Leyla Emeç Tavşanoğlu

Leyla Emeç Tavşanoğlu


Okyanus ötesi rüşvet iddiaları

Okyanus ötesi rüşvet iddiaları

New York kenti Belediye Başkanı Eric Adams’ın bugünlerde başı fena halde dertte. Adams 2021’deki seçim kampanyası için yasa dışı yollardan para almakla suçlanıyor. İddiaların odağına da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak’la oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetici oldukları TÜRKEN ve TÜRGEV vakıfları oturuyor.

The New York Times gazetesinin haberine göre ayrıca Brooklyn merkezli KSK İnşaat başta olmak üzere ABD’de faaliyet gösteren Türk şirketlerinin Eric Adams’ın seçim kampanyasına yaptıkları bağışlar ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından didik didik ediliyor. Habere göre soruşturmada ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi’nin Washington DC’deki şubesi Bay Atlantic Üniversitesi, TÜRKEN ve TÜRGEV vakıflarıyla Erdoğan’a yakın olarak bilinen bazı iş adamlarının isimleri de yer alıyor.  Amerikan medyasında yer alan haberlerde özellikle New York’un en gözde semti Manhattan’ın göbeğinde TÜRKEN Vakfı tarafından milyonlarca dolara yaptırılan öğrenci yurdu binası ve New York Birinci Cadde üstünde , BM merkezinin tam karşısında yer alan Türkevi’nin restorasyon inşaatına da dikkat çekiliyor.

İddialara göre öğrenci yurdu inşaatının yapılmasında Adams TÜRKEN Vakfı’na yardımcı olmuş. Herhalde babasının hayrına değil. Öte yandan Türkevi binasıyla ilgili ortaya atılan söylentiler çok daha ilginç. Buna göre Eylül 2021’de tam BM Genel Kurul çalışmaları başlayacakken AKP Hükumeti restorasyonu biten Türkevi binasının açılışını yapmaya karar veriyor. Türkevi binası hem Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği hem New York Başkonsolosluğu hem de kimi sosyal ve kültürel kuruluşları bünyesinde barındırıyor. Ancak binanın açılışı için New York Belediyesi’ne  izin baş vurusu yapıldığında Türkevi’nin elektrik sisteminin sağlıklı olmadığı, her an bir yangın çıkması riski bulunduğu gerekçesiyle açılışa izin verilemeyeceği cevabı alınıyor.

AKP tarafı New York Belediyesi’yle epeyce uğraşıyor. Sonunda binanın geçici olarak açılabileceği iznini koparıyorlar. İşte, o arada Adams’ın binanın geçici olarak açılması karşılığında bazı “hediyeler” almış olabileceği haberlere yansıyor.

İşin ilginci telaffuz edilen paraların öyle onlarca, yüzlerce milyon değil, sadece bir kaç bin dolarcık olması. Sizler bu satırları okurken, adam amma da ufakçıymış, diyebilirsiniz. Mesele öyle değil. ABD yasaları çok katı. Hukuk sistemi de saat gibi çalışıyor. Örneğin, bir seçim kampanyası için bir kişi ya da kuruluştan diyelim 2000 doların üstünde bağış alındı. Yasal bağış rakamı 2000 dolarsa üstünü geri vermek zorundasınız.

Eric Adams da kimi bağışçılardan aldığı paraların yasal olduklarını ispat etme çabasında. Ancak FBI işin peşini bırakacağa benzemiyor. Haberlere göre FBI ajanları Adams’ın cep telefonu, tableti ve başka elektronik cihazlarına el koymuş. İçlerindeki verileri inceledikten sonra bunların bazılarını Adams’a iade etmiş.

İlerleyen zamanlarda soruşturmada elde edilen bilgiler nasılsa ortalığa dökülecek. Konuyu yakından izleyen kimi gazeteciler bu soruşturmada FBI’ın, New York’un Brooklyn ilçesinde bulunan Diyanet Camii inşaatıyla ilgili bir usulsüzlük bulurlarsa hiç şaşırmamak gerekir görüşündeler. Şu bilgi notunu da ekleyeyim. New York Belediye Başkanı Eric Adams, daha önce Brooklyn ilçesi Belediye Başkanıydı.

telif

Makale Yorumları

  • Feray15-11-2023 23:09

    Gene çok güzel anlatım ve haber❤️

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar