Füsun Paşa

Füsun Paşa


En son ne zaman...

En son ne zaman...

Bu hafta kendinizin ve yaşadıklarınızın farkında olmanız için, kendinize ne yaptığınızı, ne yaşattığınızı anlayabilmeniz, görebilmeniz,belki farkında bile olmadığınız rutinlerinizi alışkanlıklarınızı kırmak  için EN SON NE ZAMAN... diye başlayan sorular sordum. İstediğiniz gibi sizlerde bu sorulara eklemeler yapabilirsiniz. Bakalım nasıl yaşıyorsunuz, ne yapıyorsunuz görün, kendinizi anlayın istedim. Bundan sonra belki hayal ettiğiniz hayatla akışta olmak için, ihtiyacınız olan değişimlerin farkına vararak, var olduğunuzun hayatın sorumluluğunu alarak, farklı bir şeyler yapmak istersiniz.

Yani uyuyarak, yaşar gibi yaşamak değil de, bir şeyleri belki farklı yaparak değişimi başlatmak, yaşamınızı yöneten olmak  isterseniz önce bu sorulara dürüstçe cevap verin. Kendinize ve hayatınıza uyanmak için farklı adımlar atarak iyi hissedeceğiniz bir hayat yaşamak için hiç bir zaman geç değil, bunu da bilin.

Belki de şimdi tam zamanı.

O zaman gelsin sorular...

En son ne zaman kahkahalarla güldün? Gözünden yaşlar gelerek gülmekten bahsediyorum.

En son ne zaman çok mutlu bir şekilde işine gittin? Neler yaratabileceğinin, neler yapabileceğinin farkındalığı içinde sevinçle işini yapmaktan bahsediyorum. Yaptığın işin, verdiğin hizmetin katkısının neler olduğunun  bilincinde kalarak bunun sevincini içinde yaşıyor musun? diyorum.

En son ne zaman kocaman bir sevgiyle, şefkatle sevdiğin insana, çocuğuna sımsıkı sarıldın? Sarılıp hemen bırakmaktan değil, o sıcacık duyguyu tam olarak hissetmenden bahsediyorum. Hani sarılma olayı bitsin de yemeğimi yiyeyim demeden, açlığını düşünmeden, sonrasında yapmak istediklerini  aklından geçirmeden, sadece o anda kalarak o kucaklaşmanın verdiği sıcaklığı, huzuru, sevgiyi en son ne zaman hissettin?

En son ne zaman birine tüm kalbinle onu sevdiğini söyledin? En son ne zaman kendine kendini çok sevdiğini söyledin ve bu sevginin arkasında durarak dünyanın en sevilen insanıymış gibi davrandın? Sevgini hangi eylemlerinle destekledin?

En son ne zaman yardım istedin? En son ne zaman kendine ve bir başkasına yardım ettin?

En son ne zaman kimi affettin? Peki sen kendini affettin mi?

En son ne zaman kimden özür diledin? Peki kendinden en son ne zaman özür diledin? Kendin için yapmadıkların, seçmediklerin izin vermediklerin ya da verdiklerin ve pişman olduğun şeyler için kendinden özür diledin mi?

En son ne zaman el alem ne der demeden, yargılanma, suçlanma, eleştirilme korkusu olmadan kendin için, istediğin seçtiğin bir şeyi özgürce yaptın ve yaşadın?

En son ne zaman hayatınla ilgili iyi ki yapmışım, iyi ki yaşamışım, iyi ki almışım, iyi ki gitmişim, iyi ki konuşmuşum diye anlattığın neler oldu? Ya da iyi ki dediğin neler yaşıyorsun?

En son ne zaman cesaretle risk alarak yaşadın? Ne zaman kendini cesaretli gördün?

En son ne zaman kendi gücüne sahip çıktın? Kendine en son ne zaman güvendin?

En son ne zaman yediğin yemekten büyük bir keyif alarak, şahane sohbetler ettiğin güzel bir masada oturdun? Ya da  sevdiklerin için böyle keyifli  bir masa hazırladın?

En son ne zaman istediğin bir şey için hiç ertelemeden, kararlı bir şekilde harekete geçip o işi tamamladın?

En son ne zaman, dürüst ve net bir şekilde aklından geçenleri, istediklerini söyledin? Kendine dürüst müsün?

Başkasını düşünmeden en son ne zaman  kendin için en sevdiğin yemeği yaparak keyifle yedin? O bunu yemez, o zaman yapmayayım demeden, kendini seçerek, kendini mutlu etmek için en son ne zaman kendine özel bir şeyler yaptın?

En son ne zaman sevdiğinle dans ettin? Kendini güvende ve huzur içinde sevdiğinin kollarına müziğin ritmine en son ne zaman kendini bıraktın? Peki sevdiğin müzikleri açıp en son ne zaman hiç bir şeyi umursamadan kendinle istediğin gibi dans ettin?

En son ne zaman çok eğlendiğin, seni dinlendiren keyif veren  bir tatil yaptın?

En son ne zaman tek başına tatile gittin? Kendinle en son ne zaman randevulaştın? Kendine  en son ne zaman özel bir an yarattın? Hani ben neredeyim, ne yapıyorum, ne istiyorum, nasıl yaşıyorum, ne yaşamak istiyorum, ilişkilerim nasıl , insanlar bana nasıl davranıyor,  kendimden hayatımdan ne kadar memnunum gibi sorularla hedeflerini hayallerini ne zaman yeniledin, ne zaman kendinin farkına vardın?

En son ne zaman, sinemaya, tiyatroya, konsere, sanat galerisine, müzeye gittin? En son aldığın kitap ne?

En son ne zaman seni mutlu eden , sana iyi gelen bir şeyi başkalarına överek anlattın? Sen de yapabilirsin, alabilirsin, muhakkak gitmelisin, görmelisin, yaşamalısın, okumalısın diye başkalarına en son ne zaman tabela oldun?

En son ne zaman kendin için, iyi hissedeceğin bir alışveriş yaptın? Sevdiğin, çok beğendiğin bir kıyafeti ya da almak istediğin bir şeyi, parasını düşünmeden  sadece sevdiğin ve içinde iyi hissettiğin için, verdiğin parayla ilgili hiç suçluluk hissetmeden ne zaman gönül rahatlığıyla aldın?

En son ne zaman bedenin için, sağlık kontrollerini yaptırdın?  Detoks, sağlıklı beslenme günleri , bakımlar vs yaratarak en son ne zaman kendine, bedenine iyi baktın, şımarttın?

En son ne zaman dua ettin, gerçek anlamda dua etmekten bahsediyorum. Korkuyla değil, bir şey olmasından korkarak, kaçarak değil, umutla inançla teşekkür ve şükürle dua etmekten bahsediyorum.

En son ne zaman varlığını onurlandırdın? İyi ki bu dünyadayım ve iyi ki varım diye en son ne zaman  kendinin varlığının değerine sahip çıktın? Bunu başkalarına en son ne zaman hissettirdin? İyi ki varsın, iyi ki hayatımdasın diye düşündüğün, hissettiğin bu duyguları  insanlara bunu en son ne zaman söyledin?

En son ne zaman sahip olduğun imkanların, olanakların,aslında sonsuz olasılıklar içinde olduğunun farkındalığında yaşadın? En son ne zaman bulunduğun bu dünyanın bir parçası olduğunun ve çok değerli, çok özel olduğunu idrak ederek, dünyanın nimetlerini ,sana verdiklerini ,hayatındaki insanların, yol arkadaşlarının, sana nasıl güzel hizmet ettiğinin farkına vararak, her şeyi ,her insanı, yaşadıklarını en son ne zaman teşekkürle onurlandırdın?

En son ne zaman değişmek için bir adım attın? Duygularında, düşüncelerinde, davranış şeklinde en son neyi değiştirdin? Yerine ne koydun?

En son ne zaman kendine aferin, harika gidiyorsun dedin?  Kendini en son ne zaman , takdir ettin, onayladın? En son ne zaman kendini motive ettin?

En son ne zaman başkalarından beklemeden kendine  yapabilirsin, başarırsın,çözersin, halledersin,  ben sana güveniyorum, inanıyorum dedin? Başkalarını bu şekilde en son ne zaman motive ettin?

Aslında nasıl geliştiğinin, değiştiğinin en son ne zaman farkına vardın? 10 yıl önceki sen , 3 yıl önceki sen, şimdiki sen arasındaki farkların ne olduğunu en son ne zaman düşündün?

En son ne zaman rutinlerini , alışkanlıklarını değiştirdin? Farklı yollar, farklı eylemler, farklı bakış açıları içinde en son ne zaman hareket ettin?

En son ne zaman istemediğin bir şey için, dur, hayır, istemiyorum dedin? En son ne zaman kendini seçtin? Kendinden vazgeçmek yerine kendini seçerek yaşamak, istediğin gibi özgürce yaşamak bu duyguları en son ne zaman hissettin?

En son ne zaman ailenin, sevdiklerinin olduğu gibi olmasına, istediği gibi yaşamasına izin verdin? Olanı olduğu gibi görüp, anlayıp, değişime zorlamadan en son ne zaman kabul ettin?

En son ne zaman  artık ne istediğini bilerek, yolda kimlerle yürümek istediğinin farkındalığıyla sana iyi gelmeyen, enerjini düşüren, sana zarar veren insanları,  sevgiyle, iyi dileklerle hayatından çıkartabildin? Hiç bir olumsuzluk hissetmeden, herkesin yolu ayrı diyebilecek cesarette ve anlayışta kalarak en son ne zaman gereğini kendin için yapabildin?

En son ne zaman kazanmış, başarmış gibi hissettin? En son ne zaman, kalbinde sevinçle, mutlulukla dolu bir heyecan ve keyif yaşadın?

En son ne zaman kendin için süslendin?

En son ne zaman eğlenmek için, hayattan keyif almak için, kendine mutlu olmak için izin verdin?

En son ne zaman yataktan sevinçle uyanarak kalktın? Sevinç ve coşkuyla en son ne zaman yatağına yattın?

Böyle yüzlerce soru sorabiliriz değil mi? Bu sorular eşliğinde belki hayatınıza baştan bakmak, yeniden dizayn etmek, bazı şeylere daha dikkat ederek yaşamak için farklı adımlar atmak istersiniz, aslında hepsi sizin seçiminiz olacak.

Peki sen nasıl yaşıyorsun? Kendinle ilgili hayat içinde ne görüyor, ne duyuyor nasıl konuşuyor nasıl davranıyorsun? Dışarıdan kendine baktığında ne görüyorsun ne görmek istiyorsun?

Şimdi buraya örnek olsun diye alışkanlık haline gelen, insanların enerjisini tüketen, dengesini bozan yaşam şeklini de yazacağım. Mesela;

En son ne zaman... (bunun sonuna da siz istediğiniz kadar duygularınızı, yaşadıklarınızı ekleyin. Aşağıda tamamlayacağınız bazı  örnekler verdim )

 Ağladın? Sinirlendin? Sinir krizi geçirdin?  Şikayet ederek konuştun? Terk edildin? Suçluluk duydun? Suçlandın? Suçladın?  Korku hissettin? Güvensiz hissettin? Aciz, mağdur, güçsüz hissettin? Çaresiz, muhtaç hissettin?  Değersiz hissettin? Öfkelendin? Kendini cezalandırdın? Kaybettin? Nerede takılı kaldın? Hasta oldun? Mutsuz oldun? Konuşmaktan kaçtın? Kendini erteledin? Olanı ret ettin? Yapılanı beğenmedin? Kötü davrandın, kötü konuştun? Umursamadın? Haksızlık yaptın? Sana haksızlık yapıldı? Aşağılandın? Baskı gördün? Ayrılık yaşadın? Ölmek istedin? En son ne zaman sen kendinden vazgeçtin? Vs vs  bu böyle gider.

Sen hangi tip yaşam içindesin?

Kendini iyi hissedeceğin şekilde yaşamak mı kendine kötü davranarak yaşamak mı seçimin olacak?

Ellerini kendini alkışlamak, havaya kaldırıp zafer kutlaması yapmak için mi kullanacaksın yoksa kendine ve başkalarına parmak göstermek , azarlamak,  suçlu aramak ve suçlamak için mi kullanacaksın? Bekleyerek, kendini bekleterek mi yaşayacaksın? Harekete geçip hayatının lideri olarak yöneten mi olacaksın?

Hayat çok zor diyip ağlanıp duracak mısın yoksa hayat zor da olsa her şeye rağmen çözümler bende, kendime en iyi hissedeceğim ve mutlu olacağım hayatı ben yaratırım ve yaşarım diyerek mi yaşayacaksın?

Gücünü, enerjini, odağını sen neye, kime, nasıl vereceksin?

SEN NE İSTİYORSUN?

 Bana göre kendinize iyi gelecek şekilde tam olarak yaşadığında, ruhunuzun ve varlığınızın yaşam enerjisini yükseltir, ışıldatırsın, o yolda yüksek enerjiyle dolar, dengeni korur, sonsuz olasılık ve sonsuz imkanlar arasında keyifle dolu bir hayat yaşamaya başlarsın.Hayatla işbirliği yapar hayatın akışında olursun.  Kimse seni ne olursa olsun yıkamaz. Manipüle edemez.  Ne istediğini bilen olursun.

Terazinin diğer tarafında kalırsan, çocukluğunda anne babanın sana yaptığı gibi, sende kendini azarlayan suçlayan olursan, zaten olan, şu an ki yaşadığın hayat aynı şekilde devam eder ve yaşanma olasılığı da yüksek olacak olumsuz deneyimlerin ne olduğunu zaten biliyor ve buna izin veren olmuş olursun.. Arada iyi olma hallerini mutluluk sanarak yaşarsın.

Sonuçta hepsi, neyi seçersen seç,  senin seçimin olacak. Senin sorumluluğunda olacak.

Bugüne kadar sana nasıl davranılmış olursa olsun, sen kendine nasıl davranmış olursan ol her şeyi şimdi şu anda değiştirebilir, iyileştirebilir, dönüştürebilirsin.

KENDİNE GEÇ KALMA.

HAYATINDA SANA İYİ GELEN İNSANLARA GEÇ KALMA.

EĞLENMEYE HAYATTAN KEYİF ALARAK YAŞAMAYA GEÇ KALMA.

Kendine şunu sor.

Ben yaşıyor muyum yoksa sadece nefes mi alıyorum? Nasıl yaşamak istediğine karar ver.

HAYATIN HAKKINI VEREREK YAŞAMAK İÇİN KENDİNE İZİN VER.

KENDİNE KENDİNİ ARMAĞAN EDEREK ŞİMDİ BAŞLA. FARKINDALIKLA YAŞA. KENDİNE VE HAYATA UYANANLARDAN OL. UYUYANLARI DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞMAYIDA BIRAK.

Bu hafta sonu Babalar günü. Hayatta olan babaların, bu hayata veda edenlerin, baba olmaya hazırlık yapanların, baba olmak isteyip olamayan ama kalbi baba yüreği gibi sıcacık sevgi ve şefkatle dolu olan tüm erkeklerin, dostlarımızın BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN.

KUTLAMALARLA DOLU HAYATLARIMIZ OLSUN.

Işık ve sevgiyle kalın.

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar