TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu'ndan medyaya: Kadına yönelik şiddet haberlerinde, kadınların sahip oldukları hakları talep edebileceklerini vurgulamalıyız

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu'ndan medyaya: Kadına yönelik şiddet haberlerinde, kadınların sahip oldukları hakları talep edebileceklerini vurgulamalıyız
Abone ol
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir açıklama yayınlayan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kadın Gazeteciler Komisyonu, “Medyaya yansıyan olaylarda haberler cinsiyet eşitlikçi bir dille yapılmalı, caydırıcı ceza uygulanıp uygulanmadığının takipçisi olunmalı” çağrısında bulundu.

TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu, meslektaşlarına çağrıda bulundu

Komisyon tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyetimizin 100. yılında kadınların haklarının birer birer kaybedildiğine tanıklık ediyoruz. Son olarak İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, kadın haklarına yönelik göz ardı edilen yasal düzenlemeler ve mevcut tutum, kadınların geleceğine, en önemlisi can güvenliğine yönelik endişeleri çoğaltıyor. 2023’ün ilk 9 ayında 234 kadın cinayeti işlenen Türkiye’de, kadınların katilleri çoğunlukla eşlerinden oluşuyor.

Böylesine bir ortam medyaya, şiddet kapsamına giren tüm olayları görünür kılma ve şiddete karşı sıfır tolerans gösterilmesi gerektiğini vurgulama sorumluluğu yüklüyor. Ekonomik, psikolojik, fiziksel şiddet, ısrarlı takip, cinsel taciz, tecavüz, cinsel şiddet, çocuk yaşta zorla evlendirme, eziyet gibi suçlara ilişkin caydırıcı cezaların uygulanıp uygulanmadığının takipçisi olmalıyız.

Unutmamalıyız ki bir kadın ya da çocuğun yaşamı, basın mensubu olarak şiddetin hangi tarafında durduğumuza bağlı olabilir. Cinsiyet eşitlikçi dille haberler hazırlayarak şiddetin yaygınlaşmasının önüne geçmek ve her fırsatta şiddetin suç olduğunu hatırlatmak önceliğimiz olmalı. Kadına yönelik şiddet haberlerinde; Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna yer vermeli, kadınların bu kanunla sahip oldukları hakları talep edebileceklerini vurgulamalıyız."


Yorum Yazın