Prof. Dr. Tevfik Dalgıç

Prof. Dr. Tevfik Dalgıç


Covid oldum

Covid oldum

Covid-19 un varyantları her ülkede hasta sayısını artırıyor. ABD de aynı durumda. Geçen cumartesi akşamı genzimde bir yanma başladı ve hapşırmaya başladım. Her yıl bir kere beni hasta eden sinüs enfeksiyonu sanıp yanımda taşıdığım doktorumun verdiği penisilin ailesinden bir antibiyotik hapı aldım.

Aslında bir hap bile bende hemen etkisini gösterir ama bu defa hiçbir tepki gelmedi. ABD hükumeti tarafından her aileye verilen Covid test paketini kullanmaya karar verdim. Kutudaki kullanma talimatına uygun olarak burnumdan örnek mukoza akıntılarını alıp aynı test paketin içindeki kimyasala daldırıp özel ölçü kutusuna 3 damla damlattım ve beklemeye başladım. Bir süre sonra müjde verir gibi iki tane dikey çizgi çıktı. Haydaa resmen Covid olmuşuz. İnanmadım hemen bir özel kliniğe gittim orada da test pozitif olduğu sonucu çıktı. Doktor bana Covid’in yan etkilerini azaltan bir kutu hap verdi sabah akşam üçer tane alın dedi. Bugün dördüncü gün öksürük yok, göğüs temiz' ateş 36.3 ölçülüyor kandaki oksijen yüzde 99. İlacı Pfizer pazarlıyor ismi de Paxlovid.

Bugün daha iyi hissediyorum ama Covid çok halsiz bırakıyor.

Ben Pfizer’in koruyucu aşıları ve güçlendirilmiş olanların hepsini yaptırmıştım.

Demek ki koruma süresi bitmiş ikinci yılın sonunda. ABD Federal İlaç Dairesi Covid’in yeni varyantlarına karşı geliştirilen bir yeni aşıyı deniyormuş ay sonuna hazır olup eczanelere dağıtılacakmış.

Bekleyelim bakalım.

Şimdi toparlanma zamanı.

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar