Başarılı flörtün ‘sırrı’ ne?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Başarılı flörtün ‘sırrı’ ne?
Abone ol
Yeni bir araştırmaya göre kadınlar cömert ve bağlanabilen erkek isterken, erkekler cinselllik yaşayabilecekleri ve şakalarına gülen kadınların peşinde.

Diken'de yer alan habere göre, araştırmanın yürütüldüğü Norveç Üniversitesi Psikoloji bölümünden Prof. Leif Edward Ottesen Kennair “Neyin en etkili olduğu cinsiyetinize ve flörtün amacının uzun süreli veya kısa ilişki omasına bağlı olarak değişiyor” dedi.

Prof. Kennair Norveç ve ABD’de flört alanında insanların nelerin etkili taktikler olduğun üzerinde çalışan bir araştırma ekibinin parçası.

Flörtü potansiyel partnerleri etkilemek için insanların birbirine yolladığı farklı sinyaller olarak tanımlayan Prof. Kennair “Kadınlar da erkekler de aruzuladıkları partnerin ilgisini çekmek ve cinsel veya romantik bir sonuç almak için flört ediyor” diyor.

Araştrımanın yazarlarından ABD’deki Bucknell Üniversitesi psikoloji bölümünden T. Joel Wade’e göre flört sözlü olduğu kadar sözsüz de yapılabilir.

Araştırmaya göre flörtten beklentisi sadece kısa süreli bir kaçamak olan kadınların bu potansiyel partnerlerine açık bir şekilde göstermesi gerekiyor. Bu bağlamda sarılmak ya da yanaktan bir öpücük gibi arkadaşça temaslar işe yaramıyor.

Prof. Kennair cinsellik yaşamaya açık olunduğuna dair sinyallerin kısa süreli ilişki arayan kadınlar için en etkilisi olduğunu söylüyor. Ancak başka bir bağlamda ilişkiler için tamamen farklı bir taktik işe yarıyor.

Yazarlarından Prof. Mons Bendixen araştırmanın bulgularına göre cömertlğin ve bağlanmaya istekli olmanın en çok uzun ilişki arayan erkekler için işe yaradığını açıklıyor.

Bütün bunlarla birlikte flört arenasında en etkili taktik mizah, hemen herkes için belli bir ölçüde işe yarıyor.


Yorum Yazın