İsak Nino Debehar

İsak Nino Debehar


Bayram Deyince

Bayram Deyince

Sevgili Okurlarım

Bayram deyince hemen İlkokuluma ve Ottaokuluma dönüyorum. O zaman tüm bayramları tüm mahalle kutlardık. Komşular birbirlerine yaptıkları yemekleri , ev tatlılarını, börekleri götürürlerdi. Ramazanın sonundaki bayramın adı Şeker Bayramı idi. Bilahare Ramazan Bayramı denmeye başlandı. Bugün ise her iki isim de kullanılıyor.
Bence her ikisi bir arada kullanılınca iyi oluyor.


Bu sene Ramazan ayında her üç dinin bayramları bir araya geldi. Hristiyanların Paskalyası, Musevilerin Hamursuz (Pesah) bayramı üst üste, arka arkaya geldi ve ay Şeker/ Ramazan bayramı ile bayramların ayı kapanıyor.
Ama kapanışta büyük bir bayram daha geldi. 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramını Pazar günü kutlayacağız. Bu bayramda okullarımla yürür Taksim Atatürk anıtına çelenk koyar ve andımızı okurduk. 


Bir de şarkı söylerdik:
Bugün 23 Nisan neşe doluyor insan
Komutay bugün doğdu ve saltanatı kovdu.
Bugünlerde bu şarkıyı hatırlayanlar varmı acaba? Merak ediyorum?
Bu vesile ile tüm okurlarımın bayramlarını kutluyorum. Nice nice sağlıklı, mutluluklar dolu , huzurlu bayramlar diliyorum.
Sevgi ve Saygılarımla

telif

Makale Yorumları

  • Hayati Benbasat27-04-2023 15:00

    Nino yazdıklarına katılıyorum, Andımızı hala hatırlarım,Aydın Okul Taksim deydim 23 Nisan dan evvel tam karşımızda bir boş alan vardı orada yürüyüşü hazırlardık ve Bayramda Taksim de yürürdük , öğretmenimiz rahmeli Haluk bey de tören sonun da hep birinci olduk derdi !!!??!Sevgiler

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar