’nda başladığı gazetecilik kariyeri, ATV, STAR TV, NTV, KANAL D ve TRT de devam etti. Siyaset muhabirliği uzmanlık alanı.2012 yılında 2.derece tescilli bir Antakya konağını restore ederek, açtığı ÇİÇEKLİ KONAK adlı butik otel ile Kadın Girişimciler platformunda Sosyal Gİrişimci kimliği ile yer almaya başladı. 2019 yılında buğday konusunda yaptığı araştırmalar neticesinde KARAKTERLİ EKMEKLER markasını yaratarak, butik ekmek üretimi ve ekmek danışmanlığı yapmaya başladı.2021 yılında Ankara Gazeteciler Cemiyeti ve ayrıca İklim Haberciliği Ağı tarafından verilen eğitimlere katılarak, kariyerine İKLİM GAZETECİLİĞİ uzmanlığını ekledi. Antakya Tv YouTube kanalında iklim krizi ve iklim değişikliği haberleri yapıyor. Eş zamanlı olarak İklim Değişikliği ile ilgili bir okul projesi yürütüyor. Ana sınıfından Lise öğrencilerine kadar geniş bir yaş aralığına, çeşitli okul ve organizasyonlara giderek konunun önemi, sorunları ve çözümleri anlatan söyleşiler yapıyor.ÜYE OLDUĞU DERNEKLERKAGİDERANKARA GAZETECİLER CEMİYETİPARLAMENTO MUHABİRLERİ DRN.3E Ekoloji, Ekonomi, Enerji Araştırma İletişim ve Toplumsal ETki Drn..

Makale Yorumları

 • Emire Ünal05-03-2023 22:30

  Sizinle yıllar önce KOSGEB'İN tanıtım ile ilgili Aalen Antakya Kültür Derneği nde tanımıştım. O günkü teşvik edici anlatımlarınız beni çok etkilemişti. Daha sonra Hataylı yazarlar SOTERİA ortak kitapta görüşmesekte yazılarımı buluştu. DEPREM sonrası yazdığınız 3 yazıyı gözyaşlarıyla okudum. O geceyi 4..kattaki evimizde eşim ve oğlumla yaşadım. Ne kadar anlatılsa asla yaşanılan anı korkuçluğu tarif edilemez. Şu an evimiz ağır hasarlı 1 aydır göçebe gibiyiz. 5 gün Antakya 15 gün Mersin şimdi Ankara. .. ya sonra ...hiçbir fikrimiz yok...Emeğinize yüreğinize kaleminize sağlık. ?Yazılarınızı facebookta nasıl paylaşabilirim bilmiyorum. . Bu yazınızı okuyunca içimden sadece size sarılmak ve doyasıya ağlamak geldi. ?Sağlık ve sevgiyle kalın. İnşallah bir gün Antakya da yeniden görüşürüz. ??

 • Meryem yakut01-03-2023 12:53

  Çok güzel anlatmışsınız Yasemin hanım bu kötü günlerde iyi geldi bunları okumak bu günlerde Antakya’ya gidip enkazları görmek kahrediyor bizi

 • Sonay Bayraktar01-03-2023 01:02

  Harika özetlemişsin Yasemin abla??? Başka hiç bir yerde yaşayamam derdim..Bir gün elbet buluşacağız ??

 • Filiz şahin27-02-2023 21:49

  Kalemine yüreğine sağlık yasemin hanım. Yıkıldı evet savrulduk memleketin dört yanına. ayrı düştük endişe, korku, acı ve mutluluğu aynı anda yaşıyoruz hepimiz. kaybettiklerimize ağlarken kalanlara seviniyoruz. En kısa zamanda yeniden buluşmak dileği ile.

 • Bülent Türker27-02-2023 15:03

  Sizler olduğu sürece ne Antakya ne de Hatay bitmez. Sevgiyle kalın

 • Sibel Ates27-02-2023 11:54

  Yasemin Hanım ne güzel anlatmışsınız, umut doğdu içimde Hatay ve yerle bir olan diğer illerimiz için. Baba dedem Antakyalı’ydı, kızımla 2018 de gelmiş, çok da sevmiştik. İnşallah yer altındaki tarih hazinesine sahip çıkılarak yeniden kurulur şehir ve Hataylı’lar yuvalarına döner. Atamızın şahsi meselesi Hatay hepimizin yeniden gururu olsun?

 • Asuman Hülya Aydoğdu27-02-2023 11:48

  Harika bir yazı çok iyi bilgilendim.Daha önce Antakyayı ziyaret etmiştim.Yeniden yaralar sarılınca yine gelmek isterim.

 • Asaf Barburoğlu27-02-2023 09:37

  Yasemin hanım çok güzel değerlendirmede bulunmuşsunuz bizleri bu kadar içtenlikle duygulandırıp ağlattınız size çok teşekkür ediyorum sağlık ve huzur dolu dileklerimle her şey gönlünüzce olsun saygılarımla selamlıyorum

 • Filiz27-02-2023 00:15

  Evet çok güzel anlattınız .İlave edeyim Antakyalı nerede yaşamak zorunda kalsa bile tekrar şehirine döner .

 • Yazılanlar çok doğru.. Ben Ankara da oturuyorum, komşum Antakya’lı bu özellikleri onda gördüm. Hele ki kahvesi, bizim kahvemizi de kayanatıyorum köpük gitsin diye. Halamın oğlu Hatay da Dr Röntgen mütehasısı. Tokat’lı olduğumuz halde, Hatay tercihi. Hatay ve Antakya böyle güzel bir yer yani. Sakın terketmeyin Hatay’ı... ?

 • Juliet Boz26-02-2023 17:39

  Çok haklısınız ben çeşmede oturan biriyim....şimdi sizden çoook gelen oldu ama hepsi dönsek için ne lazımsa yapacaklar inanın!!!belediyede yardım ettiğim için bunu yazıyorum

 • Fatma kocaöner26-02-2023 12:59

  Yurdumun her köşesi böylesine güzel geleneklerle doludur.ama bunları böylesine benimseyip ifade edebilmek herkesin işi değil.teşekkürler yasemin hnm.

 • İnci Dallı26-02-2023 12:26

  Antakya'nin tadını alan hiç unutmaz. Kısaca bulunduğum bu çok özel kent için günlerdir gözyaşı döktük ama yeniden canlanması için destek olacağız. Dayanışma içinde birlikte yaşayan farklı dinlerden nüfusun mutlaka geri gelmesi ve o ruhu yaşatması gerekir. Böyle bir kent hiçbir yerde yok.

 • Saadet26-02-2023 12:14

  Ne güzel bir, "dolu yazı" okudum ve çok mutlu oldum. Bu tür genç insanlarımıza ne denli ihtiyacımız olduğunu anladim. Yolunuz açık ve örnek.olsun inşallah !..

 • Bülent Paksoy26-02-2023 09:19

  Antakya bu kadar mı güzel anlatılır.. Üzüntümüz biraz olsun bu kadar mı güzel hafifletilir. Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum, yıkıntıları kaldırıp alttaki şehrin ayağa kaldırılması hem giden Antakya’lıları geri getirecek hem de dünya çapında yeniden bir turizm şehri olacaktır . Ayrıca, Hatay’ın çivisi olarak ilelebet yaşamaya devam edecektir. Yasemin hanım, sizi tebrik ediyor, saygılarımı iletiyorum.

 • Yasemin Akgöl26-02-2023 01:02

  Canım Yasemin’cim,yüreğine kalemine sağlık.O kadar güzel yorumlamışsınki Antakya’yı ağlayarak okudum.çok teşekkür ediyorum bizi anladığın için, gurur duydum bizden olduğun için.?

 • Zarif Esra Bağdatlı25-02-2023 23:38

  Ne güzel anlattınız Antakyayı Yasemin Abla. Acım gözyaşlarıyla birlikte azaldı, kalbim ağırsa da ne iyi geldi…

 • Ferhan kuseyrioğlu25-02-2023 14:42

  Harikasın,Yasemin’cim..Çok güzel özetledin.Aslında o kadar güzellikleri var ki Antakya’nın..İnşallah ,yine çok daha güzelliklere döneriz.??????♥️

 • Kuter Çelen25-02-2023 14:10

  Büyük geçmişler olsun. Çok büyük acılar içindeyim. Kaybettığimiz canlarımıza rahmet olsun yaralılarımiza şifalar dilerim. Yazınızı büyük bir sevgiyle ilk defa sizi okudum. Tebrikler Çok mutlu oldum. Adımı internette araştırırsanız kim olduğumu göreceksınız, sadece emekli bir asker olduğum yazmaz ama yazar ve şair olduğum yazar.Sizi takip edeceğim.Sağlıklar diliyorum.

 • Hande Karadaş24-02-2023 21:42

  Aynen Yaseminciğim hep birlikte kalkındaracağız????????

 • Shiraz Demir24-02-2023 10:11

  Hepbirlikte güç doğar ???

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar