Mustafa Tiğrek

Mustafa Tiğrek


Dilek İmamoğlu’nun selamı

Dilek İmamoğlu’nun selamı

Kemal Kılıçdaroğlu önceki gün Van'da miting yaptı. Ekrem İmamoğlu ile birlikte mitinge gelenleri selamlayan Dilek İmamoğlu, bir işaret yaptı… Nasıl diyeyim bilemiyorum… iki parmağını açıp, elini havaya kaldırdı.

Terör örgütü var ya… işte o örgüt de yapıyor…o işaretten yaptı.

Süleyman Soylu “Bu bay bay Kemal Van'da bir miting yaptı. Mitinge aynı zamanda Ekrem İmamoğlu da hanımıyla beraber katıldı. HDP bayrağı salladılar. PKK'nın yaptığı zafer işaretini yaptılar. Meydanda 11 bin kişi vardı. 10 bin kişi 'Selo'ya özgürlük' diye bağırdı" dedi.

Terör örgütünün propagandası olmasın diye ben isim kullanmayıp “terör örgütü” diyorum ama Soylu açık açık söylüyor, “PKK’nın yaptığı zafer işareti” diyor.

Kısacık bir ifadede “PKK’nın zafer işareti”, “HDP bayrağı”, “Demirtaş’a özgürlük”… Hepsi kriminal. Üçü bir arada kahve lezzetinde.

Melih Gökçek’in ifadeleri daha açık: “EKREM İMAMOĞLU’NUN EŞİ DİLEK KAYA İMAMOĞLU VAN’DA HDP VE PKK’LILARI PKK SELAMIYLA SELAMLADI…”

Gökçek, Soylu gibi “PKK’nın yaptığı zafer işareti…” diyerek eğip bükmemiş. Net konuşmuş: “PKK selamı” demiş.

(Sosyal medyada büyük harfle yazmak, bağırmak, çağırmak anlamındadır. Gökçek büyük harfle yazmış mesajını. Kendi tercihidir.)

***

V işareti, ya da Zafer işareti elin diğer parmakları kapalıyken işaret ve orta parmağının açık ve birbirinden ayrık durumuna verilen isimdir.V-Victory (Zafer) anlamına geliyor

Bence Rabia işareti, güçlendirilmiş zafer işaretidir. İşaret ve orta parmak, ortaparmak ve yüzük parmağı, yüzük ve serçe parmağı olmak üzere 3 zafer işaretini aynı anda yapmış olursunuz.

Bugüne kadar bu işaretleri yapmaktan hep kaçındım. Ne birahanede arkadaşlarla otururken elimin dört parmağını açarak “4 bira” istedim, ne çay bahçesindeyken iki parmağımı açarak uzaktaki garsona “iki çay” dedim.

Hatta bir keresinde dört kişiyiz… Uzaktan üç parmağımı gösterip, çay karıştırma işareti yapmıştım. Garson üç çay getirince, “Bir tane daha getirebilir misin?” deyip, dörde öyle tamamlamıştım.

“Üç” işaretinin, Muharrem İnce’nin “üç parmak” işaretiyle karışma ihtimali var. Ama İnce; işaret, orta ve yüzük parmaklarını kullanıyor. Ben baş işaret ve orta parmakla üç yapıyorum. Biraz dikkat edilirse, sorun olmuyor.

***
Soylu’nun” PKK’nın yaptığı zafer işareti”, Gökçek’in “PKK Selamı” dediği hareketin geçmişi, 1415 yılında İngiltere ile Fransa arasında yapılan Agincourt Savaşında kadar gidiyor.

Fransızlar; esir alırlarsa İngiliz okçuların oku atmak için kullandıkları iki parmaklarını keseceklerini ilan ederler. İngilizler galip gelir. Okçular Fransızlara kesilmemiş işaret ve orta parmaklarını gösterirler.

Bizim “zafer işareti”, Soylu’nun “PKK’nın yaptığı zafer işareti”, Gökçek’in “PKK’nın selamı” dediği işaretin bilinen ilk kullanımı, budur.

İngiliz okçular “PKK selamı” verirken “Bijî terör örgütü!” dediler mi bilmiyoruz. Bu konuda bir kayıt yok. Ama teorik olarak mümkün. Kürtçe ve İngilizce aynı dil ailesine mensup diller. Yani “bijî” belki o zamanlar kullanılıyordu, sonra kayboldu. Bilmiyorum.

***

“PKK selamı”, II. Dünya Savaşı sırasında V-Victory (Zafer) anlamında İngiltere Başbakanı Winston Churchill tarafından da kullanıldı.

Zafer anlamı özellikle Nazi Almanyası işgali altındaki bölgelerde direnişin simgesi olmuş ve Fransa, Hollanda ve Jersey Adası gibi yerlerde sıklıkla Alman sembollerinin üzerine yazılmıştı.

Avrupa ülkelerinin; bugün “terör örgütüne” verdiği desteğin gerisinde, bu işaretin oluşturduğu genetik yakınlık olabilir.

“PKK’nın yaptığı zafer işareti” veya “PKK Selamı” Vietnam Savaşı sırasında özellikle savaş karşıtı gösterilerde barışı sembolize edecek şekilde de kullanıldı.

***

Ben vatandaş olarak reklam olmasın diye isim vermeyip, “terör örgütü” demeye gayret ederken; bakanlardan milletvekillerine, televizyon haberlerinden gazetelere kadar herkes, her zaman, her yerde ne kolay kullanıyor “PKK” ismini. Ben bunu yadırgıyorum.

Diğer yadırgadım bir husus” HDPKK” benzeri türetilmiş cin fikirliliklerdir. Tamam; HDP’yi PKK ile anarak kriminalize etmek hoşumuza gidiyor olabilir. HDP, PKK’nın meclisteki uzantısıdır demek içimizin yağını eritiyor olabilir… Ama aynı ifade, bir terör örgütünün meclise 80 milletvekili sokmuş olduğunu da söylemiş oluyor, 6 milyon seçmeni olduğunu da söylemiş oluyor.

“Hele altılı masadaki yedinci ayak” meselesi hepten vahim. Terör örgütü siyasi parti kurmuş, seçimlere girmiş, meclise milletvekili sokmuş…bunlar bir yana; Ülkenin Cumhurbaşkanını da belirlediği anlamına gelir.

Bir ülkenin yarısını kontrol eden bir terör örgütünü, bir terör örgütüyle ilişkili ülkenin yarısını… da tarif ettiğinizin farkında mısınız?

Bunlar hep “HDP’yi kriminalize edeceğim.” diye.

telif

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar