Tom Cruise filmlerinden ve stüdyolardan daha fazla kazanıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Tom Cruise filmlerinden ve stüdyolardan daha fazla kazanıyor
Abone ol
Tom Cruise'un oynadığı filmlerin gişe hasılatından ve çekim stüdyolarından daha fazla para kazandığı belirtildi.

Hollywood'un en büyük yıldızlarından biri olan Tom Cruise'un film anlaşmalarından çok yüksek paralar kazanıyor olması elbette kimseyi şaşırtmaz. Fakat yeni bir rapora göre yıldız, filmlerinin gişe gelirlerinden, filmin arkasındaki stüdyodan bile fazla gelir elde ediyor!

1980'li yıllarda başladığı oyunculuğuna, 1986 yılındaki ilk gişe rekortmeni filmi Top Gun ile devam eden Cruise, günümüzde büyük bir aksiyon yıldızı ve tüm zamanların en yüksek hasılat yapan film yıldızlarından biri. Tom Cruise'un filmleri dünya çapında 10 milyar dolardan daha fazla kazanç elde etti. Bu, büyük ölçüde 1996 yılında başlayan ve yakın zamanda iki yeni filmle geri dönecek olan Görevimiz Tehlike serisinde canlandırdığı Ajan Ethan Hunt rolünden kaynaklanıyor. 

Görevimiz Tehlike 7 ve 8'den önce Cruise'u, 27 Mayıs'ta vizyona girmesi planlanan Top Gun: Maverick'te ABD Donanması pilotu Pete Mitchell rolünü yeniden izleyeceğiz. Pandemi nedeniyle birçok gecikme yaşayan ve prömiyerini Cannes Film Festivali'nde yapacak filmin bir gişe hitine dönüşmesi bekleniyor.

The Hollywood Reporter tarafından yayınlanan yeni bir makale, Cruise'un bu devasa gişe hasılatlarından ne kadar para kazandığına biraz ışık tutuyor. Rapor, Cruise'un "filmlerden stüdyonun kazandığından çok daha fazlasını kazandığını" söyleyen şok edici iddiayı ortaya koyuyor. Cruise'un kazancı hakkında daha fazla ayrıntı verilmese de, bir stüdyonun genellikle bir filmin toplam hasılatının yaklaşık yüzde 50'sini aldığı göz önüne alındığında, bu kesinlikle şaşırtıcı bir açıklama.

Cruise'un filmlerinden bu kadar çok para kazanmasının nedeni, filmin vizyona girdiği günden itibaren olan kazancından yüzde alması. Bugün daha yaygın olan uygulamaya göre, oyuncular film kar yapmaya başladıktan sonra elde edilen gelirden kar elde ediyorlar. 

Günümüzde filmlerin dijital platformlarda da yayınlanması sinema gösterimlerinden elde edilen karı, dolayısla oyuncunun kazancını azaltıyor. Tom Cruise bu nedenle, Paramount Pictures tarafından alınan, Görevimiz Tehlike 7'nin Paramount+'ta yayınlanmadan önce 45 gün vizyonda kalması karaıyla mücadele ediyor ve filmin dijitalde yayınlanmasını geciktirmek için savaşıyor. 

Günümüz Hollywood ikliminde, bir filmin gişe beklentileri yıldız gücünden çok stüdyo gücü ile belirleniyor diyebiliriz, dolayısıyla Cruise kesinlikle türünün son örneklerinden biri. Marvel Stüdyoları'nın başarısı, Robert Downey Jr. ve Chris Evans gibi en büyük yıldızlardan bazıları olmasa bile devam ederken, Mission: Impossible muhtemelen Tom Cruise olmadan bu kadar uzun süre devam edemezdi. 


Yorum Yazın