Enerji içeceği tüketenleri bekleyen tehlike ne?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Enerji içeceği tüketenleri bekleyen tehlike ne?
Abone ol
Son dönemin popüler içecekleri arasında yer alan enerji içeceklerine ilişkin bir araştırma bu tür ürünlerin insan sağlığına ne gibi olumsuz etkileri olduğunu ortaya koydu...

BMJ Open’da yayınlanan araştırmada, ayda bir ya da iki kutu enerji içeceği tüketmenin uyku sorunlarına sebebiyet verdiği ortaya çıktı.

Norveç’in saygın üniversitelerinden Bergen ve Oslo Üniversiteleri’nde görevli bilim insanlarının 53.266 öğrenciyi incelediği kaydedildi. Bilim insanlarının öğrencilere uyku düzenleri ile ilişkin sorular sorduğu da kayıtlara geçti.

Araştırmada yaşları 18 ile 35 arasında değişen 53 bin öğrencinin verileri incelenirken, ayda bir ya da iki kutu enerji içeceği tüketenlerin bu içecekleri içmeyenlere göre yaklaşık yarım saat daha az uyudukları belirtildi.

Bu tür içecekleri içen kadınların yarısı insomnia (uykusuzluk) yaşadı. Enerji içeceği tüketen her 10 erkekten 4’ünün de uykusuzluk yaşadığı belirtildi. Bu oran, enerji içeceği tüketmeyenlere göre iki kat daha fazla.

Haftada bir enerji içeceği tüketen kişilerin gece uyanma, gece yarısından sonra yatma ve toplam altı saatten az uyuma olasılıkları yaklaşık iki kat daha fazla olarak kayıtlara geçti.


Yorum Yazın