Türk sinemasının duayen ismi Türker İnanoğlu vefat etti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türk sinemasının duayen ismi Türker İnanoğlu vefat etti
Abone ol
”1936 doğumlu olan Türker İnanoğlu, arkasında başarılarla dolu 72 yıllık bir geçmiş bırakarak adını ölümsüzler arasına yazdırmış bir sanat insanı olarak aramızdan ayrıldı”

Türk sineması ve gösteri dünyasının duayen ismi, yönetmen ve yapımcı Türker İnanoğlu, çoklu organ yetmezliğine sebebiyle hayatını kaybetti. 88 yaşındaki İnanoğlu, Yeşilçam’ın efsane oyuncularından Gülşen Bubikoğlu ile evliydi. İnanoğlu, 2018’de sinema dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüş, ödülünü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden almıştı. Üretkenliği sebebiyle ‘Bay Sinema’ olarak değerlendirilen İnanoğlu, birçok oyuncuyu keşfetmesiyle de Yeşilçam’a damgasını vurdu. İnanoğlu’nun keşfettiği oyunculardan biri de Türkan Şoray’dı.

Çoklu organ yetmezliği sebebiyle hastanede tedavi altına alınan 88 yaşındaki yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. İnanoğlu’nun ölüm haberini duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Sanat dünyamızın ünlü isimlerinden yapımcı ve film yönetmeni Türker İnanoğlu geçirdiği ani rahatsızlığın ardından kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sevenleri olarak acımız büyük” açıklaması yaptı. 

Yapımcı ve yönetmen Türker İnanoğlu, ’Türk sinemasının dört yapraklı yoncası’ olarak bilinen kadın oyuncular içindeki  Filiz Akın’la 1964 yılında yaptığı evliliğinden olan oyuncu ve yapımcı İlker İnanoğlu ile Yeşilçam’ın yıldızlarından Gülşen Bubikoğlu ile 1975 yılında yaptığı evliliğinden olan Zeynep İnanoğlu Özdemir’in babası, gazeteci Cüneyt Özdemir’in de kayınpederiydi.

Eşi Gülşen Bubikoğlu, ölüm haberinin ardından, ”Çok kıymetli eşim Türker İnanoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Ailemizin, tüm sevenlerinin, hepimizin başı sağ olsun” dedi. 

Damadı Cüneyt Özdemir de, ”Türkiye’nin değerli sanat insanlarından aile büyüğümüz Türker İnanoğlu tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamış ve hayatını kaybetmiştir. Perşembe günü yapılacak C-cenaze töreni ile ilişkin bilgilendirme yapılacaktır. Acımız büyük. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

 

 

Türker İnanoğlu kimdir?

1957 yılında Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’nda öğrenciyken, yönetmen yardımcısı olarak sinema alanına girdi. Lütfi Ömer Akad ve Nişan Hançer gibi ünlü yönetmenlerle çalıştı. 1960 yılında yaptığı Köyde Bir Kız Sevdim filmiyle yönetmenliğe başladı. 1960 yılında Erler Film adında kendi sahibi olduğu bir film şirketi kurdu. 1979’da Ulusal Video şirketini, 1985 yılında da bir televizyon stüdyosu kurdu. Çok sayıda televizyon yapımlarına imzasını attı.

Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Şişli’de Kent Sineması, Kavacık’ta Boğaziçi Sinemalarının da sahibidir. 2005 yılında İstanbul Maslak’ta, TİM (Türker İnanoğlu Maslak Show Center) açtı.

Türker İnanoğlu, oyuncu Filiz Akın’la yaptığı evlilikten İlker İnanoğlu dünyaya geldi. Filiz Akın’dan ayrıldıktan sonra 1974 yılında Gülşen Bubikoğlu ile evlendi ve bu evlilikten Zeynep isminde bir kızı oldu.

 

 

 


Yorum Yazın