Leyla Emeç Tavşanoğlu

Leyla Emeç Tavşanoğlu


Acun’un önlenemeyen yükselişi ve Fatih Terim

Acun’un önlenemeyen yükselişi ve Fatih Terim

Bugün dünya ya da Türkiye meselelerine girmek istemiyorum. Bir süredir yazmak istediğim ama fırsatını bulamadığım bir konuyla karşınızdayım. Fatih Terim’in teknik direktör olarak Yunanistan’ın ünlü futbol takımı Panathinaikos’a transferi meselesi... Yunan basınında çok yazıldı, çizildi ama nedense bizim medyada görmezden gelindi.

Geçen gün Atina’da yaşayan sevgili dostum, yılların gazetecisi Stelyo Berberakis’le telefonda konuşuyorduk. Stelyo’ya Fatih Terim konusunu sordum. Ardından da bana neler olup bittiğini anlatan bir yazı göndermesini rica ettim. Sağ olsun Stelyo, hemen yazıp gönderdi. Birlikte okuyalım:

“Geçen Aralık ayının sonunda Yunanistan’ın en önemli üç futbol takımından biri olan Panathinaikos (PAO) kulübünde beklenmedik bir deprem yaşandı. PAO kulübünün aynı zamanda armatör ve Yunan SKAİ özel televizyonu kanalı sahibi Yannis Alafouzos’un aldığı ani bir kararla PAO taraftarlarının çok sevdiği ve başarılı olarak nitelenen Sırp antrenör İvan Yuvanoviç’in yerine Fatih Terim’in getirildiği açıklandı.

“Alafouzos’un bu kararı PAO taraftarlarında şok etkisi yaratacaktı. Gösterilen tepkiler Terim’in şahsına değil, Yuvanoviç’e haksızlık yapıldığı içindi. PAO taraftarı spor gazeteleri Alafouzos’un bu ani kararını hedef alan eleştirilerinde armatörü ‘nankörlükle’ suçladılar. Buna gerekçe olarak da PAO’yu bu sezonda ligin en üst sıralarına taşıma başarısı gösteren Yuvanoviç’in görevine aniden son vermesine anlam verilemediğini yazdılar. Yuvanoviç gerçekten de ‘işine son verildiğini’ Yunan basınından öğrenecekti.

“Peki, ne olmuştu da aynı zamanda ‘Mr. Skai’ olarak tanımlanan Alafouzos tüm PAO taraftarlarını karşısına alma pahasına bu ani kararı vermişti? İlk önce kulaktan kulağa yayılan ve sonradan doğrulanan bilgilere göre SKAİ TV kanalında Survivor gibi ‘önemli’ programların sahibi olan Acun Ilıcalı’nın parmağı olduğu ortaya çıktı.

“PAO ligin -1 puanla ilk sırasına çıktığı bir anda Acun’un Mr. Skai’a ‘PAO’NUN şampiyon olmasını istiyorsan Fatih Terim Hoca’yı almalısın,’ demesi üzerine Alafouzos’un hiç düşünmeden İstanbul’a gittiği ve bu gelişmelerden Acun Ilıcalı sayesinde haberdar olan Fatih Terim’le görüşerek anlaştığı öğrenildi. Ancak Fatih Terim’in o dönemde ‘Fatih Terim Fonu’ olarak tanımlanan bir dizi yolsuzluklara adının karıştığı iddiaları Türk basınında ayyuka çıktığı bir sırada Terim’in Yunan kulübünün bu teklifini  hiç itiraz etmeden ve anında kabul etmesi gerek Türk gerekse Yunan basınında bazı soru işaretleri doğuracaktı.

“Yunan basını Türkiye’deki gelişmeleri yakından izlemesine karşın Terim’in de adının karıştığı öne sürülen haberlerin detaylarına fazla ilgi göstermedi. Bu konuda Türk basınında çıkan iddialardan alıntılar yapıldı, o kadar. Fatih Terim’in Atina’ya ayak basmasıyla Yuvanoviç’e ödenen yaklaşık 1 milyon Euro karşılığındaki PAO kontratını pazarlık yapmadan imzalaması ise Yunanistan’da ‘70’lik imparator’ olarak anılmaya başlanan Terim’in ‘pazarlık yapacak kadar paraya ihtiyacı olmadığı’ şeklinde yorumlandı.

“Terim’in teknik direktörlüğünde sahaya seyircisiz  çıkan PAO ise oldukça başarılı bir performans gösteriyor.  (Burada bir bilgi notu: Yunanistan’da sporda şiddetin önüne geçilmesi amacıyla hazırlanan yeni kuralların yürürlüğe gireceği 12 Şubat’a kadar tüm spor karşılaşmaları seyircisiz yapılıyor.) Kendi sahasında oynadığı dört maçı da kazanması, deplasmanda ise bir beraberlik ve tek bir mağlubiyet alması PAO taraftarlarını oldukça tatmin etti. Üstelik Olympiakos gibi güçlü bir takımı 2-0 yenmesi de Terim’in PAO taraftarlarının saygı ve sevgisini kazanmasına neden olduğu gözleniyor.

“Terim’in bu arada başarılı bir rota izleyen PAO’nun basketbol takımının teknik direktörü Engin Ataman’la arasındaki dostluk ilişkileri PAO taraftarları kadar Yunan spor dünyasında da ‘başarılı Türk ikilisi’ olarak anılıyor.

“Terim’in PAO’da ne kadar kalacağı henüz belli değil. İlk yapılan açıklamalar kontratın ucu açık bir buçuk yıl olduğu şeklindeydi. PAO’nun bu sezon şampiyon olup olmayacağına bağlı olarak kontratın 2024-2025 sezonuna da uzatılabileceği belirtiliyor.

ACUN ILICALI FENOMENİ

“Bu arada, Acun Ilıcalı’nın PAO’nun antrenörünü değiştirtecek kadar Alafouzos üzerinde nüfuz sahibi olmasından başka, Alafouzos’un sahibi olduğu SKAİ TV’nin yayın akışına da müdahale edecek kadar söz sahibi olması dikkatleri çekiyor. Acun, PAO’nun sevilen bir önceki antrenörü Yuvanoviç’in başarısına rağmen Terim’i PAO’ya getirecek kadar ikna gücü olduğunu gösterdi. Ardından, Acun’un SKAİ TV’de ana haber bülteninden sonra prime time niteliğindeki her gün 21.00’de gösterime giren ‘Pantheon’ isimli Yunan dizisinin yerine kendi yapımı olan ‘Survivor’ın getirilmesine ve izleyicilerin tepkisine rağmen Yunan dizisinin her Perşembe günü iki bölümünün üst üste yayınlanması konusunda Mr.Skai’yi ikna etmeyi başarması da oldukça eleştiri konusu oluyor.”

İlişkilere bakar mısınız? Birisi Adana’nın arka sokaklarından yetişmiş bir futbolcu. Her nasılsa kapağı Galatasaray’a atmış. Tuhaf ve gölgeli ilişkileri sayesinde “imparator” unvanı almış bir kişi. Hele de en son, kendisinin  önayak olmasıyla bir grup futbolcunun yüksek faiz elde etmek amacıyla Deniz Bank’ın Levent şubesine yatırdığı paraların buharlaşması olayı; basındaki adıyla Fatih Terim fonu vakası hazret hakkında hayli konuşulmasına yol açtı. Öbürü, çok değil, daha 20 yıl kadar önce bir televizyon kanalında, plajlarda güneşlenen turist kadınlara mikrofon tutmakla görevli, paparazzi diye nitelenebilecek sıradan bir muhabirken inanılmaz paralar kazanıyor. Değirmenin suyunun kaynağı ise meçhul. Dominik Cumhuriyeti’nde bir takım işler yaptığı söyleniyor. Bir televizyon kanalı sahibi olabiliyor. Özel uçağı var. Hangi kazandığı parayla? Belli değil. Yunan armatör Alafouzos üstünde nasıl bu kadar nüfuz sahibi olabiliyor? O da belli değil. Plaj maceraları sırasında Adnan Hoca takımıyla içli dışlı olduğunu kendisi de saklamıyor. Buyurun size Türkiye’den iki başarı hikayesi. Her şey sis perdeleri arkasında gizli, her şey karmaşık, hatta kayıt dışı.  Kimin eli kimin cebinde? O da bilinmiyor. Tıpkı Türkiye’nin bugünkü durumu gibi...

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar