Leyla Emeç Tavşanoğlu

Leyla Emeç Tavşanoğlu


Dibe vurmak

Dibe vurmak

Bizim 14 ve 28 Mayıs seçimleri sonuçları dünya basınında yankılanmaya devam ediyor. Fransa’dan yayın yapan Franceinfo internet sitesinde İran asıllı Fransız yazar ve hukukçu Ardavan Amir Arslani’yle yapılan bir söyleşi yayımlandı. Arslani söyleşide, son seçimlerden sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez, beş yıllığına yeniden seçilmesi üstüne şöyle bir yorum yapıyor: “Türkiye iyice dibe vurmalı ki ayağa kalkabilsin.”

Söyleşide Arslani, Franceinfo’nun ,”Bu sonucu görünce tepkiniz ne oldu?” sorusuna şöyle cevap veriyor:

“Daha önce yazdığım ‘Türkiye Yeni Halifelik mi?’ kitabımın ismini sonuna ünlem işareti koyarak ‘Türkiye Yeni Halifelik!’ olarak değiştireceğim. Çünkü kaçınılmaz olarak olacağı budur.”Arslani sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bunun böyle olması lazım ki Türk halkı iyice dibe vursun, Erdoğan’a her seferinde can suyu sunan aşırı milliyetçilik, Şeriatçılık gibi radikal düşüncelerin kendilerine neye mal olduğunu anlasın. Türk halkı henüz tam dibe vurmadı. İyice dibe vursunlar ki Osmanlı İmparatorluğu’nu çökerten mevhumların neler olduğunu iyice anlasınlar.”Arslani şu çok önemli tespitleri de yapıyor:

“Bu seçimler gerçekçilikten uzak bir kampanya süreci içinde geçti. İşin gerçeği Türkiye’deki ekonominin durumuydu. Oysa Erdoğan bütün kampanyasını milliyetçilik ve İslamcılık üstüne kurdu. Ekonomiyi ağzına almadı. Öte yandan muhalefet ekonomik durumun nasıl bir bataklığa saplandığını anlatmaya çalıştı. Erdoğan ise kampanyasını kurduğu konuları sonuna kadar kullandı. “

CUMHURİYET’İN 100.YILINA DAMGASINI VURMAYI AMAÇLIYOR

Franceinfo’nun “Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in 100. Yıldönümünün  kutlanacağı Ekim 2023’de Erdoğan önemli bir siyasi hamle yapar mı?” sorusuna Arslani şu yanıtı veriyor:

“Erdoğan Atatürk karşıtı bir siyasi figür olduğu için Cumhuriyet’in 100. yıldönümünde mutlaka bir şeyler yapmak isteyecektir. Öyle sudan bir işe kalkışacağını sanmıyorum. Bana göre ortalığı sarsıcı bir hamle yapıp Türkiye karasularına yakın bir kaç Ege adasını işgal edebilir;NATO’dan çıkabilir. Bütün bunlar dünyada deprem etkisi yaratabilir.”

Franceinfo’nun Rusya lideri Putin ve Mısır lideri Sisi’nin Erdoğan’ı hararetle tebrik etmesini nasıl karşıladığı sorusuna Arslani şöyle karşılık veriyor:

“Sisi iktidara Suudiler ve Birleşik Arap Emirlikleri parasıyla finanse edilen, tamamıyla Müslüman Kardeşler’i (İhvan) hedef alan  bir darbeyle iş başına geldi. Ama işin garip yanı Sisi’nin şimdi, başka bir Müslüman Kardeş tarafından yönetilen Türkiye’yle flört etmesi. Bu da çok şaşırtıcı. “

Alman Başbakanı Scholz’un  kutlama mesajını “Almanya’daki Türk toplumunun varlığını gözeterek realpolitik uygulamak” olarak tarif eden Arslani Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Erdoğan’ı tebrik etmesini de şöyle yorumluyor:

“Üstelik Erdoğan tarafından hakarete uğradıktan sonra insan kendi kendine, neden, diye soruyor. Bence Türkiye korkutucu bir ülke. Erdoğan da Suriyeli mülteciler şantajını gayet pragmatik bir biçimde kullanıyor. Faturasını alıp ödüyorlar. Sonra da Türkiye’yle ne kadar iyi tarihi ilişkileri olduğundan söz ediyorlar.”

Pakistan,Afganistan, Güney Afrika, Körfez ülkeleri ve Hindistan Başbakanı Mondi’nin Erdoğan’la ilişkileri daha sıkılaştırmak istemesine Arslani şu tepkiyi veriyor:

“Bütün bu ülkeler Erdoğan’ın galibiyetinden çok memnun. Güney Afrika Putin’le olan yakınlığını hiç gizlemiyor. Öbürleri Erdoğan’la birlikte hareket ediyor. Çünkü onlara göre Erdoğan bölgenin mutlak gücü. Bütün bu gelişmekte olan ülkeler Batı’ya baş kaldırmayı marifet biliyorlar. Artık Batı uykusundan uyanmalı. Çünkü gelecek Batı’nın lehine çalışmayacak.”

İki yazı öncesi Erdoğan’ın Türkiye içinde eziklerin Atatürk’ü olduğunu yazmıştım. Anlaşılan eksik yazmışım. Cumhurbaşkanımız bölgemizdeki ezik ülkelerin de lider olarak gördükleri bir figür olma yolundaymış. İyi uykular Batı Avrupa ve ABD.

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar