Prof. Dr. Tevfik Dalgıç

Prof. Dr. Tevfik Dalgıç


Amerikalılar 20 yıldır ilk defa fazla para biriktirmeye başladılar

Amerikalılar 20 yıldır ilk defa fazla para biriktirmeye başladılar

Amerikan halkı giderek tasarrufa yönelmeye başladı. Son 20 yıl içinde ilk  kez her Amerikalının banka hesabında ortalama 4436 dolar birikmiş.

Ekonomi profesörleri bir ülkede halkın yaptığı tasarrufların-biriktirim yeni yatırımlar için kaynak oluşturarak ekonomide büyümeyi sağlayacağını söylerler, ama bu bazı ülkeler için kolay kolay yerine getirilemeyecek bir beklenti olarak kalıyor. Türkiye bu sınıfa giren ülkeler arasında.

Uzun yıllar biriktirim yerine tüketimin çekiciliğine kapılan Amerika’da ise durumlar tam tersini oluşturacak türden. Son 20 yıldır ilk defa Amerikalıların banka hesaplarında fazla para birikmeye başladı ve son 25 yılda sıradan bir Amerikalının banka hesabındaki para iki katına çıkarak 4436 doları buldu. 2008 yılında başlayan ipotek krizinin yarattığı panik havası ve ekonomideki büyük çöküş sıradan Amerikalıyı bir bakıma unuttuğu biriktirim eğilimini hatırlamaya yöneltti.

Moebs Services isimli bir araştırma şirketinin bulgularına göre, şimdilerde Amerikan ekonomisindeki toparlanma ve azalan işsizliğe rağmen sıradan Amerikalı kendin rahat hissetmiyor ve riske girmek istemiyor bu yüzden de banka hesabında daha fazla para tutuyor.

 Araştırma şirketinin genel yöneticisi Mike Moebs “eğer Amerikalılar durumlarından memnun olsalar daha fazla para harcama eğilimine girerlerdi. Anlaşılan sıradan bir Amerikalı hala gelecek korkusu yaşadığı için bankada daha fazla para tutuyorlar "diyor.

2008 mali  bunalımından önce Amerikalıların banka hesaplarında ortalama 778 dolar mevcut iken bu rakam 7 yıl içinde nerede ise 6 katına çıkmış.

Uzmanlar Amerikan halkının yeni mali bunalımlar için kendilerini garantiye almak istediklerini, dışarda yemek yeme ve seyahat etme alışkanlıklarını bırakmaya başladıklarını, gereksiz mal ve hizmet almaktan kaçındıklarını, ancak çok gerekli olan ihtiyaç maddeleri  ve hizmetlere para ayırdıklarını belirterek, geleceklerinden emin olsalar Amerikalılar para biriktirme yerine harcamaya yönelirler görüşünde birleşiyorlar.

Eğer düşük enflasyon ve iyice azalan işsizliğe rağmen sıradan Amerikalı para harcamak yerine biriktirmeye yöneliyorsa bu bir anlamda gelecek korkusunu yansıtabilir diyen uzmanlara göre ekonomideki düzelme daha belirgin hale gelirse ve işsizlik sorunlarına çözüm bulunabilirse, aylık maaş çekim diyen  Amerikalılar gene para harcama eğilimine girebilirler.

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar