Türkiye’nin İsrail’e ihracat kısıtlaması dünya basınında nasıl yer buldu?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türkiye’nin İsrail’e ihracat kısıtlaması dünya basınında nasıl yer buldu?
Abone ol
Türkiye, 54 ürün grubu için İsrail’e ihracat kısıtlaması getirdi. Karar, dünya basınının gündeminde de yer aldı. Reuters, Bloomberg, Al Jazeera, Times of Israel ve The Financial Times’da, AK Parti’nin yerel seçimdeki kan kaybı vurgusu öne çıktı. The Financial Times, ”Ankara, Gazze’de altı aydır devam eden savaşa karşı olduğunu göstermek için artan bir iç baskı altında olduğundan, Türkiye İsrail’e bazı sanayi malları ve emtia ihracatını kısıtlamak için harekete geçti” ifadelerini kullanırken İsrail’in önde gelen gazetelerinden Times of Israel, daha geniş kısıtlamaların gelebileceğinden duyulan endişeye işaret etti.

Reuters haber ajansı, ”Türkiye, Gazze’de ateşkes sağlanana kadar İsrail’e ihracat kısıtlamaları getiriyor” başlıklı haberinde ”Son haftalarda Erdoğan, hükümetinin İsrail ile devam eden ticari bağları sebebiyle artan eleştirilerle karşı karşıya kaldı ve bu durum bazı hükümet karşıtı protestolara yol açarak halk desteğini azalttı” ifadelerine yer verdi. 

Bloomberg’de yerel seçim vurgusu

Bloomberg, ”Türkiye, Gazze’ye hava indirme yasağı sebebiyle İsrail’e ihracatı kısıtlıyor” başlıklı haberinde kısıtlama kararını AK Parti’ye yönelik tepkiler üzerinden gördü. Bloomberg haberinde, 31 Mart yerel seçimleri vurgusu da yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı: 

”Bu hamle, binlerce İslamcı protestocunun hafta sonu Erdoğan’ı, İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı devam eden savaşına rağmen Yahudi devletiyle ticareti sürdürdüğü için kınamasının ardından geldi. Protestolar, Erdoğan’ın 31 Mart yerel seçimlerinde kısmen rakip bir İslamcı partiyi destekleyen tabandaki muhafazakâr seçmenden gelen benzer eleştiriler sebebiyle yenilgiye uğramasından bir haftadan kısa bir süre sonra gerçekleşti”

Al Jazeera, ”Yerel seçimde yenilgi faktörüydü” dedi; Erdoğan’ın sözlerini hatırlattı

Ankara’nın bugüne kadar İsrail’e karşı herhangi bir tedbir uygulamadığını yazan Al Jazeera, ”Türk hükümeti savaş sırasında İsrail’le olan ticari bağları sebebiyle ülke içinde eleştirilere maruz kaldı ve bu durum pek çok kişi tarafından Mart sonunda yapılan yerel seçimlerde büyük bir yenilgiye yol açan bir faktör olarak görüldü” ifadelerini kullandı. 

Haberde ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ”Ne yazık ki Gazze krizi gibi uğruna her şeyi yaptığımız ve bedel ödediğimiz bir konuda bile siyasi saldırıları savuşturmayı ve bazı insanları ikna etmeyi başaramadık” ifadeleri hatırlatıldı. 

Times of Israel: Ticaret savaşını başlatan Türkiye, Gazze’de ateşkes sağlanana kadar İsrail’e kısıtlamalar getiriyor

İsrail’in önde gelen yayın organlarından Times of Israel, Türkiye’nin kısıtlama kararını ”ticaret savaşları” olarak nitelendirdi. 

Times of Israel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ”İsrail’i en sert eleştirenlerden biri olduğunu” ve İsrail’i ”terörist devlet” olarak damgaladığını yazdı. 

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz’ın ”paralel tedbirler” açıklamasının hatırlatıldığı haberde, ”İsrailli yetkililer, açıklanan kısıtlamaların Türk hava sahası üzerindeki uçuşların ya da bölgesel petrol faaliyetlerinin durdurulmasını da kapsayacak şekilde genişletilebileceğinden endişe ediyor” denildi. 

Times of Israel haberinde de yerel seçim vurgusu yer aldı. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim döneminde sık sık İsrail’i hedef aldığı belirtilirken ”Buna rağmen partisi önemli bir yenilgiye uğradı ve özellikle İslami temelli Yeniden Refah Partisi’ne karşı birçok şehrin kontrolünü kaybetti. Geçen yıl Erdoğan’ın AK Parti’si ile ittifak yaparak Türk parlamentosunda sandalye kazanan parti, Mart seçimlerinde kendi adaylarını çıkardı ve lideri Fatih Erbakan, Gazze’deki savaşa rağmen Türkiye’nin İsrail ile ticaretini sürdürdüğü için Erdoğan’a saldırdı” ifadeleri yer aldı. 

The Financial Times: Ankara baskı altındaydı

Britanya’nın önde gelen gazetelerinden The Financial Times, kısıtlama kararını bildirdiği haberinde ”Ankara, Gazze’de altı aydır devam eden savaşa karşı olduğunu göstermek için artan bir iç baskı altında olduğundan, Türkiye İsrail’e bazı sanayi malları ve emtia ihracatını kısıtlamak için harekete geçti” ifadelerini kullandı. 


Yorum Yazın