CHP Ataşehir Belediye Başkan Adayı

Onursal Adıgüzel: 5 yıl sonunda Ataşehir’e baktığınızda çehresi değişmiş, yeşil bir kent göreceksiniz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Onursal Adıgüzel: 5 yıl sonunda Ataşehir’e baktığınızda çehresi değişmiş, yeşil bir kent göreceksiniz
Abone ol
Cumhuriyet Halk Partisi Ataşehir Belediye Başkan Adayı Onursal Adıgüzel Muhalif’in sorularını yanıtladı. Bugünkü yeşil alan miktarının en az 3 katına çıktığı bir Ataşehir hedeflediklerini söyleyen Adıgüzel, “5 yıl sonunda Ataşehir’e baktığınızda çehresi değişmiş, yeşil bir kent göreceksiniz.” dedi.

Muhalif’le yerel seçimlerdeki belediye başkan adaylarını yakından tanıyoruz:

 

1. Semtinizin en büyük sorunu nedir?

Onursal Adıgüzel: Ataşehir’de bizim tespitimiz öncelikli sorunun imar olduğu yönünde fakat bunun yanı sıra yaşam kalitesini artıracak farklı taleplerle de karşılaşıyoruz. Bunun başında ise yüzme havuzu talebi geliyor. Bu talebi çok yoğun şekilde alıyoruz. İBB Başkanımız Sayın Ekrem İmamoğlu ile birlikte öncelikli hedefimiz tüm mahallelerimizde imar sorununu ortadan kaldıracak adımları atmak olacak. Bunun yanı sıra kendi kaynaklarımız ile Ataşehirli komşularımızın yüzme havuzu ve spor alanları ile ilgili taleplerini de hızlıca çözüme kavuşturmayı hedefliyoruz.

2. İstanbul’da neredeyse tüm ilçelerin ortak sorunu olan ‘kentsel dönüşüm ve deprem’ konularındaki projeleriniz neler olacak?

O.A: Partimizin görevlendirmesiyle 6 Şubat Depremleri’nde deprem bölgesine ilk giden siyasetçilerden biriyim. 12 gün Adıyaman’da çaresizliği, deprem gerçeğini ve yaşattığı acıları oradaki yurttaşlarımız ile birlikte çok derinden hissettim. Bu büyük acıdan çıkaracağımız çok ders olmalı.

Kentimizi ani yaşanabilecek tüm tehlikelere karşı güvenli hale getirmek için deprem öncesi – anı ve sonrasında yapacaklarımızı aşama aşama planladık.

- Deprem Master Planımız üzerine yol haritamızı oluşturduk. Birinci aşama hazırlık planlarımızı tamamladık.
- Deneyimli plancılarımızla mahalle kimlik kartlarımızı (risk haritaları) oluşturduk, Deprem anı ve sonrası için müdahale programımızı hazırladık.
- Bizim mevcutta 100 bin kişilik bir barınma kapasitemiz var. 11 km’lik aksımızın üzerinde acil durumda kullanılabilecek yeni barınma alanları ile birlikte bu kapasiteyi 280 bin kişiye çıkaracağız.

“Belediyemizin Kentsel Dönüşüm Şirketi’ni kuracağız”

- Bu alanların internet altyapısını hazır hale getirecek, buralara acil durumlarda kendi kendine yetebilen kendi elektriğini, suyunu üretebilen konteynerler yerleştireceğiz. 
- Biz “Adil Kentsel Dönüşüm” diyoruz.  
- Kentsel dönüşüm alanında yapacağımız ilk icraatlardan birisi Belediyemizin Kentsel DönüşümŞirketini kurmak olacak. Şirketimiz İBB iştirak şirketi KİPTAŞ, BİMTAŞ ve İMAR AŞ ile birlikte çalışacak. Kentsel dönüşüm ofislerimizle vatandaşlarımıza danışmanlık hizmeti vereceğiz. 
- İBB’nin “İSTANBUL YENİLENİYOR” PROJESİ ORTAKLIĞINDA vatandaşlarımıza DÖNÜŞÜM DESTEĞİ vereceğiz. 
-Tüm riskli yapılara sabit taksitli ödeme desteği sağlayacak, dar gelirli vatandaşlarımızın inşaat maliyetinin %60’ını karşılayacağız.
-Ataşehirlilerin Büyükşehir Belediyemizin riskli binalara 7000 tl ek kira desteğinden yararlanabilmesi için süreçte aktif rol oynayacağız.

3. Yönetime geldiğinizden itibaren 1 ay, 1 yıl ve 5 yıllık süre sonunda yani kısa, orta ve uzun vadede ilçenizde gözle görülür ne gibi değişiklikler olacak?

O.A: Göreve gelir gelmez hedeflediğimiz projelerimizi gerçekleştirebilmek adına stratejik planımızı hazırlayacağız. En hızlı şekilde de planımızı meclisimize sunarak çözüm odaklı bir yönetim modelini hayata geçireceğiz. Bu plan dahilinde kısa ve orta vadedeki hedefimiz vatandaşlarımızın öncelikli taleplerini karşılayacak projeleri hayata geçirmek olacak. Uzun vadede ise sorunların tamamen ortadan kalktığı, bugünkü yeşil alan miktarının en az 3 katına çıktığı bir Ataşehir hedefliyoruz.

Şöyle söyleyeyim 5 yıl sonunda Ataşehir’e baktığınızda çehresi değişmiş, yeşil bir kent göreceksiniz.

 

4. Yeryüzünde aday olduğunuz semti benzettiğiniz & benzemesini arzu ettiğiniz yer neresidir?

O.A: Kentlerin kendilerine has kimlikleri vardır ve bu kimliği de orada yaşayan yurttaşların talepleri oluşturur. Ben Ataşehir’i bir başka kente benzetemem ama burada yaşayan komşularımızın talepleriyle Ataşehir’i gelecekte parmakla gösterilen bir kent yapmayı arzuluyorum. Bunu her şeyden önce hayatımın en önemli anılarını yaşadığım Ataşehir’e ve gelecek nesillere bir borç olarak görüyorum.


Yeşil Ataşehir Vizyon Projesi nedir?

- 416 bin Ataşehirlinin hayatını kolaylaştıracak vizyon projesiyle, ilçenin bir ucundan diğer ucuna bağlayacağı ifade ediliyor. Bu mevcut güzergahları kullanarak ve Ataşehir’in doğusu ile batısını birleştiren 11 km’lik kesintisiz bir aks üzerinde bir yaşam koridoru oluşturarak yapılacak.
- Projenin 1. Etabı tamamlandığında en uzak mahalleden aksa; bisikletle 15 dakikada erişim mümkün olacak. Tüm hatlar tamamlandığında ise bu süre 1 dakikaya kadar inecek.
-Yaşam vadileri, mahalle ve cep parklarıyla ilçeye toplam 814.739 m² yeni yeşil alan kazandırma, yeşil alan miktarını %160 artırmak hedefleniyor.
-Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 3 katına çıkarmak amaçlanıyor.
- Vizyon projesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içerisinde hayata geçirileceği belirtiliyor.


Biraz da sizi daha yakından tanıyalım…

5. Belediye Başkanı olmanız durumunda sivil hayatınızdan neleri özleyeceksiniz?

O.A: Ben siyasette çok uzun yıllardır aktif görevler alıyorum bu nedenle özel hayatımdan fedakarlıklar yapmaya alışkınım. Bu görevlerim süresince de sokakta, vatandaşlarımız ile hep iç içeydim, yine bu şekilde devam ediyor olacağım. Ama dinlenmeyi özleyebilirim. Çünkü bu yola çıkarken arkadaşlarıma en erken ben kalkacağım, en geç ben yatacağım diye bir söz verdim.

6. Evcil Hayvanınız var mı? Aranızdaki ilişkiden bahseder misiniz?

O.A: Eşim Duygu da, ben de hayvanları çok seviyoruz. Henüz bir evcil hayvanımız yok fakat kızımız Algı’nın bu konudaki ısrarlarına daha fazla dayanabileceğimizi sanmıyorum. Seçimden sonra bir patili dostumuz ailemize dahil olacak gibi görünüyor.

 


Yorum Yazın