Yaklaşık 7 milyon İsrailli yerel seçim için sandık başına gidecek

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Yaklaşık 7 milyon İsrailli yerel seçim için sandık başına gidecek
Abone ol

İsrail'de 7.2 milyon seçmen yarın (27 Şubat Salı) yerel seçimler için sandığa gidecek.  

Ülkede 5 yılda bir yapılan yerel seçimler, Hamas'ın 7 Ekim saldırıları ve İsrail ordusunun Gazze'ye düzenlediği aralıksız bombardımanlar nedeniyle 31 Ekim 2023'ten 27 Şubat 2024'e ertelendi.

İsrail'in Gazze çevresi ve Lübnan sınırında tahliye ettiği belde ve şehirlerin yer aldığı 14 yerel yönetimde ise seçimler yapılmayacak. Buralarda yaşayan İsrailliler, 19 Kasım'da oy kullanacak.

İsrail ordusunun Gazze'ye saldırıları, kuzeyde Lübnan Hizbullah'ı ile çatışma riski, Gazze'deki İsrailli esirlerin durumu, siyaset ve güvenlik gündeminin kamuoyunu meşgul etmesi nedeniyle ülkede seçim heyecanı hissedilmiyor.

İsrail'de yerel seçimlerde bağımsız aday listeleri öne çıkıyor. Partilerden isimler, burada görüşlerine yakın kişilerle ittifak yaparak yerel mecliste sandalye elde etmeye çalışıyor. İsrail'de yerel seçimler, partilerin siyasi gücüne ilişkin tabloyu yansıtmıyor.

KAYITLI 7.2 MİLYON SEÇMEN VAR

İsrail İçişleri Bakanlığının verilerine göre, ülkedeki 7,2 milyon kayıtlı seçmen, 12 bin sandıkta 241 belediye, bölge ve yerel meclis için oy kullanacak.

İsrail ordusu, bir açıklama yaparak Gazze Şeridi'ne saldırılarda görev alan askerler için bölge içinde 12 sandık kurulduğunu, ülke genelinde 150'si mobil olmak üzere toplam 925 sandık hazırlandığını bildirdi. Askerlerin 20-27 Şubat tarihlerinde oy verebileceği kaydedilirken, İsrail ordusunda silah altına alınmış toplam 1829 adaydan 1135'inin ocak ortasında terhis edildiği belirtildi.

Seçimlerin kesin sonuçlarının ise Gazze'ye yönelik devam eden saldırılar ve Lübnan sınırında yerinden edilen İsrailli seçmenlerin oy kullanacağı 400 bin kadar çifte zarflı oyun sayımı zaman alacağı için yaklaşık 1 hafta sonra açıklanması bekleniyor. Çifte zarf sistemi, kayıtlı olduğu sandıkta oy veremeyen seçmenlerin posta yoluyla oylarını göndermesi için kullanılıyor.

İsrail İçişleri Bakanlığı Genel Direktörü Ronen Peretz, basına yaptığı açıklamada, yerel seçimleri "İsrail'in en karmaşık seçim yarışı" şeklinde niteledi. Peretz, genel seçimlerde İsrail Meclisi için birkaç parti yarışırken yerel seçimlerde 241 yerel meclis için 3 bin 705 listenin seçmene sunulduğuna dikkati çekti.


Yorum Yazın