Dr. Yakup Dıvrak

Dr. Yakup Dıvrak


Almanya`da Lobi Çalışmaları

Almanya`da Lobi Çalışmaları

Almanya`da lobi çalışmaları tamamen legal ve çok iyi örgütlü. Hem de üst düzeyde...

***

Federal Meclis`te 736 Milletvekili var. Bunun yanında, eyalet parlementolarından politik partilerin temsil oranlarına göre gönderilen 69 temsilciden oluşan Federal Konsey de mevcut. Yani politik sistem 2 meclis içeriyor.

***

İşte bu Federal Meclis`teki 736 milletvekilinden her birisine 38 lobiyist düşüyor. Totalde ne kadar lobiyist var Almanya`da onu da siz hesaplayıverin artık... Günahı Berliner Zeitung`un boynuna, açık kasası ve harcama yetkisi olan bu lobiyistler başkent Berlin`de karargah kurmuş durumdalar...

***

1949 yılında kurulan Almanya`da daha geçen yıl, 1 Ocak 2022 tarihinde bir lobi çalışmaları, lobiyistler ve lobiyistlerin resmi bir kuruma (LobbyControl) kaydını zorunlu kılan kanun çıktı. İşte bu lobiyistler kayıt masasına kaydını yaptıranların sayısı yaklaşık beşbin.

***

Sistem şöyle işliyor: Büyük firmaların, dünya çapında ağırlığı olan BASF, SAP, BOSCH, SIEMENS, VOLKSWAGEN, BAYER gibi firmaların başkent Berlin`de temsilcilikleri var. Burada bu firmaların ve bu firmaların üretim yaptığı branşların temsilcileri çalışıyor.

Örneğin SAP`nin Berlin`deki temsilciliğinde resmi kayıtlı 20 lobiyist mesai yapıyor. İlaveten 30 kişi daha çalışıyor... Lobi faaliyetleri skalasında 5. sırada olan SAP lobi çalışmalarına 3,5 milyon Avro harcıyor. Dünyanın bir numaralı kimya devi olan BASF`ın lobi faaliyetlerine ayırdığı para 3,8 milyon Avro. Sıralamada 3ncü. Bu sıralamanın birinci ve ikinci sıradakiler ise farma/ilaç firmaları var. (Yaşasın sağlık...)

***

Türkiye`nin üyesi olmayı amaçladığı Avrupa Birliği`nin başkenti Brüksel`de 25 000`den fazla lobiyist var.

***

Lobi faaliyeti yürüten kişilerin çoğunluğu hukuk eğitimi almış olanlar. Tıpkı parlementolarda da olduğu gibi... Kazançları yıllık elli ile yetmişbin Avro arasında. Harcırahlar ve başarı primleri hariç...

Lobiyistlerin en büyük görevi, milletvekillerine  ``Kanun Teklifi`` hazırla(nı)rken yardımcı olmak... Adamlar yardımsever... Ne var bunda?

***

Hatta lobiyistlerin Federal Meclis`te bizzat milletvekili olanlar da var... Hem de 28 milletvekili... Şimdi anlaşıldı mı `` Vehbi`nin Kerrakesi`` efendim?

***

Tüm bu faaliyetleri Transparancy International olabildiğince izleyerek değerlendiriyor ve gözlemlerinin sonucunu basına yansıtıyor.

***

Peki, Türkiye`de durumlar ne alemde acaba? Bu konuya önümüzdeki yazılarımda değinebilirim...

telif


Dr. Yakup Dıvrak Kimdir?

1950 Zile - Tokat doğumlu. İlkokulu ve orta okulu Zile`de (Julius SEZAR’ın Veni-Vidi-Vici dediği şehirde); liseyi Zile, Ankara ve Malatya`da okudu. Öğretmen Vekili olarak çalışırken, Tokat İlköğretmen Okulu`nu dışardan bitirerek kadrolu öğretmen oldu. Zile`de ilkokul öğretmenliği yaparken, 1973 yılında istifa ederek, eşiyle birlikte, yüksek öğrenim için Almanya`nın Heidelberg kentine gitti. Yüksek öğrenimi esnasında çok çeşitli işlerde çalışarak okudu. Uzun süre Heidelberg Üniversitesi`nde doktora çalışması yaptı ve bu üniversitede, Heidelberg Yüksek Öğretmen Okulu`nda, Rheinland-Pfalz Eyaleti Eğitim Bakanlığı`nda araştırmacı, asistan, koordinatör ve danışman olarak çalıştı. 2010 yılından bu yana, dönüşümlü olarak hem Almanya`da (Heidelberg`de ve Berlin'de) hem de Türkiye`de (Ankara`da ve İstanbul`da) yaşayan Yakup DIVRAK emeklidir ve halen eğitim danışmanlığı yapmaktadır. Evli ve iki çocuk (Kız: Mahir Deniz ve Erkek: Mustafa Serol) babası olan Dr. Yakup Dıvrak CHP, SPD ve GEVV (Bilim ve Eğitim Sendikası) üyesidir.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar