Türk turizminin duayen fotoğrafçısı Halil Tuncer hayatını kaybetti

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Türk turizminin duayen fotoğrafçısı Halil Tuncer hayatını kaybetti
Abone ol
Türk turizminin fotoğraf sanatçısı Halil Tuncer yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak dün gece vefat etti.

Türk turizmini kamerasının arkasından fotoğraflayan, fotoğraf sanatçısı Halil Tuncer vefat etti. "Turizmin hafızası" olan Halil Tuncer yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak dün gece hayatını kaybetti. Tuncer yaklaşık 3 yıldan beri kanser tedavisi görüyordu. Son bir hafta ise Haseki Sultan Gazi Hastanesi'nde kaldı, sonra Bahçelievler Vital Hastanesi'nde yoğun bakımda tutuluyordu.

Halil Tuncer “Turizm sevmeden yapılamaz. Ben 80 yıllık yaşamımda hala turizm diyorum. Ülke ülke, dağ tepe dolaşıyorum ve Türkiye’yi dünyaya fotoğraflarımla tanıtıyorum. Fotoğraflarımla Türkiye’nin turizmini tanıtmak benim yaşam şeklimdir. Ölene kadar ise Türkiye’yi tanıtmak için yaşayacağım” diyordu.

turkiyeturizm.com'da yer alan habere göre; ailesi Halil Tuncer’in Balıkesir Burhaniye’ye götürüleceğini ve orada yapılacak törenden sonra toprağa verileceğini bildirdi.

HALİL TUNCER KİMDİR?

1939 Amasya doğumlu olan Halil Tuncer’in gezgin yaşamı çocukluğunda başladı. Ailesiyle birlikte çeşitli illerde ilkokulu ve ortaokulu okudu. Bir öğretmeninin tavsiyesiyle fotoğraf makinesi aldı ve bir daha bırakmadı.

VELİSİ CELAL BAYAR’IN KIZI OLDU

Daha sonra İstanbul’a geldiğinde Kabataş Lisesi’ne zamanın Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın kızı Nilüfer Gürsoy’un velisi olması sayesinde kaydoldu. Kabataş Lisesi’nde başlayan İstanbul yaşamında Türkiye’nin iş, siyaset, sanat, kültür ve turizm camiasının önemli isimleriyle 50 yılı aşkın birlikte oldu.Her etkinlikte, her toplantıda yer aldı ve yaşamı fotoğrafladı.

CUMHURBAŞKANLARI ŞAKA YAPARDI

Rahmetli Cumhurbaşkanları Süleyman Demirel ve Turgut Özal bile Halil Tuncer’i tanır, herkesin yaptığı espriyi yaparak “Halil makinende film var mı?” diye takılırlardı.

O zamanlar Halil film parası olursa makinesine takar, olmayınca ise insanları kırmamak için deklanşöre boşa basar insanları mutlu ederdi. Daha sonra dijitl makine çıkınca bu sorun ortadan kalktı ve çektiği fotoğrafları CD’lere çekmeye başladı. Halil Tuncer’in yılların birikimi olan fotoğraf arşiviyle sergiler açtı.

DÜNYA İKİNCİSİ OLDU

“Fotoğraflarla Türkiye” adıyla ile ABD, Küba, Mısır, Malezya, KKTC ile Avrupa’da olmak üzere dünyada 22 ülkede Türkiye’nin tanıtımını yapan sergiler açtı. Halil Tuncer, Nemrut dağının fotoğraflarını 1971’de ilk çeken fotoğrafçı  oldu. 1993 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katıldığı poster yarışmasında Halil Tuncer’in çektiği Nemrut Dağı fotoğrafı Danimarka’da 69 ülkenin katıldığı Turizm Posterleri Yarışmasında Tuncer’e dünya ikinciliği kazandırdı

Daha sonra ise Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu-FİJET’in Nemrut Dağı’na Altın Elma Ödülü’nü vermesini öncü oldu.

Halil Tuncer son olarak Norveç, Oslo'da Dışişleri Bakanlığı ve Norveç Türk Kadınlar Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Fotoğraflarla Türkiye” sergisinde Urfa Göbeklitepe’yi öne çıkarmıştı. Halil Tuncer’in bu gayreti nedeniyle kendisine teşekkür plaketi verilmişti.

Halil Tuncer, Dünya Turizm Yazarları ve Gazetecileri Federasyonu-FİJET, Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği-ATURJET üyesiydi.


"Semazen" temalı dans tepkilerine İzmir Belediyesi'nden açıklamaÖnceki Haber

"Semazen" temalı dans tepkilerine İzmir...

İngiltere'de kabine değişikliği yapıldıSonraki Haber

İngiltere'de kabine değişikliği yapıldı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar